Baltacı, sel afetini Meclis’e taşıyor

CHP’NİN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI TEKLİFİ BUGÜN SUNULACAK

Baltacı, sel afetini Meclis’e taşıyor

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 11 Ağustos’ta Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta meydana gelen sel felaketi ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti. 82 vatandaşın hayatını kaybettiği, 15 vatandaşın da arama çalışmalarının devam ettiği sel felaketinin büyük bir yıkıma dönüşmesindeki ihmallerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına ihtiyaç olduğunu kaydeden Baltacı, bu ihmallerin yaşanan can kayıpları ile meydana gelen zararlardaki rolünün ortaya çıkarılmasının önem taşıdığını vurguladı.

Felaketten etkilenen vatandaşların yaşadığı ve ilerleyen günlerde yaşayabileceği mağduriyetleri önlemek için hangi tedbirlerin alındığının kamuoyuyla paylaşılması, araç, konut, işyeri ve tarım arazileri ile ilgili zarar tespitinin gerçekçi ve detaylı şekilde yapılıp yapılmadığının netleştirilmesi, sel felaketinden olumsuz etkilenen vatandaşların hasar ve kayıplarının eksiksiz belirlenip belirlenmediğinin tespit edilerek, bu hasar ve kayıpların eşit, adil ve hiç bir ayrım gözetilmeksizin tanzim ve tazmin edilip edilmediğinin açığa kavuşturulması açısından Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasının elzem olduğunun altını çizen Milletvekili Baltacı, bölgede yapılan HES projelerinin yaşanan sel felaketine etkisinin ortaya çıkarılması, sele sebep olan koşulların araştırılması ve selin neden olduğu sonuçların ortadan kaldırılması ile kent halkının özellikle salgın döneminde bu süreci en az zararla atlatmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

CHP GRUP ÖNERİSİ OLARAK MECLİS GENEL KURULU’NA GELECEK

Milletvekili Baltacı’nın Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugünkü birleşiminde CHP’nin grup önerisi olarak Meclis gündemine gelecek. Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da aynı birleşimde CHP grubu adına konuşma yapacak. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER