08 Ağustos 2020 Cumartesi

AYASOFYA CEMAATİNE KAVUŞUYOR

Ayasofya Camii 86 yıl aradan sonra bugün Kuran-ı Kerim tilaveti ile ibadete açılacak. Salgın önlemleri kapsamında, sosyal mesafe kurallarının uygulanacağı Cuma namazına kısıtlı sayıda kişi alınacak.

24 Temmuz 2020 Cuma 10:42
AYASOFYA  CEMAATİNE KAVUŞUYOR
 

Ayasofya Camii 86 yıl aradan sonra bugün Kuran-ı Kerim tilaveti ile ibadete açılacak. Salgın önlemleri kapsamında, sosyal mesafe kurallarının uygulanacağı Cuma namazına kısıtlı sayıda kişi alınacak.

Danıştay kararının ardından müze olmaktan çıkarılıp Diyanet Başkanlığı'na devredilen ve restorasyon çalışmaları devam eden Ayasofya Camii'nde, bugün yapılacak açılış için hazırlıklar tamamlandı.

KIBLE TESPİTİ YAPILDI

Her aşaması merakla takip edilen cami için kıble tespiti de yapıldı. Ayasofya'nın kıblesi nedeniyle alanın her noktasında namaz kılınamayacak. Bununla ilgili en uygun bölümler tespit edildi. Şu ana kadar 9 alan belirlendi. Bu kapsamda da her gün keşif yapılıyor. Tarihi günde kılınacak namaz için sosyal mesafe işaretlemeleri de Fatih Belediyesi tarafından yapılıyor. 

1500 YILLIK MABET 86 YIL SONRA TEKRAR

CAMİ STATÜSÜNE KAVUŞTURULDU

Osmanlı Devleti döneminde cami olarak kullanılan Ayasofya, 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla müzeye çevrildi. Danıştay bu kararı bozarak Ayasofya'nın cami olmasının önünü açan önemli bir karar aldı. 1500 yıllık mabet 86 yıl sonra tekrar cami statüsüne kavuşturulmuş oldu.

Danıştay'ın açıkladığı gerekçeli kararda, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır" denilerek, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtilmişti.

AYASOFYA’DA GÖREV ALACAK İMAMLAR BELLİ OLDU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, dün Ayasofya'da görev alacak imam ve müezzinleri tanıttı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “3 imam ve 5 müezzin arkadaşımızı inşallah Ayasofya Camii'ne atıyoruz, camimizi onlara emanet ediyoruz. Ayasofya'da görev alacak 3 imam: Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Ferruh Muştuer, Bünyamin Topçuoğlu. Ayasofya'da görev alacak müezzinlerimiz ise; Mehmet Hadi Duran, İbrahim Çoban, Şükrü Asıleren, Alpcan Çelik ve Rıdvan Akbaş” dedi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV