ALARM ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI!

81 ilde olduğu gibi dün ilimizde de ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ sloganıyla Kovid-19 tedbirlerine yönelik yoğun denetimler yapıldı. İlimizde ciddi artışların görüldüğü uyarısında bulunan Vali Avni Çakır, “Kastamonu olarak Kovid-19 ile mücadelede çok başarılı çalışmalar verdik. Sağlık merkezlerimizde tedavi kotamızda bir sıkıntı yoktu ama şu an limitlerimiz dolmak üzere. O yüzden alarm zillerimiz yüksek seviyede çalmaya başladı” dedi.

ALARM ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI!

 

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda tüm il ve ilçelerde valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, genel ve özel kolluk birimlerinin katılımıyla dün 81 ilde olduğu gibi ilimizde de ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ sloganıyla COVID-19 tedbirlerine yönelik yoğun denetimler yapıldı. Denetimlere bizzat katılan Kastamonu Valisi Avni Çakır, önemli uyarılarda bulundu.

“BİZ İSTİYORUZ Kİ HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN

AKTİVİTESİNİ SINIRLANDIRMAYALIM”

Normalleşme süreciyle beraber koronavirüs salgınına yakalananların sayısı arttı. Vaka sayılarında artış nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla dün ülke genelinde denetime başlandı. Salgınla mücadele konusunda esnafları ve vatandaşları uyaran Vali Avni Çakır,  Cumhuriyet Meydanı’ndan, Nasrullah Meydanı’na kadar yürüyerek halkla konuştu. Vali Çakır, “Biz istiyoruz ki, vatandaşımızın hiçbir aktivitesi sınırlandırılmadan sadece basit kurallara uyararak mücadeleyi gerçekleştirelim” dedi.

Maske, hijyen ve sosyal mesafe denetimine Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, ilgili kurum müdürleri, emniyet güçleri ve zabıta ekipleri katıldı.

“İLİMİZDE DE CİDDİ ARTIŞLAR MEYDANA GELDİ”

Cumhuriyet Meydanı’ndan Nasrullah Meydanı’na kadar olan bölümde yer alan dükkanları denetleyen Vali Avni Çakır; “Bugün 81 ilde eşzamanlı olarak Kovid-19 ile ilgili yapılan kontrollerin en yoğun şekilde yapılması konusunda bir hareket birliği var. Bu noktada bizde Kastamonu Valiliği olarak görevli arkadaşlarımızla sahada kontrol ekiplerimizle kontrollere eşlik edeceğiz. Bildiğiniz gibi salgın bayram öncesindeki yoğun nüfus hareketiyle beraber, ülkemizin dört bir yanına yayılım gösterdi. Vaka sayıları dünya çapında olduğu gibi tüm ülkemizde ve ilimizde de ciddi artışlar meydana geldi. Şu an için rakamlar kontrollümüzde ama hassasiyetlerimizin en üst seviyeye gelmesi noktasındayız. Bu aşamada yapacağımız kontrollerde halkımızın daha da bilinçlenmesi açısından çok önemi var. Şu an Kastamonu olarak Kovid-19 ile mücadelede çok başarılı çalışmalar verdik. Sağlık merkezlerimizde tedavi kotamızda bir sıkıntı yoktu ama şu an limitlerimiz dolmak üzere. O yüzden alarm zillerimiz yüksek seviyede çalmaya başladı. Halkımızın, esnafımızın, vatandaşımızın dikkatini en yüksek seviyeye çıkartılması noktasında böyle bir harekete ihtiyacımız vardı. Vatandaşlarımızın hijyen kurallarına uyması, maske takması, mesafe kurallarına riayet etmesi, işyerlerinde hem kendi güvenlikleri hem de vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından hassasiyetlerini üst noktalara taşımlarına ihtiyacımız var. Bu kapsamda yapacağımız denetimle bu noktada farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz.

“HALKIMIZIN DAHA ÇOK HASSASİYETİNİ BEKLİYORUZ”

Kastamonu halkımızın sağduyusuyla virüse Kastamonu’da geçit vermeyeceğiz. Tekrar rakamları en alt seviyelere indireceğiz. Halkımızın gündelik yaşamlarını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmelerini temin edeceğiz. Şu ana kadar elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeyelim. Okullarımızı inşallah ay sonunda açacağız. Yavrularımızın okulla buluşması, sosyal hayatımızın devam etmesi için bu tedbirleri şu an güçlü bir şekilde uygulamak durumundayız. Aksi takdirde iş çığırından çıktıktan sonra yönetilmez bir hale gelir. Bunu zaten toplum olarak hepimiz çekeriz. Halkımızın daha çok hassasiyetini bekliyoruz” dedi. 

“İKİ HAFTA İÇİNDE ŞEKİLLENECEK”

Kurban Bayram sonrası toplantı yaptıklarını ifade eden Vali Çakır, “Her gün mevcut durumu değerlendirmek için saat 16.00’da toplantı yapılmasına karar verdik. Vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak izolasyon sürecinin evde ve kolluk kuvvetleri ile kontrollerine karar verdik. Biz bayramda oluşan kalabalığın etkilerini önümüzdeki bir iki hafta içerisinde şekillenmesini bekliyoruz. Bu tür tedbirler masada. Gerekiyorsa düğünlerin, taziyelerin yasaklanmasında ve çok ciddi sınırlamaların getirilmesi noktasında da kararlar alabiliriz. Bu noktada Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda Kastamonu Valiliği olarak hareket ediyoruz. Şu aşamada bu tedbir gündemimizde yok. Fakat ilk fırsatta gelebilir. Bununla alakalı vaka sayılarına göre vatandaşlarımızın tedbirlere ve uyarılara uyma durumlarına göre şekillendireceğiz” şeklinde konuştu.

“VAKALAR ARTMAYA DEVAM EDERSE,

TEDBİR ALMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

Vali Avni Çakır, açıklamasını şöyle tamamladı: “Biz istiyoruz ki, vatandaşımızın hiçbir aktivitesi sınırlandırılmadan sadece basit kurallara uyararak mücadeleyi gerçekleştirelim. Bu da son derece basit. Maske, hijyen, mesafe kurallarına riayet etmek. Buna uyduktan sonra bunun üstesinden geleceğimizi umut ediyorum. Onun ötesinde il merkezimizde karantina uyguladığımız mahalle yok ama ev karantinalarımız var. Bununla alakalı sayılarımız değişiyor. Gerekirse köy karantinalarımız, mahalle karantinalarımız devreye girecektir. Şu an vakalarımız istim üzerinde. Yapacağımız çalışmalarla bu sayıları indirebilirsek, bunlara gerek kalmaz. Fakat vakalar artmaya devam ederse, tedbir almaktan çekinmeyeceğiz.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER