Baltacı: Sel bölgesi sanayi sitelerinde belirsizlik var

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum arasında çıkan sert tartışmalara sahne oldu.

Baltacı: Sel bölgesi sanayi sitelerinde belirsizlik var

Komisyonda yaptığı konuşmada, 11 Ağustos’ta Bozkurt’ta meydana gelen sel felaketi sonrası sürdürülen çalışmalara ve bölgedeki vatandaşların sıkıntılara dikkat çeken Baltacı, gerek sanayi sitesindeki esnafların, gerekse konutları yıkılan vatandaşların borçlandırılarak işyeri ve konut sahibi yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Baltacı, düzenlenen bağış kampanyasında toplanan 996 milyon lirayla afetzedelerin borçlandırılmadan işyeri ve ev sahibi yapılması çağrısını komisyonda da yineledi.

“EŞYA YARDIMI BİZZAT DEVLET TARAFINDAN YAPILMALI”

Bozkurt ve Abana sanayi sitesi esnafları ile sel felaketinde konutları yıkılan vatandaşların borçlandırılarak işyeri ve konut sahibi yapılacak olmalarına da değinen Milletvekili Hasan Baltacı; “Abana ve Bozkurt Sanayi Sitesi'yle ilgili belirsizlik var. Bozkurt'ta yapılacak olan yeni konutlarla ilgili, özellikle ‘Kim, bu konutlara nasıl hak sahibi olacak? Ödemeler nasıl yapılacak’ bununla ilgili bir belirsizlik var. Bozkurt'ta evleri hasar görenlere yapılan yardımların yetersizliğiyle ilgili belirsizliklerin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Vatandaş, konut kredisiyle aldığı evde sel felaketiyle karşı karşıya geldiğinde, iskan verilen evin maalesef riskli alanda kaldığı tespit edilmiş ve devlet tarafından yıkılmış. Şimdi bu insanlara yeni konutlar yapılacak ama bizim duyduğumuz şu: ‘Bu insanlar bir taraftan, yıkılan evlerinin yani belediyenin iskan verdiği ve sonrasında yıkılan evlerinin kredi borçlarını ödemeye devam edecekler, bir taraftan da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, TOKİ'nin yapmış olduğu yeni konutların önemli bir bölümüne tekrar borçlanarak ev sahibi olacaklar.’ Bu, vicdana sığan bir tutum değil. Yangın bölgesi de dâhil olmak üzere Bozkurt için Türkiye'den 996 milyon lira yani 996 trilyon yardım toplandı. Yani devlet elini hiç cebine atmadan yani yurttaşların ödediği vergiye hiç dokunmadan aslında orada hasar gören iş yerlerini ve konutları ücretsiz yapabilecek imkânlara sahipken insanlar bir taraftan kredi ödeyecekler, bir taraftan da gidecekler, yeni konutların önemli bir bölümünü para karşılığında alacaklar. Bununla birlikte, özellikle sanayi esnafı çok dertli. Şu anda sanayinin yapılmasıyla ilgili belirsizlikler devam ediyor. Sanayi esnafı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ve ilgili kurumlardan bir an önce açıklama bekliyor. Bizim talebimiz bu 996 trilyonun son kuruşuna kadar bu sel felaketinde zarar gören insanlarımızın yararına kullanılmasıdır. Evleri hasar görenlere 50 bin lira yardım yapıldı ve denildi ki: ‘Siz bu 50 bin lirayla hem evinizi onarın, hem de eşyalarınızı yeniden alın.’ Ama inşaat maliyetlerinin bugünkü fiyatları dikkate alındığında 50 bin lirayla insanların evlerini onarması mümkün değil. Evlerini onarsa eşyalarını yenilemesi imkânsız. Bugün eşya yardımı yapılmayan birçok insan var. Ve şunu öğrendim, üzülerek söylüyorum eşya yardımının devlet tarafından değil, hayırseverler tarafından yapıldığını ve geldikçe mağdur olanlara ulaştırılacağı söyleniyor. Evet hayırseverler başımızın tacı ama bu ülkede bir devlet olduğunu Bozkurtlular hissetmeliler. Eşya yardımı bizzat devlet tarafından yapılmalıdır” diye konuştu.

KURUM; “SANAYİ SİTELERİ YÜZDE 25 TAMAMLANDI”

Baltacı’nın bu açıklamaları üzerine söz alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise; “Sayın Hasan Baltacı Vekilimiz, Kastamonu Abana ve Bozkurt ilçelerinde sanayi siteleriyle ilgili ‘Hiçbir işlem yapılmadı. Bütün esnaf mağdur’ dedi. Sayın vekilim, kusura bakmayın; bakın, sizin dünyadan da Kastamonu’dan da haberiniz yok. Abana Sanayi Sitesi, yüzde 25 ilerlemiş durumda, dolayısıyla vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi dört ay sonra da sanayi sitelerini bitirip teslim edeceğiz. İnşallah açılışını da sizlerle birlikte yaparız” ifadelerini kullandı.

“BİR BAKANA YALAN KONUŞMAK YAKIŞMAZ”

Bakan Murat Kurum’un açıklamalarını çarpıttığını, konuşmasında ‘Abana ve Bozkurt’ta hiçbir işlem yapılmadı’ gibi bir ifade kullanmadığını, tutanakların kontrol edilmesi gerektiğini dile getiren Milletvekili Hasan Baltacı, Bakan Kurum’a; “Hiçbir işlem yapılmadı demedim, çarpıtmayın. Bir bakana yalan konuşmak yakışmaz diyerek” tepki gösterdi. Bakan Murat Kurum da Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’yı kastederek “Sen yalan konuşuyorsun” ifadelerini kullanınca bir anda ortam gerildi. 15 dakika ara verilen komisyon görüşmelerinin sonunda Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz tarafından Milletvekili Hasan Baltacı’ya söz hakkı tanındı.

Bakanın kendisine değil, Abana ve Bozkurtlu afetzedelerin taleplerine tahammül edemediğini öne süren Baltacı; “Yalana ‘yalan konuşuyorsunuz’ ifadesiyle karşılık vermiş olmamın temel sebebi aslında bütçe konuşmasını sayın bakanın germiş olmasından kaynaklı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesini konuşurken, selden zarar gören Kastamonuluların taleplerini ilettim. Tutanaklar da burada. Konuşmamın birkaç yerinde Bozkurt ve Abana Sanayisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundum ve temel olarak şunu söyledim, dedim ki: Şu anda sanayinin yapılmasıyla ilgili belirsizlikler devam ediyor. Bir Sayın Bakan tutanakları incelemeden, konuştuğumuzu dinlemeden bize şöyle bir iddiada bulunuyor, Bozkurt ve Abana Sanayisinde hiçbir şey yapılmadığını söylediğimizi iddia ederek yalan konuştuğumuzu söylüyor. Hâlbuki ben böyle bir ifadeyi hiçbir yerde kullanmadım. İfade tutanaklarda belli. ‘Belirsizlikler devam ediyor’ dedim ve sonuna kadar da arkasındayım. Tahammül gösteremediğiniz şey, Abana ve Bozkurt Sanayi Sitesindeki esnafların talepleridir. Ben onların taleplerini buraya ilettim, hiçbir şey yapmadığınızı iddia etmedim. Bu üslup size yakışmamıştır. Sayın bakanı benden özür dilemeye davet ediyorum. Özür dilediği takdirde ben de ifadelerimi geri alacağımı buradan bütün haziruna belirtmiş oluyorum” dedi. Tartışmalı geçen görüşmelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER