Baltacı'dan 'kayırma' iddiası

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da, İl Özel İdaresi'ne mülakat usulüyle belirlenen işçilerin alımında AK Parti Milletvekili Metin Çelik'in adam kayırdığını iddia etti

Baltacı'dan 'kayırma' iddiası

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da, İl Özel İdaresi'ne mülakat usulüyle belirlenen işçilerin alımında AK Parti Milletvekili Metin Çelik'in adam kayırdığını iddia etti. Sosyal medya hesabında Milletvekili Metin Çelik'le yakın ilişkileri olan   Kastamonu Gelinören Köyü Muhtarı Erdal Külcü’nün hem kendisinin, hem eşinin hem de oğlunun işe alındığını söyledi.

Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin çevre temizliği ve kamusal alt yapının yenilenmesi konularında İŞ-KUR’la yaptığı Toplum Yararına Proje kapsamında İl ve İlçe Özel İdare müdürlüklerinde 6 Eylül 2021 ile 4 Mart 2022 tarihleri arasında görevlendirmek için istihdam edeceği 600 personel belirlendi.  Birçok ilde kura usulüne göre tespit edilen personelleri, tüm itirazlara rağmen mülakat usulüne göre belirleyen Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, mülakat sonucuna göre istihdam edilecek personel listesini genel sekreterlik binasının giriş kapısına asmak suretiyle ilan etti.  5 ay 26 günlük bu iş için ismini asılan listede görmek umuduyla sabah saatlerinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği binası önünde soluğu alan yüzlerce vatandaşta bir çoğu evine mutlu giderken, büyük bir kısım da mutsuz döndü.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisinin söz konusu işe başvuru yapabileceğine dair şart olmasına rağmen Erdal Külcü’nün kendisi ve ailesinin işe alınması şaşkınlık yaratırken, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, duruma “Biz Bozkurt’ta, Küre’de, Çatalzeytin’de İnebolu’da sel felaketi nedeniyle verdiğimiz can kayıplarına üzülürken, AKP acı dinlememiş yandaş kayırmaya devam etmiş” diyerek tepki gösterdi.

Mülakat nihai sonuç listesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakın olan isimler tespit ettiklerini ancak bir örneğin vicdanları sızlattığını söyleyen Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, evine maaş girmeyen aileler varken bir aileden üç kişinin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, onun milletvekiline yakınlığını kullanarak ve başvuru şartlarının etrafından dolanarak iş sahibi yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Muhtar Külcü’nün eşini ve oğlunu başka adreslerde göstererek “aynı adreste ikamet eden yalnız bir kişi” engellini aştığını tespit ettiklerini belirten Hasan Baltacı, iş başvurusunda bulunanların emekli ve malul maaşı almamakla sınırlandırılmasını da Muhtar Külcü’nün fırsata dönüştürüp mükâfatlandırıldığı kaydetti.

'AKP ACI DİNLEMEMİŞ, YANDAŞ KAYIRMAYA DEVAM ETMİŞ'

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Baltacı, “Bizler Bozkurt’ta, Küre’de, Çatalzeytin’de İnebolu’da sel felaketi nedeniyle verdiğimiz can kayıplarına üzülürken, AKP acı dinlememiş yandaş kayırmaya devam etmiş. AKP milletvekiline övgüler dizen bir muhtar aile boyu iş sahibi yapılarak mükâfatlandırılmış.  Tek derdi yaklaşan kış mevsimi, başlayacak eğitim öğretim dönemi öncesi evine ekmek götürmek, çocuğunu okula gönderirken cebine 3-5 kuruş harçlık koyabilmek olan vatandaşlarımızın bir umutla iş sahibi olmayı beklerken, bir aileden üç kişi aynı anda maaşa bağlanmış. Yaptığımız inceleme sonucu sosyal medyasında AKP milletvekili için 'ölümüne yolundayım' mesajları paylaşan Gelinören Köyü Muhtarı Erdal Külcü’nün hem kendisini, hem eşini hem de oğlu Serkan Külcü’yü işe yerleştirdiğini belirledik. Evine tek bir maaş bile girmeyen yüzlerce aile varken, sosyal yardımlarla hayatını sürdürmek zorunda kalan binlerce vatandaşımız varken Külcü ailesi AKP milletvekiline sadakatinin mükâfatını her bir aile ferdi iş sahibi yapılarak almış. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisinin bu işe başvuru yapabileceğiaçıkça belirtilmişken Muhtar Erdal Külcü’nün hem kendisi, hem eşi, hem de oğlu nasıl olmuşta işe girmiş? Bu soruya da cevap aradık ve bulduk. Muhtar Külcü’nün hem kendini, hem eşini, hem de oğlunu farklı adreslerde göstererek söz konusu şartı tutturduğunu tespit ettik” dedi.

'KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sadakati değil liyakati hâkim kılacaklarını, garip gurebanın hakkını gasp edenlerden mutlaka hesap soracaklarını söyleyen Milletvekili Hasan Baltacı, “AKP’nin ülkemizi getirdiği nokta işte budur. AKP’yi översen, AKP milletvekilinin kulu kölesiysen iş var, aş var, ekmek var. O da 5 ay 26 gün var. Recep Tayyip Erdoğan’ın damadıysan, oğluysan kızıysan, oğlunun kızının arkadaşıysan, 3-5 yerden maaşın var. Bir bakanın eşi, dostuysan çalışmadan, işe gitmeden alacağın ballı maaş var. Metin Çelik’in kulu kölesiysen iş var. Hem de sana, eşine ve oğluna var. Bu vicdansızlığa izin veren, garip gurebanın hakkını gasp edilmesine göz yumanlar elbet bir gün hesap verecek, elbet bir gün bunun hesabını soracağız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sadakati değil liyakati hâkim kılacağız. Birileri torpille, referansla aile boyu işe girerken, bir değil iki, üç üniversite bitiren gençlerimiz mülakatla elenmeyecek. Biz Kastamonu’daki kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceğiz. Ülkenin kaynaklarını üç beş müteahhide akıtan zihniyetin Kastamonu’daki işsizimizin, gencimizin haklarını gasp etmesine asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.(Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER