Ballıdağ devredildi

Yıllarca atıl durumda olan ve gündemden hiç düşmeyen Daday Ballıdağ hastane binasının; Aygün ailesinin girişimleriyle hizmete girmesi bekleniyor

Ballıdağ devredildi

 

Ballıdağ devredildi

 

Yıllarca atıl durumda olan ve gündemden hiç düşmeyen Daday Ballıdağ hastane binasının; Aygün ailesinin girişimleriyle hizmete girmesi bekleniyor.  Daday Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan ihaleyi Aygün ailesinin ortağı olduğu Tez Madencilik kazanmıştı. İhalenin bir süre önce onaylanması sonrasında ise Tez Madencilik şirketinin ortağı Ali Aygün, önceki gün ilimize gelerek sözleşmeye imza attı ve Ballıdağ hastane binasını devraldı.

1954 yılında Türkiye'nin en büyük ikinci göğüs hastalıkları hastanesi olarak yapılan ve yaklaşık yarım asır hizmet veren Daday Ballıdağ Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2005 yılında kapılarını kapatmış  ve adeta kaderine terk edilmişti.  2005 yılında Hastane önce SSK’dan Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakanlık hastaneyi, 49 yıllığına Hacettepe Üniversitesi’ne kiraladı ve Hacettepe Üniversitesi, hastanede gerekli yatırımı yapamayacağını belirterek Orman Genel Müdürlüğü’ne devretti.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 14 Aralık 2020 tarihinde yapılan ihaleyi Aygün ailesinin ortağı olduğu Tez madencilik kazanmıştı. İhale tarihinden bugüne kadar Orman bakanlığı tarafından ihalenin onaylanıp devir işlemlerini bekleyen Aygün ailesi önceki gün sözleşmeyi imzalayarak hastanenin 29 yıllığına yeni sahibi oldu.

AYGÜN: ''TESTLERİN ARDINDA KARAR VERİLECEK''

Gün Medya Grup Onursal Başkanı Cengiz Aygün’ün oğlu olan Ali Aygün, Tez Madencilik şirketi adına önceki gün Kastamonu’ya geldi. Daday Orman İşletme Müdürlüğü’nde Orman İşletme Müdürü  M. Levent Teroğlu'nun makamında imzalanan sözleşmenin ardından açıklamalarda bulunan Tez Madencilik şirketi adına açıklamada bulunan Ali Aygün, "Biz Ballıdağ hastanesini memleketimize kazandırmak adına bu ihaleye girdik, bu yatırımın yaklaşık maliyeti 150 milyon Türk Lirası olacak. Kar amacı güderek atılacak bir adım olmadığını bilerek, Kastamonu'ya ve ülkemize hizmet noktasında elimizi taşın altına koyduk. Burasını amacına uygun olarak, sağlık alanında hizmet verecek kapsamlı bir geriatri merkezi olarak yapmayı planlıyoruz. Hizmete girdiğinde inşallah hem Daday ilçemize hem Kastamonu'muza hem de ülkemize faydalı olacak.  Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu rölöve çalışmalarını üstlendi. Kendisinden aldığımız bilgiye göre önümüzdeki hafta rölöve çalışmaları tamamlanmış olacak. Ondan sonra hızlıca İstanbul Teknik Üniversitesi'ne müracaat edeceğiz. Binanın durumuyla ilgili bir çalışma yapılacak, çünkü harap ve bitap bir bina söz konusu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelecek rapora göre de binayı yıkacak mıyız, yoksa onararak mı burayı canlandıracağız buna karar vereceğiz" dedi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER