Aile hekimleri grev yapacak

Kastamonu Aile Hekimleri Derneği, yarın 'Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ni protesto etmek amacıyla grev yapacak

Aile hekimleri grev yapacak

Kastamonu Aile Hekimleri Derneği, yarın 'Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'ni protesto etmek amacıyla grev yapacak.

Grev kararı aldığını duyuran Aile Hekimleri Derneği'nden yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığımızın 29 Haziran 2021 de yayınlanan ve 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren yeni Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile Aile Hekimliği, hem bir çok özlük haklarını kaybetmiş hem de ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda örneği olmayan  şekilde ücretlerinin düşürülmesine neden olan katsayı değişiklikleri yapılmıştır. Hal böyleyken basın yayın kuruluşlarına gerçekle uyuşmayan, imkansız şartlar istenerek maaşlarının arttırılmış gibi haberler servis  edilmiştir. Özellikle pandemi döneminde halkımızın belki de tek ulaşabildiği hekim grubu olan aile hekimleri, iş yoğunluğu, amaçsız istek ve soruşturmalarla tükenmenin eşiğine gelmiştir. Hal böyleken, yeni çıkan yönetmelik Aile Hekimliği sisteminin geleceğini karanlık hale getirmiştir. Sahadan ,sahanın ihtiyaç ve koşullarından bi haber olan idareciler bir çok STK nın uyarılarına kulak asmamış ve tüm iletişim yollarını kapatmış olması neticesinde Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) ve paydaşları olan sendika ve STK'ların ortak kararı ile tüm yurtta 16 ve 27 Ağustos tarihlerinde grev kararı almıştır" denildi.

"HAK KAYIPLARIMIZIN TELAFİSİ İÇİN YARIN GREVDEYİZ"

16 Ağustos'ta ülke genelinde yapılan greve, bölgemizde yaşanan sel afeti nedeniyle katılım sağlanmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Hatta bir çok Aile Hekimimiz, derneğimiz öncülüğünde gönüllü olarak afet bölgesine giderek canla başla, önce millet, önce devlet anlayışıyla çalışmıştır. 27 Ağustos tarihinde yurt genelinde Aie hekimlerinin Grev kararına ilimizde afet bölgesi olan ilçelerimiz hariç katılım kararı alınmıştır. İşimizi daha düzgün yapabilmek için, halkımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek için, hak kayıplarımızın telafisi için yarın grevdeyiz." (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER