banner38

Müzik indir

banner46

banner47

09 Temmuz 2020 Perşembe

AK Parti Milletvekili Metin Çelik -Korona sürecini iyi yönettik

Sağlık Mil-Sen’in Plaket Töreni’ne katılan AK Parti Milletvekili Metin Çelik, “Kastamonu’daki sağlık hizmetlerinin daha iyi bir noktaya gelmesi için üzerine koya koya gidiyoruz” dedi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba 10:24
 AK Parti Milletvekili Metin Çelik  -Korona sürecini iyi yönettik
 Ayrıca Çelik,
  uçak seferleri ile talepleri ilettiklerini ifade ederek,  Kırık, İnebolu ve Tosya yolu hakkında da bilgiler verdi.

Sağlık hizmetlerinden bahsederek konuşmasına başlayan AK Parti Milletvekili Metin Çelik, “Kastamonu’daki sağlık hizmetlerinin daha iyi bir noktaya gelmesi için üzerine koya koya gidiyoruz. Sağlık alt yapımızı, güzel sağlık tesisleriyle birlikte daha iyi bir noktaya taşıma gayreti içerisindeyiz” dedi.

“ŞEHİR HASTANELERİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili açıklamalarda bulunan Metin Çelik, “250 yataklı yarım kalan binaların, hazineye oradan da devlet hastanesine verilmesi söz konusu oldu. Bir ara oranın Fizik tedavi hastanesi olmasıyla ilgili de bir düşünce oldu. Fakat düşündük, özellikle bu pandemi sürecinden sonra burası Eğitim ve Araştırması Hastanesi olacak.  400 yataklı hastanemiz var, biz burayı hastanemizin ek binası yapalım, 400 yatakla sınırlamayalım, Fizik Tedavi Hastanemiz bir şekilde yapılacak diye düşündük. Ek bina olacak ve kapasite 650-700 kapasiteye çıkacak. Türkiye’de yoğun bakım doluluk oranları yüzde 63’ün üzerine çıkmadı. Dünya’nın gelişmiş ülkeleri diye tabir edilen ülkeler, parası olmayana korona tedavisi bile yapmazken, Türkiye’de ücretsiz genel sağlık sigortasıyla herkese bu imkan sağlandı. Tedavi yöntemi açısından bakarsak, Dünya’ya örnek olduk. Hocalarımızın bilim kurulumuzun öngörüleriyle tedavide Dünya’ya örnek olduk.  Türkiye’nin İstanbul’unda Ankara’sında nasıl tedavi yapıldıysa, diğer illerde de aynı tedavi uygulandı. Çok büyük bir birliktelik vardı. Türkiye, bu süreçte Dünya’daki bütün ülkelerden pozitif olarak ayrıştı. Muhalefetin hep eleştirdiği şehir hastanelerinin önemi ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, etkili ve hızlı karar almada önemini gösterdi. Biz, hem Türkiye’de hem Kastamonu’da, sürecin; sağlık bakanlığımız tarafından ne denli iyi yönetildiğini görüyoruz. 1 Haziran’dan itibaren yeni sürece geçtik. Bu kontrollü sosyal hayatın prensiplerine uymaya devam etmek zorundayız. Çünkü, bu virüs kaybolmuş değil. Hepimizi tehdit etmeye devam ediyor.  Canhıraş mücadele eden sağlık personellerimizin, çocuk konusu herkes için önemli. Eş olarak çalışan kişiler için büyük bir problem olabiliyor. Zaman vermiyoruz ama yanınızdayız,  takip edeceğiz” dedi.  

“SEFERLERİN YENİDEN BAŞLAMASI NOKTASINDA TÜM GAYRETLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Uçak seferleri ile ilgili talepleri Türk Hava Yolları yetkililerine ilettiklerini belirten  Çelik: “Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ile görüşeceğiz. Konuyu sayın bakanımıza aktarıp hızlı bir şekilde uçak seferlerinin başlaması noktasında çalışma yürüteceğiz. Şu anda Kastamonu’nun da aralarında olduğu 5 ilde uçak seferleri başlamadı. İnşallah yaz dönemine girdiğimiz bu günlerde seferlerin yeniden başlaması noktasında tüm gayretlerimizi ortaya koyacağız”  şeklinde konuştu.

“PROJELER HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİRİLDİ”

Projeler hakkında bilgi veren Çelik,“İnebolu-Kastamonu yolcu bizim 2013 yılından itibaren üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve çok yakından takip ettiğimiz bir projedir. Projenin yapımı noktasında çok çaba sarf ettik. Projenin ihalesi 2017 yılında gerçekleştirilmişti ve ihaleyi kazanan firma şantiyeyi kurmuştu. 2018 yılında gerçekleşen kur saldırısından sonra yeni başlamış işler biraz beklemeye alındı. Yüzde 60 ve üzeri seviyede gerçekleşme sağlanan projeler hızlı bir şekilde devam ettirildi. Yeni başlayan projelerin biraz bekletilmesi kararı alındı. Bu açıklamayı zaten Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bugüne kadar projelerde bir ilerleme olmamıştı. Bu proje 2020 yılının parasıyla 2 milyar 500 milyon liraya mal olacak bir projedir. Şu anda hazırlıklar tekrar başladı. Bu sene inşaat çalışmaları tekrar başlayacak. Kırık Yolu’nda ise kalan bölümlerin yapımı için çalışmalar devam edecek. Kalan bölümün bu sene tamamlanması hedefleniyor. Bu proje de 1 milyar liranın üzerinde bir projedir. İki projenin yaklaşık 4 milyar lirayı buluyor. Tosya Yolu’nda ise mutlaka çalışma yapacağız. Konuyu sayın bakanımıza ileteceğiz” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU’DAKİ DURUMU PAYLAŞACAĞIZ”

Son 1 ayda yaşanan dolu ve yağışlardan söz eden Milletvekili Çelik, “ Son 3 hafta içerisinde il genelinde meydana gelen ve özellikle ekili ve dikili alanlarda büyük zarar oluşturan dolu yağışı ile ilgili çiftçilerimizin yaşadığı mağduriyetler var. Bunun farkındayız. Dolu yağışı sonrasında oluşan hasar sonrasında yağışın etkili olduğu alanlar afet kapsamına alınır mı? Afet bölgesi ne demektir? Bu konuda o kadar büyük çarpıtmalar var ki. Bir yerin afet kapsamına alınması için beklenenin çok üzerinde kayıpların yaşanması gerekir. Yani o bölgeye bir daha çivi dahi çakamaz hale gelmesi gerekir. Bir doğal afetten dolayı zirai ürünlerin zarar görmesinden sonra o bölge afet bölgesi ilan edilmez. Dünya’da böyle bir örnek yok. Kastamonu’da afet bölgesi ilan edilen yerler var mıdır? Elbette olmuştur. Çok önceki yıllarda oluşan afetler sonrasında tutulan raporlar sonrasında karara bağlanan yerler olmuştur. Tarımsal ürünlerin zarar görmesi ve zararın tanzimi ile ilgili ortaya konulan irade tarım sigortasıdır. Evimizi, arabamızı sigortalatır gibi arazilerimizi de sigorta yaptırmalıyız. Burada eksikler olabilir. Parçalı arazi olduğu için sigorta yapma durumu olmayabilir. İşin esası bakımından ürünlerimizi mutlaka sigorta ettirmeliyiz. Bunun da maliyeti düşünüldüğü gibi yüksek değil ki sigortanın yarı maliyetini de devletimiz karşılıyor. Ayrıca afetten zarar gören çiftçilerimizin borçları varsa borçları erteleniyor. Bazen muhalefet partilerinin temsilcileri çeşitli açıklama yapıyor ancak bu konuların yasal bir dayanağı yok. Afet bölgesi ilan edilmesinin şartları bellidir. Peki, biz ne yapabiliriz? Çiftçilerimize katkı sunabilmek amacıyla acil yardım ödeneği şeklinde önceki yıllarda ödenek alarak bunları çiftçilerimize dağıtmıştık. Zarar gören yaklaşık bin 700 çiftçimize dağıtmıştık. Biz yine aynı şekilde aynı şekilde yardım alabilmek amacıyla girişimlerde bulunacağız. Tekrar söylemek gerekir ki bu bir zarar karşılama değildir. Zarar karşılama Tarsim üzerinden oluyor. Sigorta konusunda bilinçlenme olmalı. Bir sefer zararı karşıladık. Ancak bunun yeninden olamayacağının garantisi yok. Devletin bunun altından kalkma şansı da yok. Son yıllarda ciddi iklim değişiklikleri var. Bazı çiftçilerimiz bu konuda bilinçlendi. Sayın bakanımız ile görüşerek Kastamonu’daki durumu paylaşacağız” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV