banner38

banner39

banner46

banner47

01 Nisan 2020 Çarşamba

AŞIK İHSAN OZANOĞLU VEFATININ 39. YILINDA ANILDI

‘Çanakkale Türküsü’nün de aralarında bulunduğu çok sayıda eseri TRT repertuvarına kazandıran aşık İhsan Ozanoğlu, vefatının 39. yılında dün törenle anıldı.

14 Şubat 2020 Cuma 11:15
AŞIK İHSAN OZANOĞLU  VEFATININ 39. YILINDA ANILDI
 

 

‘Çanakkale Türküsü’nün de aralarında bulunduğu çok sayıda eseri TRT repertuvarına kazandıran aşık İhsan Ozanoğlu, vefatının 39. yılında dün törenle anıldı.

İhsan Ozanoğlu'nun kent merkezine bağlı Duruçay Köyü’ndeki mezarı başında düzenlenen anma törenine, ailesi, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törende, Kur'an-ı Kerim okunup dua edildi.

İhsan Ozanoğlu'nun oğlu Günay Ozanoğlu programın ardından yaptığı açıklamada, anma törenine katılanlara teşekkür etti. Ozanoğlu, babasının kendisini öğretmen, gazeteci ve saz şairi olarak nitelendirdiğini belirtti.

Babasının okumayı, yazmayı ve bağlama çalmayı çok sevdiğini anlatan Ozanoğlu, “Babam 115 basılı toplamda binin üzerinde eserin sahibi olan, birçok dile vakıf, Cumhuriyet döneminde yazılmış tek divan kitabının da sahibidir" dedi.

İhsan Ozanoğlu tarafından derlenen türkülerin günümüzde sık sık söylendiğine işaret eden Ozanoğlu şunları kaydetti: “Bunların başında bilindiği gibi ‘Çanakkale Türküsü’ gelmektedir. ‘Çanakkale Türküsü’, ‘Benden Selam Olsun Bolu Beyine’ ve buna benzeyen 95 civarında eser babam İhsan Ozanoğlu'ndan kaynak kişi sıfatıyla alınmış ve devletin ilgili arşivlerine teslim edilmiştir.”

Törenin ardından Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde “İhsan Ozanoğlu” konulu panel düzenlendi.

İHSAN OZANOĞLU KİMDİR?

Kastamonu'da 1907'de doğan İhsan Ozanoğlu, 1928 yılında atandığı öğretmenliği 1946'ya kadar sürdürdü. Kastamonu yöresine ait türkülerin TRT ve devlet konservatuvarlarına kazandırılması için ‘kaynak kişi’ sıfatıyla emek veren Ozanoğlu, birçok müzik eserinin kaybolmasını önledi. Ozanoğlu'nun çalışmaları arasında "Çanakkale Türküsü"nün yanı sıra "Benden Selam Olsun Bolu Beyine", "Sivastopol Önünde Yatan Gemiler", "Mapushane Çeşmesi" gibi eserler bulunuyor.

Bilal Kahyaoğlu(aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV