Azmin zaferi

Ailesinin okumasına izin vermediği Kastamonulu Hikmet Pencereci'nin yazdığı 'Kaderin İzi' kitabı, Türkiye'nin birçok noktasında satışa çıktı.

Azmin zaferi
banner72

Kastamonu'ya bağlı Kayalı Köyü'nde doğan ve ilkokulu bitirdikten sonra, ailesinin okumasına izin vermediği Pencereci, tüm zorluklara rağmen çıkardığı kitabında; bir öğretmenin hayat hikayesini anlatıyor. 'Okuyabilseydim, öğretmen olmak isterdim' ifadeleriyle 'keşke'sini dile getiren Hikmet Pencereci; “Ama olamadım. Ama bir öğretmenin hayat hikayesini yazdım. Naçizane. Ben severek yazdım, umarım herkes severek okur” ifadelerini kullandı.

İlkokulun ardından eğitimine devam edemeyen Yazar Pencereci; “Kastamonu'nun merkeze bağlı bir köyünde doğup büyüdüm. İlkokulu bitirdikten sonra ailem okumama izin vermedi. Benim tüm çaba ve yakınmalarıma rağmen. Ama ne kağıt, ne kalem benden vazgeçti, ne de ben onlardan. Yıllardır şiir ve hikaye yazıyorum. Seneler sonra ortaokulu dışarıdan bitirdim. Şimdi lise okuyorum” dedi.

Pencereci'nin kitabı 'Kaderin İzi' şu ifadelerle birçok yerde satışta; “Kader, alın yazısı, yaratıcı tarafından bize sunulan mıydı? Yoksa biraz da bizim elimizde miydi? Kaderi değiştirebilmek, başarı tesadüf olur muydu eğer biz çalışmazsak? Güçlü olmak ne kadar yakışıyor insana, dik durabilmek, kaderini seçebilmek. Gözlerindeki hüznü saklayıp da güneşi kalbinde hissedebilmek. Saklı mıydı mutluluk, incirin çekirdeğinde, cevizin kabuğunda, kırgınlığın öncesinde, barışmanın sonrasında? Eteğimizdeki taşları dökerken cesurca, ellerimizden kayıp giden mutluluğa dur diyebilmek... Sımsıkı tutunduğumuz kaderin izlerini sorgusuz taşıyabilmek... Hadi anlat bana kader, nerelere savurdun beni? Güldürdün, ağlattın, zirveye çıkarttın, kayıplar yaşattın, aşkla mutlu ettin, ayrılıkla mahkûm... En sonunda avuçlarıma bıraktın izlerini…” (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevilay Gülsunar
Sevilay Gülsunar - 2 ay Önce

Gurur duyduk Başarılar

SIRADAKİ HABER