Ahi Şorba unutulmadı

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Beyçelebi Mahallesi'nde bulunan Ahi Şorba Türbesi'nin önünde anma töreni düzenlendi

Ahi Şorba unutulmadı

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Beyçelebi Mahallesi'nde bulunan Ahi Şorba Türbesi'nin önünde anma töreni düzenlendi.  SADED Birikim başkanı Orhan Salcı'nın da katıldığı türbe önünde gerçekleştirilen programda Prof. Dr. Cevdet Yakupoglu ile  Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu konuşma gerçekleştirdi. 

YAKUBOGLU; “ŞEHİR MERKEZİNDE BULUNAN ZAT'LARDAN BİR EKSİĞİ YOK”

Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, anma töreninde yaptığı konuşmada; ''Ahiliğin önemli merkezlerinden biriside iç Anadolu bölgesi, diğeri de Batı Karadeniz bölgesi; merkezi de Kastamonu’dur. Kastamonu’da Ahilik denilince akla gelen isim Ahi Şorba geliyor. Yeni tespit ettiğimiz asıl ismi de Ahi Zahirettin Rasulakla. Ahi Şorba Türbesi, evlerin konakların arasında sokakların arkasında öksüz görünse de günümüzden 700 sene öncesinde Ahi Şorba, burada Kastamonu'da kurmuş olduğu tekkesiyle, zaviyesiyle herkese hizmet sunan yol üzerinde bulunan dergahında çorba çıkaran, misafirleri ağırlayan ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gideren eli açıklık cömertlikle bilinen birisi. Ahi Şorba’nın şehir merkezinde bulunan zatlardan bir eksiği yok sahip çıkmalıyız. Hizmetse Ahi Şorba’da hizmet etmiş, vefakârlık ve cefakârlıksa Ahi Şorba da yerine getirmiştir. Kendisinden sonraki ahileri yetiştirmiş ve Kastamonu’daki esnafları örgütleyerek katkı sağlamış, Ahi Şorba’nın cismi küçük görünen türbesine aldanmamak gereklidir. Türbenin bulunduğu bölge Ahi Şorba’nın döneminde bağlık ve bahçelik geniş bir alandan oluşuyormuş, vakfiyesine göre 'kendi mahallesinde yer yaptı sınırlarını kimse tarif edemez' şeklinde yer alıyor. Zamanında halkın bildiği ve kime sorarsanız sorun gösterebildiği bir dergah olarak bilinen bir alan, dergahını buraya yapmasının nedeni Küre madenlerinden bir şeyler satın alıp güneye doğru yol kat eden, Taşköprü’den gelenler ve Devrekâni’den gelenler,İsmail Ağa Camii'nden giriş yaparak dergaha ulaşılıyor. Ecdadımız sadece camii yaptırmaya vakit ayırmamış, halkın ihtiyaçlarını gideren, halkın sıkıntılarını gideren ıssız ve zorlu coğrafyalar üzerinde dönemin esnafının ve tüccarının ihtiyaçlarını gideren mekanlar inşa etmişlerdir. Ahi Şorba türbesinin neden sahipsiz kaldığı konusunda araştırmalar yürütürken, Mahmut İslamoğlu vakfiyeyi temin etti, maalesef belge Kastamonu’da kalmadı, el değiştirdi'' dedi.

COZUROĞLU; “ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ÇATISINDAN BAŞLAYARAK, AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Ahi Şorba Türbesi'nin tadilatı noktasında sorumluluğu üstüne alan  Beyçelebi Mahallesi Rıfat Cozuroğlu ise;  “Beyçelebi Mahallesi muhtarı olarak 5 yıldır Ahi Şorba türbesinin ayağa kaldırılması için çalışmalar içerisindeyim, resmi prosedürlere sürekli takılmamız nedeni ile türbemizin tadilatı fazlasıyla gecikti. Şuanda resmi tüm işlemleri geride bırakmış bulunmaktayız, herkesin hayır işlemesi için kampanya başlattım. Herkesten 1 TL topladık .Çok güzel bir bağış toplamış durumdayız. Ahi Şorba türbesini önümüzdeki hafta çatısından başlayarak inşallah ayağa kaldırmaya başlayacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER