Balıkçılar limanda mahsur kaldı

11 AĞUSTOS’TAKİ SEL SONRASI KARADENİZ ÇAMURLA KAPLANDI

Balıkçılar limanda mahsur kaldı
banner72

Sel felaketinde onlarca kişinin hayatını kaybettiği Kastamonu’da sel balıkçıları da vurdu. Sel felaketinde çaylardan sürüklenen ağaçlar, otomobil ve eşyalar deniz tabanına doldu. Denizde oluşan kirlilik nedeniyle tekneler, 1,5 aydır limanda bekliyor. Balıkçı Bayram Bulut, “Balık sezonu başladı ama bizim yüzümüz gülmedi” dedi.

Kastamonu’da 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın taşması sonucu meydana gelen sel, can kayıplarının yanı sıra çok sayıda ev ve iş yerinin zarar görmesine neden oldu. Sel felaketi nedeniyle Kastamonu’da 72 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve işyeri de yıkıldı. Sel nedeniyle çaylardan sürüklenen otomobiller, ev eşyaları, ağaçlar, tomruklar gibi malzemeler Karadeniz’e sürüklendi. Ayrıca dere yataklarında birçok alanda çalışma olmasından dolayı halen bulanık akan su nedeniyle Karadeniz çamurla kaplandı. Denizin çamurlanması ve selin sürüklediği tonlarca eşya, otomobil ve ağaçların deniz dibinde kalmasından dolayı balıkçılar “Vira Bismillah” diyemedi.

Denizlerde av sezonunun başlamasına rağmen denizde oluşan kirlilik nedeniyle tayfalar denize açılamadı. Ekmeklerini denizden çıkaran balıkçılar, mağdur olduklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Balıkçılar, denize açılamayınca fiyatlarda yükseldi. Kastamonu’da şu anda tezgahlarda palamut bulmak güçleşirken hamsi 20 liradan, mezgit 35 liradan, levrek 30 liradan, çinekop 35 liradan satılıyor.

“DENİZİN KİRLİ VE BULANIK OLMASINDAN DOLAYI BALIĞA AÇILAMIYORUZ”

Çatalzeytin’de Ginolu Balıkçı Barınağında 55 yıldır balıkçılıkla geçimini sağlayan Bayram Bulut, “55 yıldır balıkçılık yapıyorum. Dedemden babama, babamdan bana, benden de oğluma geçti. Yalnız bu selden dolayı aşağı yukarı av sezonunun açıldığı Eylül ayından bu tarafa denize çıkamıyoruz. Çıksak bile 1-2 gün ancak çıkabildik. Deniz çok bulanık, palamut bulanık suya girmiyor. Ağaçlar var denizde, bu yüzden ağ atamıyoruz her tarafa. O yüzden çok mağduruz. Çünkü denizden nereden ne çıkacağını artık bilemiyoruz. Eskisi gibi şu anda deniz temiz değil. Onun için ağ atmak istesek bir yere güvenemiyoruz. Zaten deniz çok bulanık, bulanık suya palamut kesinlikle girmez. Sürekli hava bozuyor, yağmur yağıyor. Çaylar bulanık akıyor, deniz çamurlu şu anda. Bu yüzden kıyı balıkçısı yani palamut yakalamak isteyen balıkçılar şu anda mağdur. Denize çıkamıyoruz. Abana’da 40-50 tane balıkçı vardır, Çatalzeytin’de 15 tane balıkçı var. En az 250-300 tane kayık vardır. Bunların yanı sıra Doğanyurt var, İnebolu var, Cide var. Buralarda kaç balıkçı var bilmiyorum ama çok fazla balıkçı bu yıl mağdur, bu işten ekmek yiyenler” dedi.

“15 KİŞİ ÇALIŞIYORDUK, TEKNEDE 4 KİŞİ KALDIK”

1 haftadır evde yattıklarını söyleyen Balıkçı Bulut, “Hava yağıyor sürekli, iklimler değişti. Havanın zamanı tutmuyor. Ne zaman ne eseceği belli değil. Sürekli fırtına var, deniz bulanık, çamur içinde. Ben, 55 yıldır balıkçılık yapıyorum daha bugüne kadar böyle bir sel görmedim. Böyle bir felaket yaşamadık. Denizin bu kadar pis olduğunu hiç görmedik. Kastamonu’da bu yüzden ne yazık ki balık yok. Şu anda balık fiyatlarını görüyorsunuz. Balık bir yerde yok. Bu balık tutamadığımızdan, balık olmadığından dolayı fiyatlar yükseliyor. Balık olsa fiyatlarda kendi kendine düşer” diye konuştu.

“BALIK SEZONU BAŞLADI AMA BİZİM YÜZÜMÜZ GÜLMEDİ”

Şu anda deniz yıldız poyraz estiğini belirten Bulut, “Balık havası yok şu anda. Deniz böyle estikçe balığa bizler çıkamayız. Hadi çıktın diyelim şu havada balık göremezsiniz. Çünkü deniz bulanık. Bu yıla kadar yanımızda 15 kişi çalışıyordu fakat bu yıl balığa çıkamadığımız için hepsi ayrıldı, aile fertlerinden oluşan 4 kişi kaldık. Balık sezonu başladı ama ne yazık ki bizim yüzümüz gülmedi. Avlanamıyoruz, avlanamadık, hiç kimseye balıkta ulaştıramıyoruz” şeklinde konuştu.

“DENİZ DALGALI, RÜZGARLI VE ÇAMURLU, BU YÜZDEN DOLAYI BALIK YAKALAMIYORUZ”

Van’dan Çatalzeytin Meslek Yüksekokuluna okumaya gelen Halil İbrahim Yay ise, şöyle konuştu: “Ağustos ayında yaşanan sel felaketinden dolayı balık Karadeniz’de yok. Çatalzeytin’de şu anda rüzgardan, dalgadan, lodostan, çamurdan, denizin kirliliğinden dolayı balıkçılarda balığa açılamıyor. Bizde bugün limana geldik, zaman zaman buraya geliyoruz. Kendi kendimize balık tutuyoruz. Fakat bu yıl yaşanan selden dolayı balık fiyatları pahalı. Balıkçılarda denize açılamadıklarından dolayı mağdur oldu. Bizlerde balık yiyemediğimizden dolayı mağduruz. Günlük olarak buraya geliyoruz, kendi kendimize balık yakalamaya çalışıyoruz. Deniz dalgalı, rüzgarlı ve çamurlu, bu yüzden dolayı balık yakalamıyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla günde ne kadar yakalayabildiysek artık” (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER