AFAD gönüllülerine teşekkür belgesi verildi

GÜNLERCE SEL BÖLGESİNDE YARALARI SARMAK İÇİN MÜCADELE ETTİLER

AFAD gönüllülerine teşekkür belgesi verildi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFA) Başkanlığı tarafından Kastamonu’da meydana gelen sel afeti sonrasında bölgedeki çalışmalara destek veren AFAD personellerine teşekkür belgesi gönderildi.

Bozkurt'ta 11 Ağustos'ta şiddetli yağışlar sonucu yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye genelinden sevk edilen ekipler, ilçede hayatın normale dönmesi için yoğun bir çaba gösterdi. Çalışmalarda görev alan AFAD gönüllülerine teşekkür belgelerinin takdimi için Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda tören düzenlendi.

ÇAKIR; “MÜTHİŞ BİR ÖZVERİYLE SAHADA ÇALIŞTINIZ”

Vali Avni Çakır, burada yaptığı konuşmada, birçok kişinin daha önce böylesine büyük bir afet görmediğine dikkat çekti. Sel felaketinin ardından Türkiye'nin dört bir tarafından yardım için gönüllü vatandaşların afet bölgesine geldiğini hatırlatan Çakır; “60-70 yaşındaki vatandaşımızı da orada gördüm, 20 yaşında, 18 yaşındaki gençlerimizi de gördüm. Devlet-millet kaynaşmasının, yardımlaşmasının, STK'larımızın, devletimizin gücünü sahada en güzel bir şekilde yansımasını gösterdik. Komuta merkezlerinde masa başında, sahada, bir kaynayan kazanın başında, kurulan bir çadırın başında, bir dağ köyünde vatandaşın ilacının götürülmesinde, iş yerinin bodrumunun çamurunun temizlenmesinde, yani vatandaşımızın nerede ihtiyacı varsa ya da size nerede iş verildiyse kesinlikle bu konuda en ufak bir gocunma göstermeden müthiş bir özveriyle sahada çalıştınız. Siz göğsünüze kocaman bir madalya taktınız. Yarın çocuklarınıza, torunlarınıza taşıyacağınız güçlü bir miras, övünç kaynağı bıraktınız. Aileleriniz de sizlerle eminim ki gurur duyuyor. Biz görev gereği oradaydık, sizi kimse zorlamadı, gitmeyebilirdiniz. Benim gitmem zaruriydi, AFAD müdürünün, şube müdürlerimizin, basının gitmesi zorunluydu, ama sizin zorunluluğunuz yoktu, gelmeyebilirdiniz. Sizin yaptığınız çok anlamlı, gurur duyulacak bir hadise. Kim bakan, kim vali, kim müdür, kim gönüllü, kim amir, kim, şoför, kim operatör, dışarıdan bakışta anlaşılmayacak bir samimiyette hepimiz müthiş bir özveriyle çalışıp dört hafta gibi bir sürede Bozkurt'ta selin yaralarını büyük oranda sildik” diye konuştu.

KÜÇÜKBAYRAM; “10 BİNE YAKIN İNSAN, 2 BİN 500 İŞ MAKİNESİ GÖREV ALDI”

Tüm imkanların sel felaketi için seferber edildiğini dile getiren İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Ekrem Küçükbayram ise, 10 binden fazla kamu çalışanı ile 2 bin 500'den fazla iş makinesinin Kastamonu'da görev aldığını ifade etti.

Bozkurt'ta yaşanan afetin dünyada yaşanan en büyük afetlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Küçükbayram; “Bu afet, maalesef can ve mal kayıplarına yol açtı. Bu üzücü durumlar bizleri derinden yaraladı. Afet aynı zamanda toplumları bir araya getiren, kaynaşmanın ve dayanışmanın vesilesi oldu. Devletimiz ve milletimiz sel afetinin yaralarını sarmak için büyük bir özveri ile çalıştı. Zor günlerimizde yanımızda oldu. Gece-gündüz demeden olağanüstü çabayla kısa bir sürede gündelik hayat normale çevrildi. Her meslek gurubundan 10 bine yakın insan, 2 bin 500 iş makinesi ilimizde görev aldı. Bu zor günlerimizde yanımızda olan kahramanlarımız da gönüllülerimizdir. Ülkemizin her tarafından 500'den fazla gönüllümüz afetzede vatandaşlarımızın evlerini, iş yerlerini, okulları, camileri temizledi. Bizlere güç, kuvvet ve moral oldular. Toplum dayanışmasının en güzel örneğini gösteren gönüllülerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Afet bölgesinde yer alan Ferişte Uzer ile Nermin Uslu, afet bölgesinde görev yaptıkları süre boyunca yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanan teşekkür belgeleri, gönüllülere takdim edildi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER