AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir HAYDi KASTAMONU TEK SES OLALIM

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yerli otomobil sonrası, yerli otomobil fabrikasının Kastamonu’ya kurulması için yeni bir çağrı yaptı ve bazı oda başkanlarını göreve davet etti.

AK Parti Kastamonu  Milletvekili Murat Demir HAYDi  KASTAMONU  TEK SES OLALIM

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yerli otomobil sonrası, yerli otomobil fabrikasının Kastamonu’ya kurulması için yeni bir çağrı yaptı ve bazı oda başkanlarını göreve davet etti.
Milletvekili Murat Demir’in konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Beş baba yiğit cesaretlerini ortaya koydular ve ‘biz yerli otomobili üreteceğiz’ dediler. Bu süreci yıllardır söyleye söyleye sürekli gündeme taşıyan, Sayın Cumhurbaşkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’na bu sürede verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Yerli araç üretimi için gerekli olan fabrika kurulumu, yan sanayi ve tedarikçileri ile dev bir istihdam yaratacak olması, ülke ekonomimize büyük katkı sunacak olması, cari açığımızın düşürülmesine, kişi başı gayri safi milli gelirin yükselmesine çok ama çok katkı sağlayacaktır. 1 Kasım 2015 seçimleri kampanya çalışması sırasında gündeme gelmiş ve şahsıma sorulan bir soruda; ‘Milletvekili seçilirsem otomobil fabrikasını, Sayın Başbakanımızdan ve Sayın Bakanımızdan bizzat Kastamonu’ya kurulmasını isteyeceğim’ yanıtını vermiştim. Milletvekili seçildikten sonra dönem Başbakanımız olan Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan talep ettim.
Cevabı ise; ‘Henüz o babayiğitleri bulamadık’ demişti. Bakanımız Sayın Fikri Işık’la görüştüm ve fabrikayı Kastamonu’ya istedim. Cevabı; ‘O baba yiğitleri henüz bulamadık, bulabilirsek kararı onlar verecek’ diye cevap aldım. Hatırlanacağı gibi, Sayın Bakanımız Faruk Özlü ilimizi ziyareti esnasında herkesin önünde kendilerinden Kastamonu’ya stratejik bir yatırım talebim oldu. Kendileri söz verdiler. Bunu çalışacağız ve Kastamonu’ya bu desteği vereceğiz dediler.
Evet; Şimdi ise bu baba yiğitler bulundu, birçok illerimiz talepte bulunuyor, otomobil fabrikası bizim ilimize kurulsun diye. Herkesin hayali tabii ki. Bir sanayici olarak benim de en büyük hayalim. 

“TİCARET ODAMIZ, BORSAMIZ, MÜSİAD NEREDE?”

Yine sesleniyorum; otomobil fabrikası ilimiz Kastamonu’ya kurulsun. Her türlü potansiyele sahibiz. Ankara’ya 2 saatlik mesafedeyiz. İstanbul’a 1 saatlik mesafedeyiz. İç Anadolu Bölgesine 4 saatlik mesafedeyiz. İnebolu Limanı dünyaya açılan bir kapı olacak. İnebolu –Kastamonu yolu başladı. Bittiğinde 30 dakika mesafede olacak. Türkiye’nin en büyük konteyner Limanı olacak olan Filyos Limanı 2 saatlik mesafede olacak. Karadeniz sahil yolu bittiğinde Artvin’den Edirne’ye hatta uluslararası Gürcistan-Bulgaristan mesafesini sahilden en kolay ulaşım yolu olacak. Yani düşündüğümüzde, en potansiyel il Kastamonu. Arazimiz var mı? Tabiiki var. İkinci OSB alanı bir buçuk milyon m2. En fazla göç veren Kastamonu’da göç tersine dönecek. Gelelim esas meseleye! Bu isteği sadece Murat Demir yapıyor. Sizce yeterlimi? Peki Ticaret Odamız nerede? Borsamız Nerede? MÜSİAD nerede? Yani biz topyekûn Kastamonu olarak neredeyiz. Biz vekiller istiyoruz ama bu sadece bizim isteğimizle olacak bir şey değil. Tüm Oda Başkanları, diğer STK’lar, Belediye Başkanımız, Valimiz, Sanayicilerimiz ile birlikte tek ses olursak sesimizi güçlü duyururuz.
En kısa bir zamanda bu sesi çıkaralım en azından bir yan kuruluş fabrikasını Kastamonu’ya kazandıralım. Toplam çalışan sayısı bu üretimde 20 bini aşkın olacak bu fabrika ana merkez olarak üç ilimize kurulacak ve tedarikçi üretim yapan 3 bin civarında firma olacak.
Haydi Kastamonu; Tek ses olalım ve talebimizi iletelim.” 
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER