Arazide kaybolmalar önleniyor

Kastamonu'da 2020 yılında arazide kaybolma vaka sayılarında yarı yarıya düşüş görüldü. 2020 yılında 7 şahıs kaybolurken, 2 şahıs da arazide hayatını kaybetti

Arazide kaybolmalar önleniyorArazide kaybolmalar önleniyor

Kastamonu'da 2020 yılında arazide kaybolma vaka sayılarında yarı yarıya düşüş görüldü. 2020 yılında 7 şahıs kaybolurken, 2 şahıs da  arazide hayatını kaybetti.

 

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında meydana gelen kayıp şahıs olaylarının önlenmesi maksatlı, 8 Kasım 2019 tarihinde “Kayıp Şahıs Olaylarını Önleme ve Bulma (Akıllı Saat) Projesi başlatılmıştı.  Proje kapsamında; kaybolma olaylarına karşı alınacak tedbirler ile kaybolma olaylarında hareket tarzını açıklayıcı ve bilgilendirici broşürler hazırlanarak dağıtımları yapıldı. Cep telefonlarına bilgilendirme masajları gönderilerek, Alzheimer hastası, zihinsel engeli ve kaybolma riski yüksek olan vatandaşlar ve aileleri sık sık ziyaret edilerek bilgilendirildi. 50 vatandaşa künye levhası, 25 vatandaşa ise akıllı saatleri ücretsiz olarak dağıtıldı.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE KAYIPLARDA YÜZDE 46 DÜŞÜŞ VAR

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada; akıllı saat ve künye dağıtılanlardan kaybolan olmadığı belirtildi. Jandarma Arama Kurtarma Timlerince, 2019 yılında 13 kayıp şahıs olayında 4 şahıs, 2020 yılında 7 kayıp şahıs olayında 2 şahıs arazide hayatını kaybetmiş olarak bulundu. 2020 yılında yapılan faaliyetler ve alınan önlemler neticesinde, bir önceki yıla göre kayıp şahıs sayılarında yüzde 46, hayatını kaybeden şahıs sayılarında ise yüzde 50 azalış sağlandı. 2021 yılında da proje uygulamalarına devam edileceği vurgulandı.  (Bülten)


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER