AKUT, Kastamonu'ya da geldi

Türkiye’nin ilk arama-kurtarma derneği olan AKUT, ülke genelinde varlığını sürdüren ekip ağına Kastamonu'yu da daha ekliyor

AKUT, Kastamonu'ya da geldi

 

AKUT, Kastamonu'ya da geldi

Türkiye’nin ilk arama-kurtarma derneği olan AKUT, ülke genelinde varlığını sürdüren ekip ağına Kastamonu'yu da daha ekliyor. AKUT Kastamonu, bugün, Kastamonu Belediyesi’nde düzenlenecek imza töreninin ardından resmen açılıyor.

 

AKUT Arama Kurtarma Derneği, 25 yıldır ‘’Karşılıksız Yardımseverlik’’ ve ‘’Gönüllülük’’ ilkeleriyle ülkemiz ve insanımız için çalışmalarını sürdürüyor. Bu süre içerisinde AKUT, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 3718 operasyonda 3037 kişiyi, 1538 hayvanı kurtarmış ve 452 cansız bedeni ise tahliye ederek sağlık ekiplerine teslim etti. AKUT’un bugün ülke genelinde bulunan 28 ekibine bir yenisi daha katılıyor. AKUT Kastamonu’nun açılışı, bugünn Kastamonu Belediyesi’nde yapılacak imza töreniyle gerçekleştirilecek. Açılışta Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu ve AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı tarafından bir işbirliği protokolü imzalanacak.

 

Ferdi Kargılı’nın ekip lideri olarak yetkilendirildiği AKUT Kastamonu, gönüllü alımına da hemen başlayacak. Başvuru yapan gönüllüler, oryantasyon eğitiminin ardından deprem ve diğer doğal afetlerde, dağlarda ve diğer zorlu doğa koşullarında doğru ve etkin arama-kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere çeşitli eğitimler alacak. Teorik eğitimler çevrimiçi olarak, uygulamalı eğitimler de pandemi koşulları elverdiği ölçüde yüz yüze yapılacak. Gönüllü adayları www.akut.org.tr adresinde bulunan “Gönüllü Ol” bölümünden çevrimiçi başvuruda bulunabilecek. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER