Aman dikkat!

Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan sürücü parkuru, çevresinde birçok eğitim kurumunun bulunması nedeniyle bölgede tehlike oluşturuyor

Aman dikkat!

 

KUZEYKENT'TE BİR ÇOK OKULUN BULUNDUĞU BÖLGEDE ACEMİ SÜRÜCÜLER EĞİTİM ALIYOR

Aman dikkat!

Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan sürücü parkuru, çevresinde birçok eğitim kurumunun bulunması nedeniyle bölgede tehlike oluşturuyor. Acemi sürücü adaylarının araç kullanım noktası olan parkurun ve tırların park hâlinde bulunduğu bölgede okulların yanı sıra bir de çocuk parkının var olması tehlikeyi daha da artırıyor. Konuyla alakalı düşüncelerini ve şikâyetlerini aktaran Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, bu tehlikenin giderilmesi adına çalışma alanının Kuzeykent’in daha uygun bir bölgesine taşınabileceğini söyledi.

“YOLUN ALTYAPISI VE ZEMİNİ UYGUN DEĞİL”

Sürücü eğitim parkurunun yanı sıra araç muayene istasyonunun da bu bölgede olduğunu belirten Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez; “Burada acemi sürücü parkuruna ait tırlar var. Bizim niyetimiz insanların rızıklarıyla oynamak değil kesinlikle. Onlar yine gösterilen yerde çalışmalarına devam edecekler. Buralarda park çalışması yapıyorlar, aynı zamanda araç muayene istasyonu da mevcut. Buradan arabalar girip çıkıyor. Kuzeykent İlköğretim Okulu burada. Sadece bunun varlığıyla hareket etmeye gerek yok. Aynı bölgede Tema Koleji, Sınav Koleji, anaokulu, Hüseyin Üster Özel Eğitim Merkezi, Kuzeykent Ortaokulu, Özlem Burma Lisesi mevcut. 5-6 tane okulun bulunduğu yerde sürücü adaylarının çalışma yapması ve sınava girmesi ne kadar doğru? Milli Eğitim Müdürümüz belediyeden bölge rica edip, eğitim alanını bu bölgeye taşıyabilir. İnsanlar park için buraya gelmek isteyebilirler ama her halükarda bu yolu kullanacaklar. Şehir imarına uygun yol ve altyapı yapılabilir ama Kuzeykent’teki bu yol, böyle bir çalışma için uygun altyapı ve zemine sahip değil. Buralar kooperatif altyapısı ve yolu” dedi.  

“EĞİTİM YUVASI BÖLGESİNDE ACEMİ SÜRÜCÜ OLMAMALI”

Kuzeykent’te bu çalışma için daha uygun alan bulunabileceğini söyleyen Çölez; “Normalde kullanılan kısımla ilgili gelen şikâyetlerden dolayı kullanım alanını karşıya taşıyacaklar. Milli Eğitim Müdürümüz bize der ki, ‘Muhtarım, bu acemi sürüş parkuru, trafiğin içinde olan bir şey. İnsanlar bunu trafiğin içinde kullanacaklar ki, bir faydası olsun.’ Haklı, hiçbir şey söylemiyorum. Ama kaplumbağanın üstüne eşeğin ya da atın üstüne yüklediğin yükü yüklemek gibi bir şey bu. Burası, kooperatif kültürüyle altyapısı ve üstyapısı hazırlanmış bir yer. Görüldüğü gibi burada hep kooperatif var. Bunlara ek olarak öğrenci yurdu-pansiyonu, ilkokul, ortaokul, Milli Piyango Dairesi de burada. Bunların hepsini yan yana koyduğunuz zaman bu interland, bu kadar geniş değil. Burada her ne kadar park çalışması yapılacak da olsa buradaki tırlar nedeniyle ne yol yaptırılabilir, ne yaya kaldırımı. Buraya çocuklar oyun oynamak için geliyorlar ve tehlikeli olan birçok durum söz konusu. Yollar kepazelik dolu, sonra vatandaş diyor ki ‘Neden hizmet alamıyoruz?’ Biz, buradan trafik eğitim parkurunu kaldırmak istiyoruz. Zamanında komisyon burada parkur olmasına izin verirken burası bu şekilde değilmiş herhalde. Buranın ıslah edilmesi bize bir sonuç getirmez. Acemi sürücülerin burada dolaşmaması lazım çünkü eğitim yuvası dolu bir yer. Kuzeykent’te toplamda 20’ninüzerinde eğitim yuvası var, üniversiteyi saymıyorum bile. Kuzeykent bir eğitim yuvasıyken parkurun burada olmaması gerek. Biz İstanbul, Ankara değiliz. İstanbul, Ankara değilken onlar gibi hayatı zorlamanın anlamı yok. Şehrin çeşitli yerlerinde çok güzel araziler var. Buralarda ticarethaneler dolu olsa anlayacağım, esnafın iş bozulacak diyeceğim ama burada vatandaşın işine yarayan hiçbir şey yok” diye konuştu. (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER