ASM’lerde 3 gün grev var

Aile Sağlı Merkezleri (ASM) gelecek hafta 3 gün hizmet vermeyecek.

ASM’lerde 3 gün grev var
banner72

14-15-16 Mart tarihlerinde 14 Mart Tıp Bayramı olmasına rağmen mevcut uygulama ve davranışlar nedeniyle ilimizde greve gidileceğini açıklayan Kastamonu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Serdar Arduç, yaptığı açıklamada; “Birinci basamak sağlık hizmetlerinde bu ülkenin sağlık alanındaki en önemli gerçeğinin aile hekimliği sistemi olduğunun bilinci ile ‘önce insan’ diyerek, mesleğimizin kutsallığı gereği sahadaki her bir aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı, tüm olumsuz duruma rağmen insanüstü bir çaba ile mücadele etmektedir” dedi.

“ORANTISIZ CEZA VE BASKININ GEREKÇESİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

“Kastamonu Aile Hekimleri Derneği ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) olarak yıllardır başarıyı kendi hanelerine yazdıran sağlık idaresine sunduğumuz önerilerin dikkate alınmadığını üzülerek görmekteyiz” diyen Arduç, şunları kaydetti; “Türkiye’de aile hekimliği sisteminin modern ve bilimsel çizgiye çekilmesi yönünde gerekli adımlar atılmamışken, sağlık idaresi tarafından yetersiz altyapı göz ardı edilerek yapılan düzenlemeler, tüm kazanımları geriye götürmüş, mevzuat değişiklikleri sistemin önünü tıkamış, Türkiye’de aile hekimliği sistemi günübirlik politikalara alet edilmiştir. Modern aile hekimliği sisteminin şartlarını bilmeden, bir gecede ismi değiştirilerek yürürlüğe konan aile hekimliği kanunu ve buna bağlı sözleşmeler, ilk on yıldaki kazanımları tüketmiş, aile hekimliği sisteminin önünü açmak yerine, sistemin önünü tıkamış, adeta ceza kanunu ve ceza yönetmeliği halini almıştır. Hukukun, bir toplumun barış ve demokrasi içerisinde çalışmasını mümkün kılması gerekirken, aile hekimlerine uygulanan bu orantısız ceza ve baskının gerekçesini anlamakta zorlanıyoruz. Aile hekimleri için iş güvencesizliği, keyfi idare tutumu, mobbing ve baskı yönetmeliğini kabul etmedik etmiyoruz. Tüm siyasi partilerin mutabakat sağladığı, hekimlerin çalışırken ve emeklilik sonrasında özlük haklarını iyileştirecek düzenlemenin ‘aslında biz hata yaptık!’ diye geri çekilmesi, düzenlemenin popülist politikalara alet edilmesi biz hekimlerde tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Yetişmiş beyinlerin, bu ülke evlatlarının her gün onlarcasının memleketi terk ettiği dönemde ‘giderlerse gitsinler!’ mantığını; fedakârca görevi başında bulunan hekimlerin hak edişlerinin ve özlük haklarının görmezden gelenlerin nihai maksatlarını anlamakta zorlanıyoruz. İlk nefesten son nefese kadar, halkımıza yönelik kolay ulaşılabilir, kapsamlı, bütüncül, sağlık hizmetinde sürekliliği esas alan yapı yerine, bu hizmeti veren aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları bir makine olarak görülmüş, moral ve motivasyonları bitme noktasına getirilmiştir. Resmi enflasyon verileri ışığında, aile sağlığı merkezi medikal sarf, kira, elektrik, personel giderleri yıllar içerisinde en az yüzde 167 oranında artmış, reel verilere göre ise artış oranı bunun neredeyse iki katına ulaşmış, ancak cari gider ödemelerine sağlanan artış aynı süre için çok komik oranlarda kalmıştır.”

“ETKİN BİR SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ”

“Sağlık Bakanlığı bizi dinlemelidir; Aile hekimliği sistemini idare edenler, bu hizmeti verenler hekimler için gelişimi destekleyen bilimsel önermeleri değil, cezaya dayalı bir yöntemi tercih etmiştir, yol yakınken bizi dinleyin. Sağlık Bakanlığı, ceza yönetmeliğinde ısrar ettikçe, aile hekimlerinin taleplerini göz ardı ettikçe, Cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken, pandemi döneminde ‘ülkemizde koruyucu sağlık hizmetlerini çökerten Sağlık Bakanlığı’ olarak tarihe geçecektir. Biz Kastamonu İl Derneğimiz ve AHEF olarak 30 bin aile hekimi ile mücadele yolunu seçtik, tüm olasılıklara hazırız. Sıcak odalarda değil sahada, yollarda, mobilde, köylerde, ilçelerde, sosyal medyadayız; 84 milyon insanımız ile her gün beraberiz. 84 milyon vatandaşa temas eden 30 bin aile hekiminin temsilcisi AHEF olarak, aşağıda belirttiğimiz taleplerin karşılanmasını istiyoruz; Etkin bir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz. 30 Haziran 2021 tarihli ödeme sözleşme yönetmeliğinin geri çekilmesini ya da revize edilmesini istiyoruz. Çalışan tüm meslektaşlarımız için makul bir ödeme, rahat bir emeklilik istiyoruz. Aile sağlığı merkezi gider ödemelerinin yeniden değerlendirilerek artırılmasını istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz düzenlemeler ve çözüm için ortak çalışma ve iletişimi sürekli kılacak haklı taleplerimizin takipçisi olacağız; 14.03.2022-16.03.2022 tarihlerinde, tüm Türkiye’de Anayasanın tanıdığı hak gereği, sosyal, hukuksal ve özlük haklarımız ve sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için, 3 gün iş bırakma eylemi icra edilecektir. Bu gidişin sonu belirsizliktir. Hekimlik meslek onurunun yok sayılması, Ülkemiz insanına sunulan hizmetin değersizleştirilmesi yaklaşımı kabul etmiyoruz. Her şeyin farkındayız, farkındasınız! Mücadelemiz; ülkemize yakışır, daha iyi bir aile hekimliği sistemi içindir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER