AK Parti Milletvekili Metin Çelik’ten CHP Milletvekili Baltacı’ya cevap ÇARPITMALARI ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kendisine verdiği cevaplara dönük eleştirilerine yayınladığı basın bildirisi ile cevap verdi.

 AK Parti Milletvekili Metin Çelik’ten CHP Milletvekili Baltacı’ya cevap  ÇARPITMALARI ALIŞKANLIK HALİNE GELDİ

 

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kendisine verdiği cevaplara dönük eleştirilerine yayınladığı basın bildirisi ile cevap verdi.

“GERÇEĞE AYKIRI AÇIKLAMALAR”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik’in, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya verdiği cevap şöyle: “CHP Milletvekili Hasan Baltacı başka konularda olduğu gibi eğitimle ilgili konularda da gerçeğe aykırı açıklamalar yaparak kamuoyunu yanlış yönlendirme gayreti içindedir. Zira 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında liselere yerleşemeyen 85 öğrencinin bulunduğunu söylüyor. Bu tamamen gerçek dışıdır. İlimizde tercih yapmış olup da açıkta kalıp liseye yerleşemeyen öğrenci bulunmamaktadır. Bu eğitim öğretim yılının başında liselere geçiş yapan 4 bin 482 öğrenciden 85 tanesi hiç tercih yapmamıştır. Hiç tercih yapılmadığı zaman açık liseye devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak daha sonrasında okul müdürlerimizin bu 85 öğrencinin velilerine ulaşarak yaptığı çalışmadan sonra örgün eğitimde okumak isteyenlerin tercihleri alınarak yerleştirmeleri yapılmıştır.

“ALIŞKANLIK HALİNE GELDİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR”

Bu son yerleştirmeden sonra tercihte bulunmadığı için açık liseye devam etmesi gereken 51 öğrenci kalmıştır. Bu öğrencilerden 38’i yabancı uyrukludur. CHP Milletvekili bu bilgiler kendisine verildiği halde liselere 85 öğrencinin yerleşemediğini söylemiştir. Başka konularda daha önce ortaya koyduğumuz çarpıtmalarını düşününce kendisinde artık bunun bir alışkanlık haline geldiği açıkça görülüyor.

“603 DEĞİL 358 ÖĞRETMEN İHTİYACI BULUNMAKTA”

Ayrıca 2019 yılında bakanlığımızca nüfusuna oranla en fazla atama ilimize yapılarak toplam 518 öğretmen atanmıştır. İlimizde halen 4 bin 058 öğretmen görev yapmakta olup doluluk oranı % 92’dir. İlimizde iddia ettiği gibi 603 değil 358 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak bu kadrolar doluncaya kadar ücretli öğretmenler derslere girmektedir. Genel öğretime şube başına düşen öğrenci sayısının 33 olduğunu söylemiş. Bu da doğru değildir. İlkokullarda derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı 16, Ortaokullarda 21, Liselerde 31’dir.

“YARATMAYA ÇALIŞTIĞI ALGI TAMAMEN GERÇEK DIŞI”

İlimizde depreme dayanıksız olduğu 2 yıl önce tespit edilen okulların yıkımları gerçekleştirilmiş, proje ve inşaat çalışmaları hızla yürütülerek 2 yıl gibi kısa bir sürede 10 okulumuz tamamlanmış, 6 tanesinin inşaatı devam etmektedir. Tamamlanan 10 okul ve devam eden 6 okul için bugün itibariyle 97 Milyon 510 bin TL ödeme yapılmış olup devam eden 6 okulun bitirilmesi için gereken 10 Milyon 439 bin TL okul yapım hesabında bulunmaktadır. Dolayısıyla CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın yaptınız ama parasını ödemediniz şeklinde yaratmaya çalıştığı algının da tamamen gerçek dışı olduğu bu rakamlarla sabittir. İlimizde bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı bir eğitim yatırımı yapılması başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gönderilen özel ödenekler, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı hemşehrimiz Sayın Mustafa Safran’ın destekleri ile mümkün olmuştur.

“TEŞEKKÜR EDECEĞİ YERDE…”

CHP Grup Başkanvekili TBMM’de şöyle demişti: ‘Bu hükümet dünyanın en doğru işini yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok kardeşim.’ İlimiz CHP vekili de 2 yılda 108 Milyon TL’lik okul yapımına teşekkür edeceği yerde olmayan borcun araştırmasını yapıveriyor. CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya da zaten bu yakışır. Ancak Hasan Baltacı 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılış töreniyle hizmete giren Merkez Orta Okulu’nun açılış törenine katılmayarak başını kuma gömmeye çalışsa da hemşehrilerimiz yapılan büyük hizmetlerin farkındadır. Hasan Baltacı da Kastamonu’da ne tarafa dönse AK Parti’nin yaptığı hizmetleri görmekten kaçamayacaktır.

1- 32 Derslikli Ali Fuat Darende İlkokulu hizmete girdi

2- 32 Derslikli Merkez Ortaokulu hizmete girdi

3- 12 Derslikli Mehmet Akif Ersoy ilkokulu hizmete girdi

4- 12 Derslikli Kuzeykent İlkokulu hizmete girdi

5- 12 Derslikli Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu hizmete girdi

6- 12 Derslikli Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu hizmete girdi

7- Derslikli Pervaneoğlu M.T.A.Lisesi hizmete girdi

8- 8 Derslik 4 Atölye Orhan Şaik Gökyay Güzel Sanatlar Lisesi hizmete girdi

9- Devrekani Halime Celal Budak Ortaokulu Yemekhane ve Spor Salonu tamamlandı

10- 24 Derslikli Mustafa Kaya Anadolu Lisesi tamamlandı yarı tatilden sonra hizmete girecek

11- 24 Derslikli 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tamamlanmak üzere yarı tatilden sonra hizmete girecek

12- 20 Derslikli Şehit Şerife Bacı Ortaokulu son aşamaya geldi

13- 8 Derslikli Araç Yeşilova İlkokulu inşaatı devam ediyor

14- İnebolu M.T.A.Lisesi Spor Salonu İnşaatı devam ediyor

15- 8 Derslikli Tosya Atatürk İlkokulu inşaatı devam ediyor

16- 4 Derslikli Boyalı Ertürk Yöndem YBO inşaatı devam ediyor

 

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER