banner38

Müzik indir

banner46

banner47

10 Temmuz 2020 Cuma

Afiliasyon için imzalar atıldı sıra siyasilerde ve STK’larda KASTAMONU SAĞLIKTA BASAMAK ATLIYOR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi ve Fizik Tedavi Hastanesi’nin işbirliği içerisinde çalışmasını sağlayacak afiliasyon sürecinin başlaması ile ilgili ön protokol dün imzalandı.

23 Ekim 2019 Çarşamba 11:02
 Afiliasyon için imzalar atıldı sıra siyasilerde ve STK’larda  KASTAMONU SAĞLIKTA  BASAMAK ATLIYOR
 


Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi ile Kastamonu Devlet Hastanesi ve Fizik Tedavi Hastanesi’nin işbirliği içerisinde çalışmasını sağlayacak afiliasyon sürecinin başlaması ile ilgili ön protokol dün imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent yerleşkesinde bulunan rektörlük makamında gerçekleştirilen imza törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler ve Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimi Serdar Bozkurt katıldı.

İmzalanan ön protokol Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Sağlık Bakanlığı’na ulaştırılacak ve buralardan alınacak onayla birlikte süreç tamamlanacak. Sürecin tamamlanması ile birlikte Kastamonu’daki sağlık hizmeti ikinci basamaktan üçüncü basamağa yükselecek ve Eğitim Araştırma Hastanesi, ilimizde resmen hizmete girmiş olacak.

TOPAL: İNŞALLAH ATILAN İMZALARLA BİRLİKTE EN KISA SÜREDE AFİLİASYON SİSTEMİ GERÇEKLEŞİR

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, “Uzun zamandır gündemde olan Kastamonu Tıp Fakültesi ile Sağlık Bakanlığına bağlı Kastamonu Devlet Hastanesi arasında afiliasyon sistemini başlatmak üzere bugün protokol imzaladık. İnşallah atılan imzalarla birlikte en kısa sürede afiliasyon sistemi gerçekleşir. Kastamonu’da Tıp Fakültesi Hastanesine kavuşmuş olur. Hem de yeni hastanemiz inşallah hem yeni ekip kadrosuna hem de daha geniş imkanlara Eğitim ve Araştırma Hastanesi sayesinde kavuşmuş olur. Biz, ilk etapta başladığımız zaman Devlet Hastanesi afiliasyonu için başlamıştık. Ama ikinci olarak Fizik Tedavi Hastanesini de eklemiş olduk. Dolayısıyla bugün itibariyle bizim Sağlık Bakanlığına ve YÖK’e gönderecek olduğumuz ön protokolde Devlet Hastanesi ve Fizik Tedavi Hastanesi yer alıyor. Üniversitemiz 2016 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren Tıp Fakültesi var. Tıp Fakültesinin sürecini şehrimiz bizler kadar biliyor. Uzun yıllara yayılmış bir süreç oluşmuş. Şuan itibariyle bizim hedeflerimizde öncelikle afiliasyon sürecini başlatarak hastanelerimizin üniversite bünyesinde toplanmasıdır.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL BURAYA ALMAK İSTİYORUZ”

Buna ilaveten hocamızla yaptığımız planlamada Yıldırım Beyazıt Üniversitesiyle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde eğitim gören öğrencilerimiz bulunuyor. Bu öğrenciler bu yıl itibariyle üçüncü sınıfta okuyorlar. Bu yılda yeni gelen 72 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizi inşallah yapacak olduğumuz çalışmayla önümüzdeki yıl buraya almak istiyoruz. İnşallah alacağız. Bu öğrencilerimizi buraya alabilmemiz için her şeyden önce iki tane temel meselemiz var. Birincisi fiziki mekan, ikincisi de akademik kadro. Fiziki mekan olarak biz inşallah üniversite içerisinde malum Morfoloji binasının şuan bütçe kısıtlılığı sebebiyle bitmesi mümkün gözükmüyor. Ama inşallah üniversite içerisinde yeni alternatif mekanlar oluşturarak bu öğrencileri buraya almaya yönelik fiziki mekan ihtiyacını karşılayacağız. Tabii ki sadece bunun içerisinde derslik olmayacak. Laboratuvar ihtiyacı malum, bir takım temel tıp bilimlerine ilişkin araçlar olması gerekiyor, alacak olduğumuz akademisyen kadromuzun oda ihtiyacı ve derslikler, elbette Morfoloji binasının hızlı bir şekilde bitmesi gereken çabayı da bizler göstereceğiz. İkincisi, yeterli akademisyen kadrosuna ulaşmamız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla 52 veya 64 civarında bir hoca olması gerekiyor. Bu muhtelif ana bilim dallarında değişik düzeylerde akademik kadroyu bugün itibariyle biz, değişik şekillerde bunun çalışmasını yürütmekteyiz. İnşallah yakın zamanda yapacak olduğumuz akademik kadro ilanlarıyla birlikte ihtiyaç duyulan alanlarda akademik kadronun zenginliğini oluşturmaya yönelik bir çabanın içerisindeyiz.

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ BİZİM TAMAMEN DIŞIMIZDA”

Afiliasyon süreci devam eden bir süreçtir, ne zaman bitecek olduğunu bizler bilemiyoruz. Ama biz, bugün itibariyle Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite olarak bu işi istiyoruz, bundan sonraki süreç bizim tamamen dışımızda. Bu Sağlık Bakanlığının uhdesinde olan bir şey. Burada elbette ilin de sahip çıkması gerekiyor. Bu zamana kadar sürekli tekrarlanan Tıp Fakültesi Hastanesi niye açılmıyor, niye bir hastanemiz yok, hastalarımız niye Karabük’e gidiyor, otogardan otobüslerde hastalarda var gibi bunları söylemenin yerine artık hastane ve sağlık il müdürlüğü iradesini ortaya koydu, artık alabiliriz noktasında gerekli desteğin ve çabanın gösterilmesi bizim Kastamonulu siyasilerden, Kastamonululardan, STK’lardan ve diğer muhataplarımızdan isteğimiz bu yöndedir. Artık ortak bir çabanın sergilenmesini bekliyoruz. Bu bizim için önemlidir. Bizim şuan itibariyle Tıp Fakültemiz için 18 akademik kadromuz bulunuyor. Bunların klinisyen olanları Sağlık İl Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz istişare neticesinde zaten hastaneye görevlendirdik. Bunlar hastanenin hekim kadrosunda bulunuyor. İlaveten afiliasyon süreci devam ederken alacak olduğumuz her akademik kadroyu da yine hastanemize görevlendireceğiz. Mevcut hastane devlet hastanesi olarak devam etse bile bizim kadromuza gelen akademisyenler aynı zamanda hastanemizin hekim kadrosunda yer alacak ve hastanemizin hekim ihtiyacına da önemli bir katkı da sağlamış olacak. Bu yüzden de kadro ilanına çıkmayı önemsiyoruz ve hızlı bir şekilde ilana çıkmayı hedefliyoruz. Ayrıca Morfoloji binasını bitirmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimizi alabilmek için hem fiziki ortamları çözeceğiz hem de kadro etkinliğini sağlayacağız. İnşallah ilimizin de bizlere desteğini bekliyoruz. İnşallah en kısa sürede burayı eğitim yuvası haline dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Atılan bu imzalarında sonucunu en kısa sürede görme bahtiyarına inşallah ulaşırız. Mevcut Tıp Fakültesi olarak yapılan yerde 4 tane blok bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Morfoloji Eğitim Binası olarak devam ediyor. Diğer üç tanesinden bir tanesi hemşire lojmanları olan ve bugün itibariyle işlevini kaybeden bir bina. Oranın ne şekilde değerlendirileceği konusunu önümüzdeki süreçte bakacağız. Ama diğer iki blok için süreç devam ediyor. Bugün itibariyle o iki blok için şunları yaparız demek mümkün değil. Şuan itibariyle kullanılabilir bir hali yok binanın, bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekiyor. Onun için o binaların ne olacağı hususunda çalışmalarımız sürüyor.”

YAZI: BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ ÖNEMLİ

İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı ise şöyle konuştu: “Kastamonu’da uzun süredir gündemde olan afiliasyon ve Eğitim Araştırma Hastanesi olma süreci ve Tıp Fakültesi süreci için bir süredir adım atılamıyordu. Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü girişimde bulunmamıza rağmen bu süreç uzadı ama teşekkür ediyorum yeni rektörümüzün göreve başlamasıyla birlikte rektörümüzdeki afiliasyon heyecanı bize de yansıdı. Hızlı bir şeklide süreci ilerlettik ve bugünlere geldik. Bundan sonraki süreçte önemli. Biz, burada ön protokol imzalıyoruz. Bu protokol daha sonra YÖK’e ve Sağlık Bakanlığına gidecek. Oradaki onayla birlikte bu süreç tamamlanacak ve Eğitim Araştırma Hastanesi hizmete girecek. Bu süreç yine belirli bir zaman alacak ama bu heyecan ve birlikte çaba sinerji olduktan sonra bu süreci biz hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bu sürecin buraya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sürecinde tamamlanması noktasında özellikle Ankara’daki desteklerini sayın vekillerimizden, sayın valimizden ve diğerlerinden bekliyoruz. İnşallah elbirliğiyle bu güzel hizmeti Kastamonu’ya sunmaktan mutlu olacağız. Bunda imzamızın da olmasından ayrıca mutluluk duyuyorum. Çünkü Kastamonu’nun uzun süreli bir hayalini gerçekleştirme noktasında adım atmak bize nasip oldu. Hayırlara vesile olsun.”

GÜLER: ÜÇÜNCÜ BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ, BİR HASTANIN GİDEBİLECEĞİ SON NOKTA

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler de şöyle konuştu: “Afiliasyon süreci tamamlandığında artık elimizdeki sağlık hizmeti, ikinci basamak sağlık hizmetinden üçüncü basamak sağlık hizmetine terfi etmiş olacak. Türkiye’nin değişik yerlerinden afiliye olan hastanelerimiz var ama burada önemli olan ekibimizin uyum içerisinde çalışmasıdır. Bu çalışmanın devam etmesini istiyoruz. Bu süreci inşallah çabuklaştıracak. Biz, inşallah bununla birlikte Kastamonu’nun sağlık hizmetini en iyi şekliyle yükseltmeye çalışacağız. Bir zamanlar SSK Hastaneleri vardı, SSK’lılar Sağlık Bakanlığı hastanelerinden yararlanamıyordu. Bu insanlar uzaydan gelmemişti, sigortalı olduğu için suçluda değillerdi ama kamu kaynaklarının verimsiz kullanılması nedeniyle gerçekten insanlar mağdur oluyordu. Bugün geldiğimiz süreçte artık afiliasyon ülkemizin bir gerçeği, sağlık yatırımlarının verimli kullanılması, insanların yararına daha iyi şekilde değerlendirilmesi ancak bu süreçle oluyor. Üniversitesi hastanesi bir kamu kurumudur Devlet Hastanesi gibi. Özellikle Anadolu’da Kastamonu ölçeğindeki sağlık hizmetinin bu şekilde birlikte yürütülmesinin gerçekten faydasının olacağına inanıyoruz. 2. basamak hizmet, artık 3. basamak hizmete terfi etmiş olacak. Bunun getirdiği daha ayrıntılı hizmetler gündeme gelecek, ona göre kadrolar oluşturulacak. Netice itibariyle bunların hepsi hastalarımıza ve Kastamonu ilimize olumlu bir şekilde yansıyacak. Buradaki bu ekibin sinerjisi sayesinde pek çokların sonrasında yola çıkmış olmamıza rağmen birçoğunu geçeceğiz diye düşünüyorum. İkinci basamak sağlık hizmeti dediğimiz zaman akademik kadronun olmadan sadece uzman hekimlerin olduğu hizmeti kastediyoruz. Fakat üçüncü basamak olduğu zaman eğitimde işin içine giriyor, eğitim araştırmada işin içine giriyor. Bilhassa üçüncü basamak sağlık hizmeti, bir hastanın gidebileceği son nokta olarak algılanıyor. Yani Ankara’daki bildiğimiz büyük hastaneler de üçüncü basamaktır. Bunun daha ötesi yoktur. Hem bir yandan asistanlar alınmış olacak, uzmanlık eğitimleri verilmiş olacak, öğrenciler gelecek, onların eğitimleri verilecek, tabii ki bunların olabilmesi için uygun hekim kadrosunun oluşması gerekiyor. Bu kadroda oluştuktan sonra komplike bir yapı olarak üçüncü basamak sağlık hizmeti haline gelecek. Bu da hasta açısından daha tatmin edici ve teferruatlı bir sağlık hizmeti olmuş oluyor."

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV