Arefe bereketi, pandemi tehdidi

Kastamonu, son ayların en yoğun günlerini yaşıyor. Kurban Bayramı arefesinde alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar özellikle şehir merkezinde yoğunluklar oluşturdu

Arefe bereketi, pandemi tehdidi

Kastamonu, son ayların  en yoğun günlerini yaşıyor. Kurban Bayramı arefesinde alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar özellikle şehir merkezinde yoğunluklar oluşturdu.. Kastamonu’da bayram alışverişi telaşı yaşayan vatandaşlar, çarşı ve merkezde yüksek sıcaklıklara rağmen yoğunluk oluşturuyor. Pandemi dolayısıyla kısıtlamalarla bayram geçiren vatandaşlar, yasakların ve kısıtlamaların olmadığı bir bayram geçirmenin heyecanıyla soluğu dışarıda aldı. Kurban Bayramı öncesinde bayram hazırlıkları için Kastamonu’da çarşı, market ve pazarlara akın eden vatandaşlar, merkezde yoğunluk oluşturdu.

Her ne kadar kısıtlamalar kalksa da pandeminin tehlikesi henüz bitmemişken yaşanan yoğunluk endişe verirken, son günlerde artan vaka sayıları da tehlike çanlarını çaldırıyor. Aylardır evlerinde kalan vatandaşlar ve kepenklerini indiren esnaf, yoğunluğun ekonomiye olan katkısından memnun olsa da; pandemi tehlikesi henüz geçmiş değil.

İLHAN; “BAYRAMDA ÇOK KALABALIK OLMAMAYA DİKKAT ETMELİYİZ”

Öte yandan, uzmanlar, bayram hareketliliğinin vakaları artırabileceğini belirtti Türkiye genelinde açıklanan vaka sayıları 29 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, geçen yıl Kurban Bayramı'ndan sonra eylülden itibaren vaka sayılarında artış yaşandığını hatırlatarak; "Bayramda çok kalabalık olmamaya dikkat etmeliyiz. Elbette büyüklerimizi ziyaret edelim; ama maskeye, mesafeye dikkat edelim" dedi.(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER