Bağımsızlık ateşi 19 Mayıs 1919’da yakıldı 100 YILLIK GURUR

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yıl etkinlikleri dün Cevizli Park’tan başlayan yürüyüşle start aldı. Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından çelenk sunma töreni ve 100’üncü yıl törenleri ile 19 Mayıs coşkuyla kutlandı.

  Bağımsızlık ateşi 19 Mayıs 1919’da yakıldı  100 YILLIK GURUR
banner72


19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100’üncü yıl etkinlikleri dün Cevizli Park’tan başlayan yürüyüşle start aldı. Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından çelenk sunma töreni ve 100’üncü yıl törenleri ile 19 Mayıs coşkuyla kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak için Bandırma Vapuru’yla 19 Mayıs 1919’da Samsun'a ayak basmasının 100'üncü yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cevizli Park’taki yürüyüşle başladı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden yürüyüş, çelenk sunma töreniyle devam etti. Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Anıt’a çelenk sunulmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’nda hazırlanan 100’üncü yıl törenlerine geçildi.

Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Gamze Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Kültür Müdürü Mehmet İshak, kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve sporcular 100’üncü yıl törenlerinde yer aldı.

ASRAK: BİR VAPURA, VATAN TOPRAĞI, NİCE UMUTLAR, CESARETLER SIĞDIRILIR

Türk tarihinin en şanlı günlerinden biri olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından milli mücadelemizin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinden bir asır sonra Milli Mücadelemizin 100. Yıldönümünü idrak ediyoruz.  1. Dünya savaşında birçok cephede mücadele etmek zorunda kalmış yanı başımızda ki Abdurrahman Paşa Lisemiz mezun dahi verememiş, Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr sonucunda karamsar tablo içinde ki halkın ümitleri tükenmeye başlamıştı. Bu şartlarda Kurtuluşun, dirilişin ancak Anadolu’dan olacağını bilen Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919 tarihinde ‘Bandırma Vapuruyla’ Galata rıhtımından ayrılır. 19 Mayıs 1919 da yok edilmek istenen Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk 'ün önderliğinde adeta yeniden varoluş destanının yazılmaya başlandığı tarihtir. Bir vapura, vatan toprağı, nice umutlar, cesaretler sığdırılır.

“GENÇLİĞE VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİ”

Bandırma vapuru ile başlayan yolculuğun nihayet sonuna gelinir. Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da emperyalizmin ağlarını yırtarak Samsun'a çıkar. Bu tarihte Samsun'dan bir kıvılcım çakar. O kıvılcım Amasya da genelge olur, Sivas'ta, Erzurum'da kongre olur. Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi olur. Düşman kovulur ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti olur. Sancılı ve buhranlı günler yaşayan aziz milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, güçlerini milletimizden alarak milli mücadeleyi kahramanlıkla idame ettirmişler ve emperyalist güçlerin kötü emellerine geçit vermemiş ve bu uğurda destan yazmışlardır. Milli Mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlerimize Atatürk tarafından armağan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. 19 Mayıs 1919, Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, Samsun'dan Anadolu'yu kucaklayışının ve milli mücadele meşalesinin yakışının adıdır. 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşının başlangıcının simgesi, aziz milletimizin istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan edişinin adıdır. 19 Mayıs 1919, bir vapurla başlayıp, daha sonra vapura sığmayıp taşan ve Anadolu'nun her tarafına dalga dalga yayılan cesaret, kararlılık ve inançla vatan müdafaasının adıdır. 19 Mayıs 1919, İstiklal meşalesi, bağımsızlık müjdecisi, dünyayı kıskandıran eşsiz bir mücadelenin adıdır. 19 Mayıs 1919, Ey vatanımıza göz diken emperyalist güruh! "Sana yok bu vatan toprağında bir karış bile yer” diye haykırışımızın adıdır. Milli İradeye emperyalist güçlerin hücumu 19 Mayıs ile tutuşturulan Milli Mücadele sonucunda kazanılan İstiklal Savaşı sonrasında bitmemiş, bitmeyecektir” dedi.

“HAİNLER BOŞ DURMAMAKTA, FIRSAT KOLLAMAKTADIRLAR”

Asrak, konuşmasına şöyle devam etti: “Emperyalist güçlerin ülkemiz üzerinde ki emellerine ulaşabilmek için, orduları işgal için gelmese de onlar adına vekalet savaşını üstlenen terör örgütleri ve hainler boş durmamakta, fırsat kollamaktadırlar. 15 Temmuz'da vekalet savaşının askerliğini yapan hain terör örgütü milletin silahlarını millete doğrultacak kadar alçalmış, tankların önüne göğsünü siper eden gençlerimizin, milletimizin feraseti ve cesaretiyle "Siper et göğsünü dursun bu hayasızca akın” mısrası tecelli etmiş, 251 şehit ve 2 bin 703 Gazimizin kanıyla durdurulmuştur. Bu günde vazgeçilmez güç kaynağımız olan "Milli İradenin” yaşatılması için hepimize, özellikle de Atatürk ün 19 Mayıs 'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Gençlerimiz milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, bilimde, teknikte, sporda ve her alanda zirvede olan Türk gençliği, birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum.”

Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak’ın konuşmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemi belirten şiirler okudu. Halk oyunları gösterileriyle süren tören, atletizm, badminton, futbol, hentbol, boks, eskirim, basketbol, cimlastik, yüzme gibi bir çok spor dallarının yer aldığı gösterilerle devam etti.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER