banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Ahşaba Kastamonu mührü

İlimizin zengin orman varlığının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması, bu sektörde faaliyet gösteren firmaların ve ürünlerin tanıtılması amacıyla 28-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen 4. Kastamonu Ahşap Fuarı dün açıldı. Milli eski futbolcu Tanju Çolak’ın katılımı ile yapılan açılışta konuşan Vali Günaydın, “Biz ahşap konusunda marka şehir olmak istiyoruz. Bu konuda bütün kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımız elbirliği içerisindeyiz. Yakın bir zamanda Kastamonu deyince akla ahşabın, ahşap deyince de Kastamonu’nun geleceği bir yola doğru gidiyoruz” diye konuştu. Açılışta konuşan ve ahşap sanatına belediye olarak her türlü desteği verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Kastamonu’daki ahşap işleme sanatı kültürel kimliğimizin ayrılmaz bir parçası. Bize ait önemli değerler daha iyi tanıtılmalı. Belediye olarak ilimizin ahşap sanatındaki önemini her yerde tanıtacak ve anlatacağız. Ahşap sanatına Kastamonu mührünü vuracağız” dedi. Açılışta, eski Milli Futbolcu Tanju Çolak’a ahşaptan yapılmış futbol topu ve krampon hediye edildi.

29 Ağustos 2014 Cuma 11:10
Ahşaba Kastamonu mührü
 İlimizin zengin orman varlığının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması, bu sektörde faaliyet gösteren firmaların ve ürünlerin tanıtılması amacıyla 28-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen 4. Kastamonu Ahşap Fuarı açıldı.
4’üncü Ahşap Fuarının açılışı dün Kuzeykent Kapalı Pazar yerinde yapıldı. Açılışa eski futbolcu Tanju Çolak damga vurdu. 

YOĞUN KATILIM

Açılışta konuşan Vali Şehmus Günaydın, “Bazı misafirlerimizin ayakta kaldığını gördüm tabi ki buda fuara ne kadar ilgi alaka olduğunu gösteriyor. İnşallah önümüzde ki dönemde bu aksaklıkları da göz önüne alarak bu düzenlemeleri yeniden gözden geçireceğiz. Ahşap, Kastamonu tarihinde önemli bir yere sahip. Camilere, kamu kurum ve kuruluşlarına baktığımızda ahşap işçiliğinin ne kadar iyi ve anlamlı kullanıldığını görüyoruz” dedi.

“AHŞAP KONUSUNDA MARKA ŞEHİR OLMAK İSTİYORUZ”

Ahşap sanatının genel olarak gelecek nesillere aktarılması için Valilik olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Günaydın, “Bu konuda Halk Eğitim ve El Sanatları Merkezi bünyesinde ahşap ustalığı, işçiliği ile ilgili kurslar açıyoruz ve açmaya da devam edeceğiz. Ahşabın en güzel örneklerinden biri Mahmutbey Camiidir. Biz ahşap konusunda marka şehir olmak istiyoruz. Bu konuda bütün kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımız elbirliği içerisindeyiz. Yakın bir zamanda Kastamonu deyince akla ahşabın, ahşap deyince de Kastamonu’nun geleceği bir yola doğru gidiyoruz. İnşallah bu ilimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından büyük yararlar sağlayacak. Daha düne kadar Uzakdoğu ülkelerinden ithal ettiğimiz ürünler bugün Türkiye’nin büyük markalarına ilimizde üretilerek piyasaya sunuluyor. Tabi biz piyasada ki bu hacmin artması için firmalarımıza, üreticilerimize her türlü desteği vermeye hazırız.”

“AMACIMIZ KASTAMONU’NUN AHŞABIN MERKEZİ, BAŞKENTİ OLMASI”

Kastamonu Ağaç İşleri Odası Başkanı Ergün Can’da bir konuşma yaparak, “Bugün 4.sünü gerçekleştirdiğimiz ahşap fuarında önemli aşamalar kat ettik. Yaptığımız 3 fuarda on binlerce kişi fuar alanımızı ziyaret etti. Ümidimiz bundan sonra yapacağımız fuarlarda ziyaretçi sayısının giderek artmasıdır. Biz bugüne kadar bu yolda çeşitli zorluklarla karşılaştık. En önemli yapı taşlarından biri olan ahşapta ara eleman ihtiyacı bizi ‘Elimden Tutar mısın Projesi’ne görürdü. Yaklaşık 6 aydır çalmadığımız kapı kalmadı. Projemize valimiz, belediye başkanımız, Karabük Üniversitesi, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası gibi bir çok kum ve kişi destek verdi.  Amacımız ahşap sektörünün gelişmesi Kastamonu’nun ahşabın merkezi, başkenti olması. Cuma akşamı saat 18’de projemize katkı veren kurum ve kuruluşlara fuar alanımızda plaket verme ve imza töreni gerçekleştirilecektir. Mobilyacı ve diğer esnaflarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri de küçük olan iş yerlerinin bir an önce yapılacak olan yeni sanayi sitesi ile giderilmesi. Belediye Başkanımızın buradan esnaflarımıza bir haber vereceğine inancım tamdır. Ahşap Fuarı fikrinin çıkmasında öncü olan önceki Valimiz Erdoğan Bektaş’a, geldiği günden bugüne kadar ahşap konusunda desteğini esirgemeyen Valimiz Şehmus Günaydın’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“AHŞAP BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ”

Açılışa katılan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şu konuşmayı yaptı: “Belediyemizin de aralarında bulunduğu kurum ve kuruluşların katkılarıyla düzenlenen 4. Kastamonu Ahşap Fuarı, uygun bir şekilde Kastamonu’ya yakışır bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Bu konuda Valimize çok teşekkür ediyorum. Geldiği günden beri bu konu üzerinde ciddi çalışmaları var. Bundan sonraki senelerde de daha gelişmiş ve katılımı daha yüksek bir şekilde yapacağımıza inanıyorum. Kastamonu ahşap işçiliğine sürekli dikkat çekmeye çalışıyorum. ‘Kastamonu Ahşabın Başkenti Olacak’ sloganından yola çıkarak, gerek valimiz gerekse belediye olarak bizler ahşap ve ahşap işçiliğine gereken önemin verilmesi için çaba sarf ediyoruz. Ahşap bizim kültürümüz ve tarihimizde vazgeçilmez ana unsurlardandır. Ahşabın her yönüyle önemsenmesi gerekmektedir. Kastamonu ahşap bakımından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Belediye olarak amacımız, düzenlenen bu fuar aracılığı ile ilimizdeki ahşap potansiyelini harekete geçirmek ve şehirdeki ahşap hammaddesinin büyük çoğunluğunun yine bu şehirde işlenerek dışarıya pazarlanmasıdır. 

“AHŞAP SANATINA KASTAMONU MÜHRÜNÜ VURACAĞIZ”

Ahşabın, anavatanı olan Kastamonu’da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kastamonu’daki ahşap işleme sanatı kültürel kimliğimizin de ayrılmaz bir parçasıdır. Bize ait önemli değerler daha iyi tanıtılmalıdır. Gerekirse bu kültürel miraslar insanların ayaklarına götürülmelidir. Belediye olarak ilimizin ahşap sanatındaki önemini her yerde tanıtacak ve anlatacağız. Ahşap sanatına Kastamonu mührünü vuracağız.”
Açılışa Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, eski Milli Futbolcu Tanju Çolak’ın yanı sıra çok sayıda önemli isim katılırken, programda eski milli futbolcu Tanju Çolak’a ahşaptan yapılmış futbol topu ve krampon hediye edildi.
Anahtar Kelimeler: Ahşaba Kastamonu Mührü

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV