Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni’nde konuşan Vali Yaşar Karadeniz KASTAMONU AHŞAP KONUSUNDA TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi için ilk pilot uygulamayı başlattı. Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı bölümü tarafından üretilen “Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni”, dün okul binasında gerçekleşti.

Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni’nde konuşan Vali Yaşar Karadeniz  KASTAMONU AHŞAP KONUSUNDA TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİ
banner72

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi için ilk pilot uygulamayı başlattı. Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı bölümü tarafından üretilen “Ahşap Oyuncak Dağıtım Töreni”, dün okul binasında gerçekleşti.

3 ay içinde üretilen ahşap oyuncaklar, Okul Öncesi Eğitim, Özel Eğitim ve Evde Birebir Eğitimde kullanma özelliği olan, çocukların Psikomotor, Bilişsel ve Sosyal Duygusal Gelişimini destekleyen oyuncaklar Mini Denge Sörfü, Denge Futbol, Ahşap Tangram, Neşeli Küpler, Gel Bize Katıl Bize, Ahşap Denge Oyunu, Solo Test ve Mikado anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin eğitiminde kullanılmak üzere dağıtılacak. Oyuncaklar çocukların denge, konsantrasyon, görsel algı, dikkat, tanıma ve algılama, yaratıcılık gibi birçok becerilerini destekleyecek. Kastamonu genelinde 16 ilçede 50 okula toplam 50 adet oyuncak kolisi dağıtıldı.

Ahşap Oyuncak Dağıtım Törenine Vali Yaşar Karadeniz,  AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu,  Belediye Başkanvekili Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Yüksel Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Halk Eğitim Müdürü Ebubekir Yiğit, kurum ve kuruluşların müdürleri ile öğretmenler katıldı.

BAHÇACIOĞLU: PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRDİK

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, “Kastamonu Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde oyuncak projesi kapsamında üretilen oyuncakların dağıtımını bugün gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımızın ‘Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye’ amacıyla uygulamaya koyduğu 2023 Eğitim Vizyonu belgesindeki mesleki eğitim, istihdam ve üretim ilişkisinin güçlendirilmesi, mesleki eğitime atfedilen değerin artırılması, eğitim ortamlarının ve insan kaynaklarının geliştirilmesi hedeflerini gerçekleştirmek için yeni arayışlarımızı, proje faaliyetlerimizi sürekli çalışarak geliştiriyoruz. Bu bağlamda geçen yıl düzenlenen ahşap fuarında Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimizle yaptığımız istişarede ortaya çıkan ahşap oyuncak üretimi fikrini sürekli olarak geliştirdik. İl İstihdam Kurulunda Valimizin konuyla ilgili talimatı olunca bizler de fikrimizi, Sayın Valimizle paylaştık ve kendilerinin desteğini alarak Ahşap Oyuncak Uygulama Yönergesini çıkarttık. Valimizin onayıyla projemizi hayata geçirdik” dedi.

YURT: ÇOK DAHA GELİŞMİŞ BİR KASTAMONU İNŞA EDECEĞİZ

“Çocuklar bizim geleceğimiz” diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanvekili Mehmet Yurt ise şunları belirtti: “Biz geleceğimize değer vermezsek, sahip çıkamazsak yapacağımız her proje, her çalışma boşa gider. Bunun için önceliğimiz her zaman çocuklarımızdır. Oyuncak Kütüphanesi, projelerimiz arasında yer alıyordu. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde buna benzer güzel bir çalışma gerçekleştirmişler. Kastamonu Taş Mektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen Ahşap Oyuncakları çocuklarımızla buluşturuyoruz. Bu güzel ve anlamlı törende emeği geçen herkese, başta okulumuza ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Çocuklarımıza verilen değer ve önem konusunda aynı noktada olduğumuzu görmek, bilmek beni çok mutlu etti. Bugün burada olarak çocuklarımızın mutluluğuna şahit olan, destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte geleceğimiz olan çocuklarımızdan başlayarak çok daha yaşanabilir, çok daha gelişmiş bir Kastamonu inşa edeceğiz.”

ÇELİK: ÖĞRENCİLERİMİZİ TEKNİK LİSELERE ÖZENDİRMEMİZ LAZIM

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de yaptığı konuşmada, “Kastamonu’da eğitim altyapısı anlamında iyi bir noktaya geldik hamd olsun. Son yıllarda güzel işler yaptık, güzel okullarımızı yaptık, sınıf sayımızı artırdık. Özellikle merkez ilçede sınıflarımızda öğrenci sayımız fazlaydı burada yaptığımız fazla derslik ile bu sayının ben bu sene düştüğünü görüyorum. İlçelerde bir sorunumuz yok. İlçelerimizde ortalama 15-20 olarak öğrencilerimiz sınıflarda. Bu proje Milli Eğitimimizin yeni hedeflere koştuğu örnek projelerden bir tanesi. Ahşap oyuncak projesi. Yeni yapılan okullarımıza bu okulumuzdan sıralar masalar yapıldı. Başka bir yerden alınmadı. Buradaki hocalarımız ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Daha iyisini yapabiliriz. Birlikte beraber çalışırsak bu ülkeyi inşallah daha ileriye götürebiliriz. Liselere geçiş sınavlarında tercihler düz liselerden, Anadolu liselerinden yana oluyor. Aslında tam tersinin olması lazım. Öğrencilerimizi Teknik Liselere özendirmemiz lazım. Bütün öğrenciler Anadolu Liselerine giderse bu işleri kim yapacak, sanayide kim usta olacak, kim kalfa olacak, kim fabrikaları kuracak, kim fabrikalarda çalışacak? Bunun için Milli Eğitim Bakanlığımız da geleceğe yönelik yeni bir konsept belirliyor. Bilgilendirme ve yönlendirme anlamında bize de görev düşüyor. Öğrencilerimizi geleceğe, kendi becerisinin olduğu alanlara yönlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ: BU FEDAKARLIK TAKDİRE ŞAYANDIR

Ahşap oyuncak üretiminde emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Vali Yaşar Karadeniz, “Taş Mektep işin zorunu geçmiş bundan sonra kolay kısmı kalmış. İşi bu aşamaya getirmek en zoruydu. Tasarım, tasarladıklarını karşı tarafa kabul ettirmek ve onu üretecek atölye donanımını oluşturmak ve üretim alanına geçilmesidir. Öğretmenlerimizin yaz tatilinde gösterdiği bu fedakarlık takdire şayandır. Öğrencilik yıllarından beri bildiğim Meslek Lisesi’ne yakışır bir uygulamadır. Emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. Bulunduğumuz mekan bir eğitim yuvasıdır. Ama bu mekan aynı zamanda ülkemizin üretiminin kalkınmasını sağlayacak olan ve üretim ordusunu yetiştiren bir mekandır. Buraları eskiden olduğu gibi önemli kılıp, önemli noktalara taşımalıyız. İlimizi yöneten birçok kişi Teknik Lise yahut Endüstri Meslek Lisesi mezunudur. Çünkü o dönemde sınavla girebilecek 3 okul vardı. Ankara’da Fen Lisesi, her ilde Anadolu Lisesi ve Meslek Liseleri vardı, bunun yanında da Askeri Okullar vardı. Meslek liselerine o dönemde insanlar isteyerek gidiyorlardı. Geçtiğimiz hafta sonu benim okuduğum Meslek Lisesi’nden hocalarım ve sınıf arkadaşlarım buradalardı. Onlarla eski günleri yad ettik. Öğretmenlerimizin anlattığı o günkü hatıralar Meslek Liselerinin gelişmesi için anlatılacaktır.

“ÜRETİMLE BULUŞTURMAMIZ LAZIM”

Çocuklarımızı okuturken; yetiştiği zaman devletine, milletine, vatanına hayırlı bir insan olsun, iyi bir yurttaş olsun ve eline bir meslek alsın diye. Meslek almanın en kestirme yolu buralardan geçiyor, bizim buraları üretimle buluşturmamız lazım. Bu projede gidilmesi gereken nokta, tasarım çalışmalarına ağırlık verilmesidir. Ben inanıyorum bizim Meslek Lisemiz, özel sektöre tasarım konusunda yol gösterecek, danışmanlık hizmeti verebilecek hatta tasarım ihtiyaçlarını giderebilecek noktada olabilecektir. Ahşap oyuncak konusundaki gibi aynı gayret gösterilsin. Bu yıl açılan okullarımızda da ahşapla ilgili giderlerimizi, okulumuzdan gidermeye çalıştık. Üretim anlamında katkı olacağını düşündük. İnanıyorum hem ahşap oyuncak konusunda hem de diğer ahşap ürünler konusunda okulumuz örnekler koyacaktır. Kastamonu ahşap konusunda Türkiye’nin başkenti konumundadır. Bu anlamda oldukça şanslı bir ildeyiz. Okulumuzda bu şanslı ilde bulunmanın avantajını kullanacaktır” açıklamasında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından oyuncak kolileri okul idarecilerine teslim edildi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER