'Av demek, et demek değil'

Bugün itibariyle Kastamonu'da da 1. grup memeliler ve 2., 3. grup kuşların av sezonu içinde dahil olan tavşan, keklik, ördek ve güvercin avı sezonu açılıyor

'Av demek, et demek değil'

Bugün itibariyle Kastamonu'da da 1. grup memeliler ve 2., 3. grup kuşların av sezonu içinde dahil olan tavşan, keklik, ördek ve güvercin avı sezonu açılıyor. Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Yusuf Yılmaz, sezonun açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Avcılığın sadece et peşinde koşmaktan ibaret olmadığını söyleyen Yılmaz; “Kaçak avcılıkla mücadele ediyoruz, sürdürülebilir avcılık yapmanın amacındayız. Birçok kuralımız var, doğa bizim ve çocuklarımıza bırakacağız. Bunun bilincinde olmalıyız” dedi.

“ATALARIMIZDAN KALAN MİRASI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Kastamonu Avcılar ve Atıcılar Derneği'nin 550 üyeye sahip olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Yılmaz; “Hepsi resmi ve belgeli avcılardır. Avcılarımızı bir çatı altında toplayarak sürdürülebilir avcılık için faaliyetler yapıyoruz. Kış aylarında doğal hayat zorlandığı için dağlarda yeri geldiği zaman yemleme çalışması yaparız, yeri geldiği zaman zorlanan çiftçimizin tarlasını korumasına yardımcı oluruz. Herkesin bireysel olarak, yavrulama dönemi bittikten sonra yaptığı avlar var. Tavşan avına çıkarız. Avcılık, bize atalarımızdan kalan güzel bir mirastır, biz de bunu sürdürebilmek için faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Pandemiden dolayı yaklaşık son iki yıldır dağları biraz unuttuk. Yasaklardan biz de nasibimizi aldık. Dağları özledik. Nasip olursa 16 Ekim itibariyle tavşan avı sezonumuz başlıyor” diye konuştu.

“KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Av demek, et demek değildir” ifadeleriyle avcılığın bir yaşam tarzı olduğunu kaydeden Yusuf Yılmaz; “Kaçak avcılıkla bile mücadele ediyoruz. Doğa bizim için yaşam tarzı. Kahvede oyun oynayacağımıza, akşama kadar oturacağımıza dağlarda gezmeyi tercih ediyoruz. Bütün gençlerimizi, atamızdan kalan bu mirasımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Kaçak avcılık, Türkiye'de olduğu gibi Kastamonu'da da yaygın. Özellikle yaz aylarında, yavrulama dönemlerinde, traktörüne biniyor, far avı yapıyor. Bu tür, ava kaçma şansı vermiyor. Otomatik silahlar da artık yaygın ve vurana kadar atıyor. Bizim avımızda kurallar var, avın kaçma şansı var. Biz, dernek olarak Milli Parklar’la birlikte kaçak avcılıkla mücadele ediyoruz. Popülasyonu korumak hepimizin görevi, yavrulama dönemlerinde avlanmamalı, gece avı yapmamalıyız. Biz, Milli Parklar ve Halk Eğitim’le ortak çalışmalar yapıyoruz. Belgesi olmayan arkadaşlarımıza belge edindiriyoruz. Bununla ilgili de kurslar var. Bu kurslarda gerekli bilgiler veriliyor ve avcılarımız bilinçleniyor. Derneğimizdeki arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Birbirimizi uyarıyoruz. Kaçak av yapan arkadaşlar kulübümüze gelsinler, kayıt olsunlar, doğa hepimizin ve bizden sonra çocuklarımıza miras kalacak” ifadelerini kullandı. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER