Baltacı’dan İstiklal Yolu vurgusu

Geçtiğimiz hafta Cide’de gezi ve incelemelerde bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yeni durağı İnebolu oldu. Köy köy dolaşıp vatandaşların istek ve taleplerini dinleyen Hasan Baltacı, ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada ‘İstiklal Yolu’ vurgusunda bulundu. Baltacı, “Bu yol işlerlik kazanırsa İnebolu kazanır, Kastamonu kazanır” dedi.

 Baltacı’dan  İstiklal Yolu  vurgusu

  Geçtiğimiz hafta Cide’de gezi ve incelemelerde bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yeni durağı İnebolu oldu. Köy köy dolaşıp vatandaşların istek ve taleplerini dinleyen Hasan Baltacı, ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada ‘İstiklal Yolu’ vurgusunda bulundu. Baltacı, “Bu yol işlerlik kazanırsa İnebolu kazanır, Kastamonu kazanır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, ilçe ve köy ziyaretlerini sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta Cide’de gezi ve incelemelerde bulunan Milletvekili Hasan Baltacı’nın bir sonraki durağı İnebolu oldu.

Köy köy dolaşan Milletvekili Hasan Baltacı, köylülerin istek, taleplerini dinledi ve köylülerle istişarede bulundu.

Milli Mücadelede tarihi rol üstlenmiş İstiklal Yolu’na gördüğüm kadarıyla daha çok özen gösterilmesi, bakımının aksatılmaması lazım. Rusya’dan ve İstanbul’dan İnebolu’ya gelen cephanenin 344 kilometre mesafedeki  batı cephesine kadınıyla çocuğuyla, genciyle yaşlısıyla taşınarak Kurtuluş Savaşımızın başarıyla sonuçlanmasını sağlayan İstiklal Yolu’nun bu halini görmek beni gerçekten çok üzdü. Bu güzergâh sadece program günleri değil insanların her daim gelip gezebileceği, çocuklarına torunlarına her daim gösterebileceği standartta yapılmalıdır.  Birçok kişi buradan diğer günlerde de geçebilmelidir. Ancak görüyorum ki buraya hiçbir bakım yapılmamış ve terk edilmiş bir yol olarak bırakılmış. İstiklal Yolunun 100. Yılına girerken bu yolun bir an önce ziyaretçilere açılması gerekir. Daha önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yaptığımız ziyaretin büyük kısmını İstiklal Yolu oluşturdu. İstiklal Yolu’nun bilinmesi, bu yolun işlerlik kazanması, bu yola daha fazla ziyaretçi gelmesi ve bu yolun ve İnebolu’nun öneminin daha fazla tanınması için kendisi buraya gelecekti. Pandemi dolayısı ile gelemedi. Ama inşallah seneye böyle bir program yapacağız. Biz bu yolu sahipleniyoruz. Bizim için İnebolu demek İstiklal Yolu demek, İstiklal Madalyası demektir. Burayı Kastamonu’nun bir turizm hattına çevirmek için elimizden geleni yapacağız.  Bu yol işlerlik kazanırsa İnebolu kazanır, Kastamonu kazanır. Yukarı Çaylı köyümüzde 1965’te yapılmış olan köy okulumuz taşımalı eğitime geçildiği için boş ve atıl vaziyette bekliyor. Bu binanın kullanıma açılması, kütüphaneye dönüştürülmesi talebi var. Elimizden geleni yapacağız. Su sorunu bu bölgemizde de vatandaşlarımızı canından bezdirmiş. Yaz aylarında, nüfusun 2,3 katına çıktığı dönemlerde su sıkıntısı hat safhaya ulaşıyor. Su şebekesi yapımı için ayrılan ödeneklerin köylerin yaz nüfusu dikkate alınarak ayrılması bu noktada önem taşıyor. Su ihtiyacının giderilmesi için yapılan sondajların ücretlerinin köylülerimizin cebinden karşılamak zorunda kalmaları da büyük bir yük. Bu konuda mutlaka somut bir adım atılması lazım. Doruk mevkiindeki taş ocağında yapılan dinamit patlatmalarının bölgede ki köylerin su kaynaklarını ve kanallarını bozduğu yönünde şikâyetler aldık. Bu konunun takipçisi olacağız. Küre İlçesinin İnebolu sınırında ki birçok köyü ile Kabalar Sökü, Kabalar, Hamit, Gökçevre, Göçkün, Erenyolu köylerinde ikamet eden vatandaşlarımızın kullandığı Doruk Mevkii Kabalar Köyü arasında ki 2 kilometrelik yolun da bir an önce projeye alınarak asfaltlanması gerekiyor. Bu yolun yıllardır bakımı yapılmamış.  2 kilometrelik yolu niçin yapılmaz anlamış değilim.  Biran önce burasının da programa alınarak vatandaşın rahatlıkla kullanabileceği standarda kavuşturulması lazım.  Yıllardır göç veren köylerimizin, mahalle aralarındaki yolların ve su sorunlarının çözülerek daha yaşanabilir bir bölge oluşturulmalıdır.” (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER