Baltacı’dan TYP ve maden payı açıklaması “Kastamonu'nun hakkı olanı kimseye yedirmeyiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı sosyal medya hesabı üzerinden Toplum Yararına Programlar (TYP) ve Küre Maden Payı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. TYP alımlarının bu yıl mülakatla değil kura ile belirleneceğini ifade eden Hasan Baltacı, Küre ilçemizin maden payının da yatırıldığını açıkladı.

Baltacı’dan TYP ve maden payı açıklaması  “Kastamonu'nun hakkı olanı kimseye yedirmeyiz”
banner72

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı sosyal medya hesabı üzerinden Toplum Yararına Programlar (TYP) ve Küre Maden Payı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.  TYP alımlarının bu yıl mülakatla değil kura ile belirleneceğini ifade eden Hasan Baltacı, Küre ilçemizin maden payının da yatırıldığını açıkladı.

TYP ile ilgili olarak Hasan Baltacı şunları söyledi; “Geçen yıl MEM tarafından TYP kapsamında istihdam edilen 600 kişinin mülakatla belirlenmesine tepki göstermiş, kura ile belirlenmesi gerektiği yönünde mücadelemizi vermiştik. Bu yıl kura ile belirlenecek. Tek bir hemşerimizin bile hakkının yenmemesi için çekilecek olan kuranın takipçisi olacağız. Ayrıca vatandaşlarımızı ucuz, güvencesiz ve geçici olarak çalıştırmaktan bir an önce vazgeçilmeli, hakları olan sürekli işçi statüsü kazandırılmalıdır.”

“KÜREMİZ HAK ETTİĞİ MADEN PAYINA KAVUŞTU”

Hasan Baltacı, Küre maden payı ile ilgili olarak ise şu paylaşımı yaptı; “ TBMM’de “Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin” demiştik. Uyarılarımız karşılığını buldu, Küremiz hak ettiği maden payına kavuştu. Kastamonu'nun hakkı olanı kimseye yedirmeyiz!”

Yaklaşık 7 milyon lira olan maden payının 3 milyon 531 bin TL’sinin İl Özel İdare Birlik Hesabı’na yatırıldığı öğrenildi. (Haber Merkezi)

İŞKUR’dan MEB’e TYP desteği

İŞKUR Kastamonu İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalıştırılmak üzere Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında il merkezi ve ilçelerde 500 temizlik ve 135 güvenlik görevlisi istihdam edileceği açıklandı. Ayrıca işe yerleştirmelerin kura ile gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

İŞKUR’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“MEB’e bağlı resmi okullarda yapılacak geçici süreli istihdam için müracaatlar 23 Eylül 2019 pazartesi günü başlamıştır. Programlara katılmak isteyen işsiz vatandaşlarımızın Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne şahsen, e-devlet veya www.iskur.gov.tr üzerinden müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru yapan işsiz vatandaşlarımızın işe yerleştirilmeleri il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapılan protokollere göre 02 Ekim 2019 da noter kurası ile belirlenecektir. Programlardan yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, programa müracaat ettiği tarihte 18 yaşını bitirmiş olması, emekli ve malul maaşı almaması, açık öğretim hariç öğrenci olmaması, SGK kayıtlarına göre çalışmıyor olması gerekmektedir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan Toplum Yararına Programlara; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilecektir. Ayrıca; aynı adreste ikamet eden kişilerin toplam kazancı net asgari ücretin 1,5 katını geçmesi halinde söz konusu adreste oturan kişiler toplum yararına programa katılamayacaklardır. İlgilenen vatandaşlarımızın, başvurularını Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne şahsen, e-devlet veya www.iskur.gov.tr üzerinden 27 Eylül 2019 Cuma günü sonuna kadar yapmaları gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgi; Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzden veya 444 75 87 numaralı telefondan edinilebilecektir.” (Haber Merkezi)

 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER