Ayasofya-i Kebir Camii cemaatine kavuştu 86 YIL SONRA İLK NAMAZ

Dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye'nin dört bir yanından binlerce Müslüman sabah namazı ile birlikte Ayasofya Camii çevresini doldurdu. Dün sabah saat 10.00'da sela ve tekbirlerle başlanan programda, Kur'an-ı Kerim okundu. Türkiye'nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okudu, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden İhlas, Felak ve Nas'ı tilavet etti.

 Ayasofya-i Kebir Camii cemaatine kavuştu  86 YIL SONRA İLK NAMAZ

 


Dünyanın pek çok ülkesinden ve Türkiye'nin dört bir yanından binlerce Müslüman sabah namazı ile birlikte Ayasofya Camii çevresini doldurdu. Dün sabah saat 10.00'da sela ve tekbirlerle başlanan programda, Kur'an-ı Kerim okundu. Türkiye'nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okudu, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden İhlas, Felak ve Nas'ı tilavet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 12.00 sıralarında Ayasofya Meydanı'na gelmesinin ardından camiye giriş yaptı. Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca camide düzenlenen dua programında, Kur'an-ı Kerim tilavetlerini dinledi.

Camiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kabine üyeleri ile partilerin temsilcileri katıldı.

SALALAR VERİLDİ

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki açılış programında, Ayasofya Meydanı'nı dolduran vatandaşlar tekbir getirdi. Daha sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki hoparlörden sala verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KUR'AN-I KERİM OKUDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami içinde Kur'an-ı Kerim okudu. Erdoğan, Fatiha suresini ve Bakara suresinin ilk 6 ayetini okurken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş program sonunda dua etti. İlk namazı kılmak için Ayasofya Meydanı'nı dolduran vatandaşlar, dualara ‘amin’ diyerek katılırken, Fatiha suresini okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü Cuma namazında yaklaşık 350 bin kişinin saf tuttuğunu açıkladı.

4 MİNAREDEN 4 MÜÜEZZİN EZAN OKUDU

Duaların ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin 4 minaresinden 4 müezzinle ezan okundu, cemaat 86 yıl sonra ibadete açılan camide kılınan ilk namazda secde etti.

KILIÇLI CUMA HUTBESİ

Sünnet namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cuma Hutbesi'ni okumak için minbere kılıçla çıktı. Osmanlı geleneğinde hutbe sırasında sol ele alınan kılıç "dosta güven verme" amacını taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER