Afrika’dan dönen Deniz Feneri Derneği Kastamonu İl Temsilcisi Halit Bitkin 1001 ÇOCUK 100 DİLEK PROJEMİZLE AFRİKA’DAKİ YETİMLERİNİ SEVİNDİRDİK

Afrika’nın ülkesi Kamerun’a giden Deniz Feneri Derneği Kastamonu İl Temsilcisi Halit Bitkin, Kamerun’da dernek olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. İl Temsilcisi Halit Bitkin, “1001 çocuk 1001 dilek projemizle Afrika’nın yetimlerini sevindirdik ve 27 çocuğun ilk defa bisikletleri oldu” dedi.

Afrika’dan dönen Deniz Feneri Derneği Kastamonu İl Temsilcisi Halit Bitkin     1001 ÇOCUK 100 DİLEK PROJEMİZLE  AFRİKA’DAKİ YETİMLERİNİ SEVİNDİRDİK
banner72

 

 

Afrika’nın ülkesi Kamerun’a giden Deniz Feneri Derneği Kastamonu İl Temsilcisi Halit Bitkin, Kamerun’da dernek olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. İl Temsilcisi Halit Bitkin, “1001 çocuk 1001 dilek projemizle Afrika’nın yetimlerini sevindirdik ve 27 çocuğun ilk defa bisikletleri oldu” dedi.

Kastamonu İl Temsilcisi Halit Bitkin, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Dünyada son yoksula ulaşmak adına ilimizde, ülkemizde ve yoksul coğrafyalarda çeyrek asırdır mücadele etmekteyiz. İhtiyaç sahiplerimizin dertlerine derman olabilmek için bu salgın dönemi içeresinde de kurallara uyarak çalışmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de bizi çok uzaklarda bekleyen Afrikalı mazlumlardı. Bir dizi insani yardım faaliyetinde bulunmak üzere 12 günlüğüne Afrika ülkesi Kamerun’a gittim.

HER ON ÇOCUKTAN 3’Ü ÖLÜYOR!

Dört günde ulaştığımız coğrafyada, özellikle Kastamonulu bağışçılarımızın yardımlarıyla ülkenin kuzeyinde en uzak ve en yoksul Maraou Bölgesinde açılan 20 adet su kuyularının kontrolleri ve bazılarının açılışlarını yaptık. Afrika’da temiz suya ulaşamadığından her on çocuktan 3’ü 5 yaşına girmeden su kaynaklı hastalıktan vefat etmektedirler. Henüz daha dünyada 2 milyar insan temiz suya ulaşamamaktadır. Bölgede yaşayan kadınların günlük zamanlarının nerdeyse yarısı temiz olmayan suyu taşımakla geçmektedir. Su kuyusu açılan bölgelerde yaşayanların sevinçlerine ve ülkemize, milletimize, hayır sahiplerine yapılan dualarına şahitlik ettik.

“14 YILDIR GÖRMEYEN GÖZÜ AÇILDI, MÜSLÜMAN OLDU”

500 hasta projeli devam eden Katarakt Projemizde 14 yıldır görmeyen 90 yaşındaki Gaciera amcanın görmesine ve Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olmasına aracılık ettik. Kısmetse Tahir ismini alan bu amcaya tek odalı bir ev yapacağız. 1001 çocuk 1001 dilek projemizle Afrika’nın yetimlerini sevindirdik ve 27 çocuğun ilk defa bisikletleri oldu.

“KUR’AN KURSU’NUN AÇILIŞINI YAPTIK”

Başkent Younde’den 7 saatlik yolculukla Kribi bölgesine giderek dünya üzerinde olup biten her şeyden habersiz yerleşim yerlerinden 25 km uzakta dağlarda çıplak yaşayan Pigme Kabilesinin, iki imam tarafından dağ eteklerine indirilip Müslüman olan 8 ailesine ulaşıp gıda verdik ve su kuyusu talepleri var. Deniz Feneri Derneği tarafından yaptırılan Kur’an Kursu’nun açılışını yaptık. 130 ailemize gıda ve adak kurban eti dağıtımı yaptık. Bölgedeki yerel yöneticileri ziyaret ettik. Ülkemize, milletimize ve hayır sahiplerine dualar ve mazlumların selamlarını getirerek daha çok işimizin olduğunu, bu mazlumlara karşı sorumluluklarımızın çok daha fazla olduğunu bir kez daha görerek döndük elhamdülillah. Kastamonulu bağışçılarımız sayesinde mazlumların yüzü güldü ve mutlu oldular Allah razı olsun iyi ki varlar.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER