ATA YURDUMUZ KIRGIZiSTAN’DA KASTAMONU TANITIMI

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) ve Kastamonu Üniversitesi temsilcilerinden oluşan heyet 16-21 Aralık tarihlerinde Kırgızistan’ı ziyaret ederek, yatırım ve eğitim konularında görüşme ve incelemelerde bulundu.

ATA YURDUMUZ KIRGIZiSTAN’DA KASTAMONU TANITIMI

 

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) ve Kastamonu Üniversitesi temsilcilerinden oluşan heyet 16-21 Aralık tarihlerinde Kırgızistan’ı ziyaret ederek, yatırım ve eğitim konularında görüşme ve incelemelerde bulundu. 
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, KATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Feyyaz Pattabanoğlu, KATSO üyesi işadamları Metin Ünal, Ahmet Katar, Sinan Altıkulaç’tan oluşan Kastamonu heyeti Kırgızistan yetkilileri tarafından üst düzey karşılandılar ve büyük ilgi gördüler.

ARSLAN: REKTÖR PROF. DR. 
AYDIN’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kırgızistan temaslarının son derece başarılı geçtiğini kaydeden KATSO Başkanı Arslan, “Kırgızistan’a Kastamonu Üniversitesi ile işbirliği içinde bir inceleme gezisi gerçekleştirdik. Bişkek ve Narın’da Kırgızistan’ın üst düzey yönetim, iş dünyası ve akademi yetkilileri ile görüştük. Gerek Kırgızistan gerekse de ilimizde gerçekleştirebileceğimiz işbirliklerine dair önemli mesafeler kat ettik. 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız dolayısıyla bu konu üzerine görüş alışverişinde bulunduk. İş dünyamız ile Kırgızistan arasında köprü kuran ve Kastamonu ismini Kırgızistan’ın her yerinde en bilinen ve sevilen Türkiye ili haline getiren Rektör Prof. Dr. Aydın’a teşekkür ediyoruz” dedi. 

MECLİS BAŞKANI CUMABEKOV ZİYARET EDİLDİ

İlk olarak Bişkek’te temaslara başlayan heyetin ilk durağı Kırgızistan Milli Meclis Başkanı Dastan Cumabekov oldu. İlimizi tanıtan ve Kastamonu Üniversitesi hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Aydın’ın konuşmasının ardından KATSO Başkanı Arslan, ilimizin 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi ile birlikte Kastamonu’da yapılacak faaliyetler hakkında geniş açıklamada bulundu. KATSO Başkanı Arslan’ın ilimizin ekonomi potansiyeli ile ilgili değerlendirmesinin ardından Kırgızistan Milli Meclis Başkanı Cumabekov, ülkesinde öne çıkan sektörler ile ilgili bilgi verdi. Meclis Başkanı Cumabekov, Kırgızistan’ın öncelikli sektörlerine yönelik yapılacak yatırımlarda izin, ruhsat ve tüm diğer prosedürlerde bürokratik ve siyasi destek vereceğine söz verdi. Cumabekov konuşmasının devamında Kastamonu Üniversitesi’ndeki Kırgız öğrenci nüfusuna dikkat çekerek duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

KIRGIZİSTAN DEVLET BAKANI NUMİNOV İLİMİZE DAVET EDİLDİ


Bişkek’teki temaslarını sürdüren heyetin bir sonraki randevusu Devlet Bakan Nurhan Numinov oldu. Müsteşar ve üst düzey bürokratların da hazır bulunduğu toplantıda Bakan Numinov ve heyeti 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’ya 
davet edildi.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın, Kastamonu Üniversitesi ile Kırgızistan’da bulunan üniversiteler arasında yapılan işbirliği, akademisyen ve öğrenci değişimleri, yürütülen ortak projeler hakkında Bakan Numinov’a bilgi verdi. KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan’ın ilimizin ekonomisi hakkında kapsamlı bilgilendirmesinin ardından konuşan Bakan Numinov, Kırgızistan ile Türkiye ve özellikle Kastamonu ile ticaret hacminin geliştirilmesine yönelik tüm çabaların yanında olacağının sözünü verdi.  
“KÖMÜR, ENERJİ, YÜN, 
HAYVANCILIK, TARIMSAL 
ÜRÜNLER, İNŞAAT, 
ORGANİK GIDA”

Heyet temaslarının ikinci gününde Kırgızistan’ın güneyinde bulunan Narın eyaletine geçti. Narın Valisi Amanbay Kayıpov heyetimizi kabulünde yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti’nin kardeş ülkeler olduğunu belirterek; dilimizin, dinimizin, kültürümüzün ve tarihimizin ortak olduğunu vurguladı ve Kastamonu heyetine teşriflerinden dolayı teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Aydın ve KATSO Başkanı Arslan yaptıkları konuşmalarda ilimizi tanıttılar ve yatırım konularında işbirliğinin önemine dikkat çektiler.
Narın Valisi Kayıpov ile gerçekleşen toplantının ardından heyet Narın iş dünyası temsilcileri ile görüşmelere katıldı. Görüşmelerde öne çıkan kömür, enerji, yün, hayvancılık, tarımsal ürünler, inşaat, organik gıda sektörleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

REKTÖR AYDIN: 
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 
KASTAMONU’NUN TÜRK 
DÜNYASINA AÇILAN KAPISI
  
Narın temaslarının ana gündem maddelerinden birini de eğitim oluşturdu. Kastamonu Üniversitesi’ni “Kastamonu’nun Türk dünyasına açılan kapısı” olarak niteleyen Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinde üniversitenin öncü rol oynadığını ifade etti. Rektör Aydın değerlendirmesinde Kastamonu ile Türk dünyası arasındaki sıcak diyalogun sadece eğitim ve kültür ilişkileriyle sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizdi ve karşılıklı ticari ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rektör Prof. Dr. Aydın, Kastamonu ve kardeş Kırgız Cumhuriyeti arasında bir ticaret köprüsü kurmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.
Narın Üniversitesi’ne yapılan ziyarette ise Türk Dili Fakültesi’nde öğrenim gören Kırgız öğrenciler tarafından hazırlanan Türkçe şarkı, halk oyunları, şiir dinletilerini içeren görsel şölen izlenildi, Kırgız öğrenciler Kastamonu’ya davet edildi. 

BİŞKEK’TE FABRİKA 
ZİYARETLERİ

Heyet programlarının üçüncü gününde Biskek’e dönerek çeşitli fabrikalarda incelemelerde bulundu. Kırgızistan, Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya’nın üyesi oldukları, 380 milyon insana hitap eden ve gümrüksüz serbest dolaşım hakkı veren ortak pazarın sunduğu cazip iş fırsatları masaya yatırıldı. Kırgızistan’ın Rusya, Özbekistan, Kazakistan ve Çin’in batısında bulunan Uygur bölgesine olan yakınlığı ve bu bölgedeki Türk mallarına olan ilginin değerlendirilebilmesi noktasında notlar alındı.

KIRGIZİSTAN EKONOMİ 
BAKANI’NDAN YATIRIMLARA DEVLET GÜVENCESİ

Kırgızistan Ekonomi Bakanı Arzıbek Kocoşev heyetimizi müsteşarı ve kurmayları ile birlikte kabul etti. Heyetin ekonomi ile ilgili sorularını yanıtlayan Kocoşev, iş adamlarımızın ilgilendiği ve ilgilerini çeken konu ve sektörler hakkında bilgi verdi, yapacakları yatırımlar için devlet güvencesi sözü verdi. KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu ekonomisi ve öne çıkan sektörler hakkında kapsamlı bir değerlendirmede bulundu.

TALAS ÜNİVERSİTESİ İLE 
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ 
 
Talas Üniversitesi Rektörü heyetimiz ile görüşmek amacıyla başkent Bişkek’e geldi ve Kastamonu Üniversitesi ile Talas Üniversitesi arasında işbirliği protokolleri imzalandı. 

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ 
ZİYARETİ 

Heyetin Kırgızistan programının son gününde Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Yeni atanan büyükelçi henüz Kırgızistan’a gelmediği için büyükelçilik yetkilileri ile görüşüldü. Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2017, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER