'Bağımsız yargının ayakta kalacağına inancımız tam'

2021-2022 Adli Yıl Açılışı dün itibariyle gerçekleşti

'Bağımsız yargının ayakta kalacağına inancımız tam'

2021-2022  Adli Yıl Açılışı dün itibariyle gerçekleşti. Adliye Binası önünde Kastamonu Barosu tarafından organize edilen açılış töreninde konuşan Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, yaptığı konuşmada adli yılın tüm avukat ve personeller için hayırlara vesile olmasını dilerken; hukukun bağımsızlığının önemine vurgu yaptı.

Demir,  şöyle devam etti; ''Öncelikle ülkemizde hukukun üstünlüğü için azami çaba gösteren, bunu kendisine görev bilen değerli meslektaşlarıma ve adliye çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım. Son bir yıl içinde ülkemizde ve dünyada meydana gelen felaketlerde çok sayıda insanımızı kaybettik. Son olarak ilimizde meydana gelen sel afetinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. İlk andan itibaren ortaya çıkan mağduriyeti gidermek üzere inisiyatif alan Baromuzun da katkıları ile yaralar sarılmaya başlanmıştır. Çalışmalarımızda yer alan ve kenetlenerek destek olan herkese huzurlarınızda teşekkür ederim.''

Adliye ve hukuk camiasından beklentilerin giderek arttığını sözlerine ekleyen Demir, ''Bu çerçevede hukukçulara daha fazla sorumluluk ve görev düştüğünü gözlemlemekteyiz. Bu artan beklentinin karşılanabilmesi, Anayasa ve kanunlar düzleminde işlevini tam olarak yürütebilen bağımsız yargı mensuplarına ihtiyaç doğurmaktadır. Yargının tam bağımsız unsurlarla donatılması, bu donatımda avukatların her manada bağımsız kılınabilmesi son derece önemlidir. Bilindiği üzere yargı sistemimiz, ağır bir travma döneminden geçmektedir ve bu dönemde yargı görevi yapanların daha özverili olması gerekmektedir'' dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ' Adalet Gücü Bağımsız Olmayan Bir Milletin Devlet Halinde Varlığı Kabul Olunmaz' sözlerini hatırlatan Avukat Özgür Demir, ''Demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin yaşaması için işler ve bağımsız bir yargıya azami ihtiyaç vardır. İyi niyetli, çalışkan, vatansever, Atatürkçü hukukçular sayesinde bağımsız yargının ayakta kalacağına inancımız tam. Buradan değindiğim ilkelere bağlı ve bu amaca hizmet eden tüm meslektaşlarıma en derin saygılarımı gönderiyorum.Açmakta olduğumuz adli yılda hukuk kurallarının tam biçimde uygulanabilmesi için ter dökecek avukatların işlerini akıcı biçimde yürütebilmeleri, aslında hak arayan vatandaşın işlerinin sorunsuz biçimde yürütülmesi anlamına geleceğinden avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlü olan tüm yargı kurumları ile özel ve kamudaki tüm kuruluşların Avukatlık Kanunu’nun 2. Maddesine uygun biçimde bu yükümlülüklerini yerine getirmeleri zorunludur.  Savunmanın üvey evlat gibi görülmemesi de bu adli yıldaki beklentilerimiz arasında. Avukatsız bir yargılama yapılamayacağı gerçeğini her hukukçunun özümsemesi gerektiğini biliyoruz. Yine avukatla temsil edilen davalarda yargı işinin ne denli hızlı yürüdüğü de ortada. Bu sebeple hakim, savcı ve avukatların bir bütün olduğunun iyi anlaşılması zorunludur. Bu anlayış, ne hukuk  fakültesinde ne de sonrasındaki staj aşamasında aşılanabilmektedir. Bu anlayış, hukukçunun özünde yer almakta olduğundan bu anlayışı bir türlü benimseyemeyen hukukçuların kendilerine başka meslek seçmelerinde yarar vardır'' diye kaydetti. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER