AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kastamonu Barosu, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda çelenk töreni düzenledi. Tüm avukatların Avukatlar Günü’nü kutlayan Kastamonu Baro Başkanı Avukat Özgür Demir, Avukatlar Günü’nün öneminden bahsetti.

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI
banner72

 

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kastamonu Barosu, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda çelenk töreni düzenledi.  Tüm avukatların Avukatlar Günü’nü kutlayan Kastamonu Baro Başkanı Avukat Özgür Demir, Avukatlar Günü’nün öneminden bahsetti.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelengin anıtına konulmasıyla başlayan törende konuşan Baro Başkanı Demir, “1987 yılında Türkiye Barolar Birliği’nin Tekirdağ Genel Kurulu’nda 5 Nisan, Avukatlar Günü  olarak kabul edilmiş ve o günden bu yana, tüm barolarımız tarafından, her yıl 5 Nisan,  Avukatlar Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanmıştır. Geçmişten günümüze yurt ve meslek sorunlarına duyarlılığı yanında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyetin kazanımlarından da hiç ödün vermeyen Kastamonu Baromuz da her yıl Avukatlar Günü’nü coşkuyla kutlamaktadır. 5 Nisan’da da yargıya olan güvenin gitgide azaldığı arızî bir süreci yaşamaya devam ediyoruz. Ülkemizdeki özverili ve sağduyulu hukukçular sayesinde bu geçici durumun en az hasarla atlatılacağına inancım tamdır. Halkın adalete inanmasının en kesin delili niteliğindeki avukatlık mesleği de zor günler geçirmekte. Bunu hep birlikte aşmak adına mesleğin itibarını yükseltmek, her birimizin görevi.

“BARO’YA DÜŞEN GÖREVLERİN DE BİLİNCİNDEYİZ”

Halk nezdindeki avukat algısının olması gereken noktaya gelmesi için tüm meslektaşlarımızın gayreti gereklidir. Bu bağlamda Baro’ya düşen görevlerin de bilincindeyiz. Diğer taraftan avukatın, yargının kurucu unsuru olduğu gerçeğinden; yargıdaki tamamlayıcılık değil, olmazsa olmazlık anlaşılmalıdır. Tüm yargı organlarında, avukatın üstlendiği sorumluluğun halkın haklarının savunulması çerçevesinde değerlendirilmesi gereklidir. Avukatın halkın yanındaki bir kamu görevlisi olduğu, hiçbir merci tarafından gözden kaçırılmamalı, avukatlara gerek avukatlık kanununun gerekse diğer mevzuatın tanıdığı yetkilerin kullandırılmasına azami ihtimam gösterilmelidir. Sorumlulukları bağlamında kamu görevlisi olarak addedilen avukatın yetkileri bakımından kısıtlamalara tabi tutulması, tezat oluşturmakta haklar dengesinde avukatlarca temsil edilen kişiler aleyhine sonuçlar doğurmaktadır. Ulaşılmak istenen hukuk devleti ideasına avukatsız erişilemeyeceği bilinen bir gerçektir. Yeri gelmişken belirtilmelidir ki avukatlar; kendi beklentilerini değil, temsil ettikleri halkın beklentilerini dile getirir ve savunurlar. Adliyesi bulunan bir kısım ilçelerimizde son derece elverişsiz binalarda yargılama faaliyeti sürdürülmektedir. Yine hâkim ve savcı açığının kapatılmaya çalışıldığı dönemde göreve gelen bir kısım yargı mensuplarının yeterli donanımı kazanmadan yargılama faaliyetine katıldıkları ve bunun da ciddi hak kayıplarına sebebiyet verdiği bilinen bir gerçektir. Yargının incinmiş halinin daha fazla hak kaybına neden olmadan sona ermesini ve içinde bulunulan süreçten güçlenerek çıkmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER