“Ahilik, önemli bir kültürel birikim ve mirastır”

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Ahilik Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu

“Ahilik, önemli bir kültürel birikim ve mirastır”

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Ahilik Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında KESOB Başkanı Ergin ve beraberindeki heyet, Vali Avni Çakır’ı ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu makamında ziyaret etti. Ahilik kavramının birlik ve beraberlik gibi değerleri harmanladığını belirten Ergin, “Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan, esnaf ve sanatkarlarımızın geçmişten gelen gururu olan Ahilik kavramı; dünyada eşi benzeri bulunmayan Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikim ve mirastır. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir. Bugün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standartları olarak ifade edilen birçok terimin temeli Ahilik Teşkilatı çatısı altında oluşturulmuş ve yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayat bulmuştur. Ahilik Teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkârlarımız, ihtiyaç sahibi olanları da hiçbir zaman göz ardı etmemiş ihtiyaç duyanın her zaman yanında olmuştur. Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmemizi sağlayan Ahilik Teşkilatı milli birlik ve beraberliğimizin teminatlarından birisi olduğu gibi dünya kültürüne ve ticaret literatürüne de büyük katkı sağlamıştır” dedi.

“BİRLİK VE BERABERLİK DUYGUSUNUN BÜYÜYEREK DEVAM ETMELİ”

Günümüzdeki esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumların ahiliğin değerlerine ve ilkelerinden yararlandığını ifade eden Dursun Ergin, “Bunun en güzel örneğini bu sene ülkemizin çeşitli yerlerinde ve ilimizde yaşanan afetlerde görmüş bulunuyoruz. Bu afetler sırasında sergilenen birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni ederim.  Bu yılki programımızı pandemi ve yaşadığımız sel felaketi nedeniyle Bakanlığımızın tavsiyesi ve Kutlama Komitesi tarafından alınan kararla sınırlandırmış bulunmaktayız. Programımız Valimiz Avni Çakır’ı ziyaretimizle ve esnaflıkta 50 yılını doldurmuş olan Seyfi Bekdaş, Mehmet Sıtkı Ercankal, Hayrettin Metin Şirin’eplaket verilmesi ve İlin Ahisi Seyfi Bekdaş, İlin Kalfası Muhammed Tuncay Avanoğlu ile İlin Çırağı İbrahim Taşçı’ya bakanlık belgelerinin verilmesiyle başlamıştır. Bu törenin sonrasında programımız Belediye Başkanlığımızı ziyaretimizle son bulmuştur. Bizim için son derece önemli olan Ahilik Haftası kutlamalarımızı bu sene de pandemi gölgesinde gerçekleştiriyoruz. Pandemi ve ilimizde yaşanan sel felaketi sebebiyle zor günler geçiren esnafımızın bir an önce sağlıklı günlere kavuşmasını dilerken tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı da kutlarım” diye konuştu. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER