‘Ambalaj fiyatı düşmeden yumurta ucuzlamaz’

Dolar kurunun artmasıyla birlikte ambalaj ürünlerinde yapılan fiyat artışları, kur düşmesine rağmen geri alınmadı.

‘Ambalaj fiyatı düşmeden yumurta ucuzlamaz’
banner72

Üreticiler, ambalaj ürünlerindeki artış nedeniyle ürettikleri ürünlerin de yüksek fiyatlı satıldığına dikkat çekti. Kastamonu’da yumurta satışı yapan üretici Hasan Şahin, artan ambalaj ve mazot maliyetlerine dikkat çekti.

Devletin önce üreticiden fiyat düşürmelerini istemesinin yanlış olduğunu ifade eden Şahin; “Ambalaj fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Ben bunu 900 liradan satın alırken yumurtanın fiyatını nasıl düşüreceğim. Bu ambalajcılara gidecek en son üreticiye, yumurtacıya gelecek” ifadelerine yer verdi.

“ÖNCE DEVLETİN AMBALAJCIYA GİTMESİ GEREKİYOR”

Kassap Steak House Şarküteri’de yumurta satışı yapan üretici Hasan Şahin, konuyla ilgili şunları kaydetti; “Ben yumurtacıyım. Devlet ilk önce yumurtacıya gidiyor. Bu yanlış... Önce devletin ambalajcıya gitmesi gerekiyor. Ben yumurta işi yapıyorum, yumurtanın strecini 280 liraya almışım. Şuanda 900 TL. Böyle bir artış olabilir mi? Sadece 3-4 ay içerisinde gelen zam bu. Fiyatı patladı. Etiketi mesela, 20 bin adedini bin liraya alırdım. Şimdi 4-5 bin lira oldu. Yumurtanın altındaki köpük, 15 kuruştu, şuanda 1 lira. 280 liraya almışım streci, şimdi fiyatı 900 lira. 600 lira fark var arada. Bana diyor ki fiyatları indir. Bu halde ben nasıl indirim yapacağım. Sen neden yumurtacıya geliyorsun ki? Mazot olmuş 14 lira. Bolu’da benim kümesim. Bolu’ya 3 ay önce 450 liraya gittim. Geçen hafta Cumartesi günü gittim, bana 865 TL’ye mal oldu. İlk önce devlet ambalajcılara gidecek. Dolar 18 buçuktu, şuan 13 lira. Niye bu tekrar 4 liraya geri gelmiyor? Ambalaj fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Ben bunu 900 liradan satın alırken yumurtanın fiyatını nasıl düşüreceğim. Devlet önce ambalajcılara gidecek, en son üreticiye, yumurtacıya gelecek” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER