Müzik indir

01 Mart 2021 Pazartesi

'Milletin cebinde para yok'

Aşılama başladı

Kastamonu'da aşılama başladı, tatlı heyecan hastanede hareketliliğe sebep oldu

15 Ocak 2021 Cuma 10:41
Aşılama başladı
 

Kastamonu'da aşılama başladı, tatlı heyecan hastanede hareketliliğe sebep oldu

Aşılama başladı

YAKLAŞIK 1 yıldır tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan, 23 bini aşkın insanımızın hayatını kaybetmesine, 2 milyon 300 bini aşkın kişinin de enfekte olmasına neden olan koronavirüs (kovid-19) salgınında aylardır dört gözle beklenen aşılama süreci nihayet başladı.

Önceki akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılanmasıyla başlayan aşı kampanyası, dün sabah Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH) Vali Avni Çakır’ın da katıldığı programla ilimizde de start aldı.

Türkiye’nin Çin’den sipariş ettiği Sinovac aşılarının 3 milyon dozluk ilk partisi, Aralık ayında ülkemize getirilmişti. 14 günlük test süreci sonrası başlayan dağıtım kapsamında Kastamonu’ya da ilk doz aşılar geçtiğimiz günlerde geldi. Kastamonu’ya getirilen aşıların ilk dozu Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personellerine uygulanmaya başlandı. Kastamonu’da ilk aşı uygulaması ise önce KEAH Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül’e yapılırken, ardından İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Yüksel Kutlu da aşı oldu. Aşı kampanyasının hayırlı olmasını dileyen Başhekim Ergül, pandemiyi bir an önce bitirmek için bu aşıyı yaptırmak zorunda olunduğunun altını çizdi.

ERGÜL; “PANDEMİYİ BİTİRMEK İÇİN AŞI ŞART”

Kastamonu’da ilk aşıyı olan KEAH Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, aşı ile ilgili ilk değerlendirmelerinde şunları ifade etti; “Kastamonu’da ilk aşı kampanyamızı başlatmış bulunuyoruz. İlk aşı olanlardan birisi de benim. Pandemiyi bir an önce bitirmek için bu aşıyı yaptırmak zorundayız. Kovid-19 geçirmemiş olan arkadaşlarımızın mutlaka aşılanması gerekiyor. Kampanyamıza sağlık personeli aşılaması ile başladık. Hastanemizde bin 400’e yakın personel var. Bunların bir kısmı kovid-19 geçirdi, geçirmemiş olanlara aşı uygulayacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun.”

KUTLU; “NORMAL HAYATA DÖNÜŞÜMÜZÜ SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”

Kastamonu İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Yüksel Kutlu ise, tüm sağlık çalışanlarının Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu aldığını belirterek; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de aile sağlığı merkezlerimizde, hastanelerimizde, MHRS’den randevu alarak ya da Alo 182’yi arayarak TC Kimlik bilgileri ile randevularını alıyorlar. Sağlık çalışanlarımızın şu an aşıları yapılıyor. Büyük bir ilgi ile karşılaştık. MRHS’ler akşamdan dolmaya başladı ve sağlık çalışanlarımız aşılarını oluyorlar. Toplumsal bağışıklama adına bireyin kendisini koruma ve toplum sağlığı açısından da bu genel bağışıklama programı kapsamında yaptığımız aşı hizmeti çok önemli. Normal hayata dönüşümüzü sağlayacağına inanıyorum. Tüm vatandaşlarımız sırası geldiklerinde aşılarını olsunlar. Sağlık Bakanlığımız bunları açıklayacaklar. Herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Herkes gönül rahatlığı ile aşı olabilir. Aşı imkânını bizlere sunan ülkemize, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum” dedi.

DİKMEN; “GÖNÜL RAHATLIĞIYLA AŞIMI OLDUM”

Aşı olan sağlık personellerinden KEAH Yoğun Bakım Hemşiresi Selda Dikmen de; “Dün akşam çok heyecanlandım. Ama biteceğini düşündüğüm için gönül rahatlığıyla aşımı oldum. Şu anda da çok iyiyim. İnşallah yaza, hiçbir sıkıntım olmadan gireceğime inanıyorum. Kovid-19’un biteceğini düşünüyorum” dedi. (Alperen Erkuş)

Anahtar Kelimeler: Aşılama Başladı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV