banner38

banner39

banner46

banner47

28 Şubat 2020 Cuma

AFAD, yeni Türkiye Deprem Riski Haritasını yayınladı KASTAMONU 3. DERECE DEPREM BÖLGESİ OLARAK İŞARETLENDİ

Önce Manisa, daha sonra Ankara'da yaşanan deprem Türkiye'de büyük tedirginlik yarattı. O illerde yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere, yurdun dört bir tarafında yaşayan yurttaşlar tarafından Türkiye deprem haritası oldukça merak edilmeye başlandı. Zira, vatandaşlar oturdukları il, ilçe ve evlerinin yanlarından fay hatları geçip geçmediğini merak ediyor. Bu doğrultuda da, AFAD ve MTA fay hatları sorgulama ekranı üzerinde yoğunluk yaşanıyor. İşte, AFAD'a göre Türkiye deprem riski haritası.

25 Ocak 2020 Cumartesi 12:31
 AFAD, yeni Türkiye Deprem Riski Haritasını yayınladı  KASTAMONU 3. DERECE DEPREM  BÖLGESİ OLARAK İŞARETLENDİ
 

Önce Manisa, daha sonra Ankara'da yaşanan deprem Türkiye'de büyük tedirginlik yarattı. O illerde yaşayan vatandaşlar başta olmak üzere, yurdun dört bir tarafında yaşayan yurttaşlar tarafından Türkiye deprem haritası oldukça merak edilmeye başlandı. Zira, vatandaşlar oturdukları il, ilçe ve evlerinin yanlarından fay hatları geçip geçmediğini merak ediyor. Bu doğrultuda da, AFAD ve MTA fay hatları sorgulama ekranı üzerinde yoğunluk yaşanıyor. İşte, AFAD'a göre Türkiye deprem riski haritası.

Deprem haritası, sismotektonik haritalar ve deprem kaynak zonlarında meydana gelebilecek bölgeleri göstererek hazırlanıyor

TÜRKİYE DEPREM RİSKİ HARİTASI 2020

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete' de yayımlanmıştı. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlandı. Deprem tehlike haritası RİSK haritası değil. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekiyor.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlandı.

Deprem risk haritasına göre; Kastamonu’ya yakın bölgelerden Karabük 1. derece deprem bölgesi, Bartın 1. derece deprem bölgesi, Zonguldak 2. derece deprem bölgesi, Sinop 3. ve 4. derece deprem bölgesi, Samsun 2. ve 3. derece deprem bölgesi, Çorum 2. ve 3. derece deprem bölgesi, Çankırı 1. ve 2. derece deprem bölgesi, Bolu 1. derece deprem bölgesi olarak işaretlenirken Kastamonu ise yeni haritada 3. derece deprem bölgesi olarak işaretlendi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV