‘Ayrı gayrı olmasın’

Türk- Sağlık Sen Kastamonu Şubesi tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan iş bırakma eylemi kapsamında basın açıklaması düzenlendi.

banner72

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) önünde toplanan sağlık çalışanları, ücretlerine makul bir zam yapılmasını talep ederek, doktorlara uygulanan zammın kendilerine de verilmesi gerektiğini söyledi. ‘Ayrı gayrı olmaz’ ifadeleriyle tepkisini dile getiren Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu; “Talebimiz nettir. Talebimiz, çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz” dedi.

Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu'nun sözcülüğünü yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadelede Perşembe günü açıklama yapmış, Cuma günü ise 1 saat işe geç gelmişti. Bugün de iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz net ve anlaşılır; tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın bundan faydalanmasıdır. Doktorlarımız sağlık ekibinin vazgeçilmezi ve tabi ki zammı hak ediyorlar, yapılsın, itirazımız yok. Bizim istediğimiz, tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü, sağlık çalışanlarımızın tamamı, ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir. Eylül'de 22 TL'ye aldığımız 1 koli yumurta 40 TL'ye, oto gaz 4 TL'den 8 TL'ye yükseltmiştir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Temel gıda maddemiz ekmek de bile yüzde 25'lik fiyat artışı yaşanmıştır''

“İLGİYİ VE GÜNDEMİ BAŞKA YÖNLERE ÇEKMEK İSTEYENLER VAR”

Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM'de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı gayrı olmaz.  Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı; hizmetlisinden profesörüne kadar hepsi değerlidir. Biz de çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz, Türk Sağlık-Sen'iz. Bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi bizim derdimiz, onların isteği bizim isteğimizdir. Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.”

“TÜM PLATFORMLARDA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Gerçekleri değiştirip farklı yansıtma gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki, onlara ne bizler, ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir. Talebimiz nettir. Talebimiz, çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz. Sağlık müdürlerinden toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, bakanlık hastanelerimizden üniversite hastanelerine kadar; velhasıl, kurumlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. TBMM'de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de, biz bunun bir an önce hayat geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarımızın gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte kazanacağız. Ayrıca bugün 6 Aralık Diş Teknisyenleri Günü,  sağlık ekibimizin bir parçası olan diş teknisyenlerimize bu günde iyi haberler vermek isterdik ama maalesef. Meydanlara yüreği yetenler iner. Burada bulunan yüreği mangal gibi her bir kardeşime teşekkür ediyorum. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER