ARI KOVANLARINI AYILARDAN ELEKTRİKLİ ÇİT İLE KORUYOR

Azdavay ilçemizde Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Çamlıbük Köyünde yaşayan 46 yaşındaki Enver Nuhbaşa, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı destekle çiçek ve kestane balı üretmeye başladı.

 ARI KOVANLARINI AYILARDAN  ELEKTRİKLİ ÇİT İLE KORUYOR

 

 

Azdavay ilçemizde Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Çamlıbük Köyünde yaşayan 46 yaşındaki Enver Nuhbaşa, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı destekle çiçek ve kestane balı üretmeye başladı.

TKDK destekleriyle 100 kovan bal eritme ve dinlendirme kazanı, bal süzme makinesi, sır alma makinesi, elektrikli çit sistemi, ağaç kesme motoru, matkap, planya ve bilgisayar aldığını söyleyen Enver Nuhbaşa, kovanlarını ayı saldırılarından elektrikli çit sistemi ile koruduğunu ifade etti.

Yaklaşık 6 yıldır arıcılık yaptığını dile getiren Nuhbaşa şunları söyledi; “Aktif olarak 140 kovanım var. Bölgemizde gezgin arıcılık yapıyorum. Köyümde çiçek balı üretiyorum. Doğanyurt ilçemizde kestane ağaçlarının yoğun olduğu bölgelere çiçeklenme döneminde giderek çok değerli olan kestane balını üretiyorum. Daha önce küçük çaplı arıcılık yapıyordum. Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliğinden TKDK’nın arıcılığa hibe destekleri olduğunu duydum. Bunun üzerine arı kovanlarımın sayısını artırmaya ve gerekli olan diğer ekipmanı hibe destekli olarak almaya karar verdim.

“HARCAMALARIMIN YÜZDE 55’İNİ HİBE OLARAK ALDIM VE KDV ÖDEMEDİM”

TKDK destekleriyle 100 kovan, bal eritme ve dinlendirme kazanı, bal süzme makinesi, sır alma makinesi, elektrikli çit sistemi, ağaç kesme motoru, matkap, planya ve bilgisayar aldım. Artık daha fazla bal üretebiliyorum. İşlerim kolaylaştı. Aldığım ekipmanlarla kovanlarımın tamirini de yapabiliyorum. Ayrıca bölgemizde ayı çok fazla. Kovanlara zarar verme ihtimali çok yüksek. Bu nedenle elektrikli çit sistemi çok faydalı oluyor. Harcamalarımın yüzde 55’ini hibe olarak aldım ve KDV ödemedim.

“KOVAN SAYIMI ÖNCE 250’YE SONRA 500’E ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Arıcılık hem zevkli hem de karlı bir iş. Arıcılar ileride kovan sayılarının artacağını düşünerek gerekli bütün ekipmanlarını almak için çekinmesinler, TKDK’ya başvursunlar. Bütün arıcılar hibe desteklerinden yararlansınlar. Ben yeniden başvurmayı düşünüyorum. Kovan sayımı önce 250’ye sonra 500’e çıkarmayı düşünüyorum. Verilen destekten çok memnunum. Devletimiz sağ olsun. Başta TKDK yetkilileri olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.”

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER