BAKANLIK DESTEK VERECEK

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya gelen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun köklü bir basın tarihi olduğunu söyledi.

BAKANLIK  DESTEK VERECEK
banner72

 

  10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya gelen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun köklü bir basın tarihi olduğunu söyledi. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazetecilere hayırlar getirmesini temenni ederek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu’da köklü bir yapıya sahip basın geleneği var. En büyük örneğini Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) ile birlikte Hüsnü Açıksöz büstünü yaprak göstermiş olduk. Etrafındaki ufak tefek işler kaldı. Onları da inşallah kısa sürede haleceğiz. Biz Hüsnü Açıksöz’ü tam olarak anlatamadık. Onun Milli Mücadele yıllarındaki emeğini ve Kastamonu’nun basın geleneğini tam olarak anlatamadığımızı düşünüyorum. Turan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda Gazeteciler Cemiyetimi binamızın alt kısmını müze haline getirdik. Müzede Kastamonu’daki köklü bir basın kültürünün hakim olduğu gözüküyor. Basın Müzemizin halka açmak lazım” dedi.
Kastamonu Belediye olarak basın çalışanlarına yapılacak olan konut projesi ile ilgili girişimlerde bulanacaklarını ifade eden Başkan Babaş, “İnşallah bu sene bir çalışma başlatacağız. TOKİ demiyorum,  basın çalışanlarımızın ortaklaşa taleplerini almak suretiyle  Kastamonu mücavir sınırları içinde konut yapılması için girişimde bulunacağız.  Talebe göre çalışma yapacağız. Konut talep eden şehit ve gazi yakınları ile birlikte çalışma yapabiliriz” şeklinde konuştu.

“BİLGİ KİRLİLİĞİNE İZİN VERMEYECEĞİM”

Önümüzde ki hafta Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile 2018 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkentliği programının startının verileceğini ifade eden Babaş, “2018 yılında her bakımdan yoğun bir tempoda çalışacağız. Her gün Türk Cumhuriyetleri’nden devlet adamaları ve vatandaşlar gelecek. Burada bir kaynaşma ortamı sağlanacak. Bunun aracılığını da TÜRKSOY yapacak. Gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımı ile programın startını vereceğiz.  Bizim dışımızda kimsenin faaliyetler ve detayları konusunda bilgi kirliliğine neden olmasına izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızdan bizden duymadığı takdirde hiçbir açıklamaya inanmamalarını istiyorum. Kalıcı eserler konusunda ciddi çalışmalar yapacağız. Program dahilinde her ilçede kalıcı eser bırakılması için çalışacağız. Onlardan projelerini istedik. Bunları Kültür ve Turizm Bakanımıza sunacağız” ifadelerini kullandı.
BAKANLIK DESTEK VERECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaynaklarının programda etkin bir şekilde kullanılacağını dile getiren Babaş, “Faaliyetler konusunda ben kiminle ne konuştuysam tek kelime katmadan onu söylüyorum. Kültür Bakanımız yardımcı olacağının sözünü verdi.  Proje bağlamında maddi yardım edecekler. Proje olmadan yardım olmaz. Gerçekleştireceğimiz faaliyetleri yazıp, karşılarına da tahmini maliyetleri ile yazarak başvuruda bulunacağız. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, etkinlikler ve kalıcı eserler konusunun programa alınarak destek verileceğinin sözünü verdi. Onun dışında herhangi bir kurumun kafa bulandırmasına da izin vermeyeceğim. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER