ALEVLER CAN ALDI 7 EV KÜL OLDU!

Tosya ilçemizin Özboyu Köyü’nde, bir marangozhanede başlayan ve rüzgarında etkisiyle büyüyen yangında yaşlı bir kadın hayatını kaybetti, 7 ev kullanılamaz hale geldi, dumandan etkilenen veya yaralanan 8 kişi de hastaneye kaldırıldı.

ALEVLER CAN ALDI 7 EV KÜL OLDU!
banner72

   

  Tosya ilçemizde çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi, 1 kişi kayboldu, 8 kişi hastanede tedavi altına alındı. 

Alınan bilgiye göre, ilçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Özboyu Köyü’nde İsmail ve Bahri Kansız'a ait evlerden birinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın birbirine bitişik Mehmet, Cemil ve Sadık Kansız ile Sadık Kanlı'ya ait evlere sıçradı. Tosya, Kastamonu, Kargı ve Ilgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ile Tosya Orman işletme Müdürlüğüne ait arazözler, iş makinelerini de kullanarak yangına müdahale etti. 8 evin kullanılamaz hale geldiği ve kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları sürüyor. 
Yangının ardından haber alınamayan Döndü Kansız'ın bulunması (85) için arama çalışması başlatıldı. Yangın sırasında dumandan etkilenen veya yaralanan Deniz Kurt (23), İsmail Kansız (59), Veyis Yazıcı (84), Emine Bıcıcı (58), Sunalp Büyüksarı (35), Fatih Demirkan (20), Umut (15) ve Mahmut Hamarat (46) Tosya Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. 
Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Belediye Başkanı Kazım Şahin, olay yerinde incelemelerde bulundu. 
Yangının ilk çıktığı dakikalarda olay yerine gelen Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, "Tosya itfaiye ekipleri ve Orman İşletme Müdürlüğü, yangına müdahale ediyor. Fakat köyün içinde yol olmadığı için yeterli müdahalede bulunamıyoruz" ifadelerine yer verdi.     (aa-iha)
CESET ENKAZ ALTINDA
 
Özboyu Köyü’nde çıkan yangın sonrasında 8 ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. Yangının ilk başladığı evde bulunan Döndü Kansız'ın alzaymır hastası olduğunu ve yürüyemediğini, bu nedenle evden çıkamadığını belirten Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, yaşlı kadına halen ulaşılamadığını aktardı.
Günün ilk ışıkları ile olay yerine giden gazeteciler Özboyu Köyü muhtarından da yangın ile ilgili bilgi aldı. Köy Muhtarı Ahmet Uğraşan, “Yangının marangoz atölyesinden çıktığını tahmin ediyoruz. Köy yollarımız açık olsa idi bu cehennemi geceyi yaşamazdık. Şu an yangında alzheimer hastası 81 yaşındaki yaşlı bir kadın yanarak hayatını kaybetti. Şu an enkazın altında ve çıkaramadık. Devlet yetkililerinden evi yanan vatandaşlarımız için destek bekliyoruz” dedi.

DOĞAN ÜNLÜ YALNIZ BIRAKMADI

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Tosya ilçemizin Özboyu Köyü’nde önceki gece çıkan, 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 kişinin yaralandığı ve 7 evin kül olduğu yangının söndürme çalışmalarını yerinde inceledi. 
Ünlü, “Üzücü bir gece yaşıyoruz. Meydana gelen yangın sebebiyle Tosya Özboyu Köyü'ndeyiz. 7 ev ve 2 ahırın yandığı yangında maalesef bir vatandaşımızı kaybettik. Uzun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alınabildi. Valimizle, Kaymakamımızla, Belediye başkanımızla ve yetkililerle incelemelerde bulunduk. Rabbim inşallah bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.
Doğan Ünlü, daha sonra Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ile yangın sonrası Tosya Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan vatandaşları da ziyaret etti.    (Haber Merkezi)

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin: YARALAR EN KISA ZAMANDA SARILACAK

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya ilçemizin Özboyu Köyü’nde çıkan yangınla ilgili bilgi verdi. Kaymakam Pişkin yangının saat 20.30 civarlarında köyde faaliyetlerini sürdüren bir atölyenin elektrik kontağından çıktığının tahmin edildiğini söyledi. Çok hızlı büyüyen yangının bitişikteki evlere sıçradığını belirten Pişkin, “İlk etapta 5 ev yandı. Müdahalede yerleşimden dolayı biraz gecikme oldu. Bu sırada başka evler de tutuştu ama çok şükür ki köyün kalan kısımlarına sıçramadan yangın kontrol altına alındı” dedi.
Yangının ilk başladığı evde bulunan Döndü Kansız'ın alzaymır hastası olduğunu ve yürüyemediğini, bu nedenle evden çıkamadığını belirten Pişkin, yaşlı kadına halen ulaşılamadığını aktardı.

SÜLEYMAN SOYLU BİLGİ ALDI

Yanan evlerin ahırlarında hayvan bulunmadığını bildiren Pişkin, şunları kaydetti: “Yangının başından itibaren Kastamonu, Tosya ve çevre ilçelerden gelen ekipler ve vatandaşlarımızla hızlı şekilde müdahaleleri yaptık. Gerek ben, gerek Belediye Başkanımız ve Sayın Valimiz, gerek savcılarımız sabaha kadar buradaydık. Gecenin ilerleyen saatlerinde bizleri arayarak konuyla ilgili bilgi alan Sayın Bakanımız Süleyman Soylu'ya da teşekkür ediyorum. Köyümüze geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Yangın sonucu oluşan tüm hasarlar en kısa zamanda sarılacak ve gerekli yardımlar yapılacak. Açıkta kalan hiçbir vatandaşımız yok. Köylülerimiz bizlere bile ihtiyaç duymadan kendileri diğer insanları misafir ederek sorunu çözdü.”

“YENİ EVLER YAPILACAK”

Pişkin, soğutma çalışmalarının sürdüğünü, ardından enkaz kaldırma çalışmalarının başlayacağını dile getirerek, "Ardından yeni evlerin yapılması için süreci başlatacağız. Hastaneye kaldırılan vatandaşlarımızın çoğu duman zehirlenmesi sonucu, birkaçı da yangına müdahale ederken yara almış. Olay tamamen kontrolümüz altında. Burası afet kapsamında değerlendiriliyor. Bu anlamda devletin ev ve hane başına sağlayacağı yardım miktarları var. Eksiğini de gerek Kaymakamlık gerekse vatandaşlarımızın yapacağı yardımlarla karşılayacağız" ifadelerini kullandı.                  (aa)


Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER