Bakan Kurum ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı - NASRULLAH CAMİ VE ÇEVRESİNDE ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı kamuoyuna açıkladı. Bakan Kurum, 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin başladığını duyurdu. Ayrıca Bakan Kurum, Kentsel Dönüşüm için 5 yıllık eylem planının hazırlandığını açıkladı.

 Bakan Kurum ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı  - NASRULLAH CAMİ VE ÇEVRESİNDE ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün  "Kentsel Dönüşüm Eylem Planı"nı kamuoyuna açıkladı. Bakan Kurum, 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin başladığını duyurdu. Ayrıca Bakan Kurum, Kentsel Dönüşüm için 5 yıllık eylem planının hazırlandığını açıkladı.

Kurum, 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutun kentsel dönüşümünün yapılacağını söyledi. Bakan Kurum, "Belirlediğimiz bu eylemle hâlihazırda acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutu 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız" diye konuştu.

“VATANDAŞIMIZIN RIZASI

OLMAYAN HİÇBİR KENTSEL DÖNÜŞÜM

PROJESİNİN ALTINA İMZA ATMAYACAĞIZ”

“Yeni yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik” diyen Bakan Kurum, “Öncelikle ifade etmek isterim ki Kentsel Dönüşüm Eylem Planımızı, vatandaşlarımızla dertleşerek, yaşadıkları sorunları yerinde tespit ederek belirlediğimiz 3 olmazsa olmaz ilke üzerine bina ettik. Birincisi yerinde dönüşüm. Herkes kendi mahallesinde, komşularıyla birlikte, alıştığı, benimsediği çevreden kopmadan dönüşüme katılacak. İkincisi gönüllü dönüşüm. Vatandaşımızın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüm projesinin altına imza atmayacağız. Asla vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi.

“HER BİR ŞEHRİMİZ ‘KENDİNE ÖZGÜ BİR

DÖNÜŞÜM ANAYASASI’NIN SAHİBİ OLACAK”

Bakan Kurum, yaptığı konuşmada 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planını da açıkladı.

Kurum, “19 Şubat 2019 tarihinde valiliklerimize, belediyelerimize bir genelge gönderdik. Belediyelerimizin kentlerine özgü hazırladıkları Strateji Belgelerine göre ‘Kentsel Dönüşümün İlke ve Esasları’nı belirledik. Bu sayede, her bir şehrimiz ‘Kendine Özgü bir Dönüşüm Anayasası’nın sahibi olacak. Buna göre her kentin kendi dönüşüm alanları o kentin bir bölümüne değil, bütününe yönelik yapılan analizlerle belirlenecek. Yine o şehirde belirlenecek dönüşüm alanı şehrin kültürel ve geleneksel dokusuna uygun şekilde imar edilecek. O kente ait risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ve çevresel etkiler göz önünde bulundurulacak. İlaveten, kentsel dönüşüm alanlarında Bakanlığımız, TOKİ, İlbank, Emlak Katılım Bankası, yerel idareler, vatandaşlarımız ve yatırımcılarımızın sorumluluklarını içeren ‘Kentsel Dönüşüm Rehberimizi’ de hazırladık. Bu rehber doğrultusunda kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız.

NASRULLAH CAMİ VE ÇEVRESİ DE PROJEYE DAHİL

Tarihi kent merkezleri ve meydanlar, ihya ve sağlıklaştırma çalışmalarıyla yenilenecek, tarihi hüviyetlerine kavuşturulacak. Doğal alanlarda, yaylalarda, koy ve kıyılarda yapılaşmaya müsaade edilmeyecek, koruma amaçlı plan ve projeler tamamlanacak.

Tarihi kent merkezlerimiz sahip oldukları geleneksel yapılarıyla, kültürel dokularıyla, medeniyetimizin yansımalarıyla doludur. Bu bölgeler şehre ait hatıraların ve anlam dünyamızın en fazla hissedildiği yerlerdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak tarihi kent merkezlerimizin korunmasıyla tarihimizin, kültürümüzün, kimliğimizin geleceğe en güzel şekilde taşınmasını arzuluyoruz. Bu bölgelerdeki ticareti artırmak, turizmini geliştirmek, bu değerlerimizi cazibe merkezleri haline getirmek için canla başla çalışıyoruz.

Bugün ülkemizde yüzlerce tarihi kent merkezimiz var. Bu alanlarımızın tamamında belediyelerimizle iş birliği içerisinde sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme, çevre düzenlemesi gibi faaliyetlerimizi hayata geçiriyoruz.

Bu kapsamda, öncelikli olarak Ankara Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma, Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri Çarşı, Kayseri Kaleiçi gibi son derece önemli projelerle çalışmalarımıza başladık. Diyarbakır, Tokat, Amasya ve Giresun illerimizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu bölgelerde bulunan binlerce yapıyı yeniliyoruz.

Ülkemizdeki tüm tarihi kent merkezlerimizde yer alan sağlıksız yapıların tamamını yenileyeceğiz, tarihi hüviyetlerine kavuşturacağız. Dönüşüm çalışmalarımızda tarihi merkezlerimizi canlandırmanın yanında, tabiat varlıklarımızı da koruyor, oralarda da kaçak yapılaşmayla mücadele ediyor, dönüşüm çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yaylalarımızda, koylarımızda, kıyılarımızda koruma amaçlı plan ve projelerimizi tamamlayarak buralardaki süreci yöneteceğiz.

FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLANACAK

İller Bankası altyapı hizmetlerinin sağlanması amacıyla gerek teknik gerekse kaynak desteğini daha da artıracak. Yeni dönemde, İller Bankası kanalıyla belediyelerimize 4 milyar liralık dönüşüm kredisi veriyoruz. Bununla da yetinmiyor, kredilerimizde yüzde 50'ye kadar kredi finansmanında hibe desteği sağlıyoruz. Bunun yanında yeniden hizmete açtığımız Emlak Katılım Bankası ulusal ve uluslararası düzeyde finans kaynaklarının tespitinde önemli bir noktaya geldi. Vatandaşlarımızın oturdukları yapılarını deprem riskine karşı güçlendirebilmelerini sağlayacağız. Güçlendirilebileceği teknik bilgiler ışığında tespit edilen yapılar, Yapı Kayıt Belgesi almak koşulu ile imar kanunundaki kısıtlamalara tabi olmaksızın mevcut yapı alanlarında herhangi ilave artış ve kullanım kararı değişikliği meydana getirmeden güçlendirme ruhsatı alabileceklerdir. Bu çerçevede her yıl 50 bin konutun güçlendirilerek kullanılabileceğini hesap ediyoruz."
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER