banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

‘ACiL KOD’ YERiNE ‘NORMAL KOD’

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Perşembe günü akşam saatlerinde yaşanan dolu afetinin ardından dün Kastamonu Valiliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Aciksoz Haber -->
15 Eylül 2018 Cumartesi 15:04
‘ACiL KOD’ YERiNE ‘NORMAL KOD’
 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Perşembe günü akşam saatlerinde yaşanan dolu afetinin ardından dün Kastamonu Valiliği’nde basın toplantısı düzenledi. Vali Karadeniz, toplantıda kötü hava koşulunun “Normal Kod” ile Valiliğe bildirildiğini “ancak bildirim Acil Kod ile yapılması gerekliydi” diyerek sorumlular hakkında soruşturma başlattığını söyledi. Vali Karadeniz, ayrıca şu ana kadar 2 bin 65 araç, 428 bina için hasar başvurusu yapıldığını söyledi.
Vali Yaşar Karadeniz, hasar tespit çalışmalarının başladığını belirtti. AFAD, Valilik ve Belediye ile 3 noktada hasar tespitlerin yapıldığını bildiren Vali Karadeniz, 38 vatandaşın yaralandığını ve tedavilerinin ayakta görüldüğünü söyledi.

“ÖNEMLİ HASARLAR OLUŞTU”

İhsangazi ilçesi, il merkezi ve Taşköprü Alatarla Köyü hattında çok şiddetli bir dolu yağışı olduğunu aktararak konuşmasına başlayan Vali Yaşar Karadeniz, “Araçlarda ve binalarda önemli hasarlar meydana geldi. Olayın olduğu saatten itibaren AFAD’daki kriz merkezi ve il belediyemiz ve diğer birimler, meydana gelen zararın büyüklüğünü tespit etmeye çalıştılar.  Güvenlik birimlerimizde kendileri açısından araştırmaları yaptılar. Bugüne geldiğimizde Valilik, AFAD ve Belediye’de olmak üzere 3 noktadan vatandaşlarımızın hasar tespit başvuruları toplanmaya başlandı. Şu ana kadar gelen başvuru sayısı araçta 2 bin 65, binada ise 428’dir. Toplamda 2 bin 593 başvuru alınmıştır. Bazı vatandaşlarımız hem ev, hem de araç hasarı şeklinde başvuru yaptı. Tarım arazilerinde de hasar meydana geldiğini biliyoruz. Tarım İl Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları başlatıyor. Tarım arazilerindeki hasar durumları tespit edilecek. AFAD saat 08.30 itibariyle hasar tespit çalışmalarına başladı. AFAD’da toplam 18 ekip, Tarım Müdürlüğümüz ise 10 ekiple hasar çalışmaları yapıyor.

“ÇÖZÜM YOLU BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Hasar tespitleri yapıldıktan sonra ilgili mevzuat çerçevesince doğal afetlerde devletimizin verdiği hangi destekler varsa o desteklerin ödenmesi için gerekli tüm girişimler yapılacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Kapsam dışı kalan bazı hususlar var. Bu hususların başında ise KASKO’su olmayan araçlar geliyor. Devlet afet mevzuatımızda hasardan dolayı araçlara yardım vermiyor. Araçtaki hasarların sigorta sistemiyle karşılanması tercihi kullanılmış. Bunlara da bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. Henüz netleştiremediğimiz için kesin şunu yapacağız dememiz yanlış olur. Karşımızda bir kanun var.  İnşallah bir çözüm yolu bulup vatandaşlarımıza güzel haber veririz diye düşünüyorum. Vatandaşlarımızın dertlerine derman olmam en büyük arzum” dedi. 

“AFETİN TEKRAR YAŞANMAMASINI DİLİYORUM”

Afette zarar gören tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunan Vali Karadeniz, “Bu afet  her zaman olan bir olay değil. Kastamonu’da yaşayanlar yıllardır böyle bir afetle karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Büyük doğal afetler öngörülebilir değildir. Belki yağış geldiğini görürsünüz ama bunun doğal afete dönüşeceğini öngöremezsiniz. Öngörülebilir olduğunda ise alınacak tedbirler çok sınırlıdır. Bizim en büyük tesellimiz can kaybının olmamasıdır. 38 vatandaşımız hafif derecede yaralı olarak sağlık kuruluşlarına başvurdular. Herhangi sağlıkla ilgili bir problemimiz yok. Böyle bir afetin tekrar yaşanmamasını diliyorum” diye konuştu. 

METEOROLOJİ MÜDÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan felaketi Meteoroloji Müdürlüğü’nün durumu “Normal Kod” ile bildirdiğini “Acil Kod” ile bildirmediğini ifade eden Vali Karadeniz, talimat verdiğini ve Meteoroloji Müdürlüğü hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi. Vali Karadeniz, “Meteoroloji Müdürlüğü doluyu duyurdu. Maalesef ben bir şey yaptım demek için yapılmıştır. Kimse kusura bakmasın. İlk gelen duyuru normal kodla geldi. Acil kodla gelmedi. Normal kodla uyarı her hafta bir ya da birkaç kere geliyor. Biz her hafta birkaç defa felaket geliyor diye duyursak vatandaşlar bir şey olmadığını görür ve yalancı çobanın hikayesine dönülür. Meteorolojinin bunu bize baştan acil kodla bildirmesi gerekirdi. Bildirdi ancak olay olduktan sonra. Acil kodu bize olay başladıktan sonra geldi. Arkadaşlarıma talimat verdim. Buna rağmen bir ihmal varsa, inceleme ve soruşturma başlatıyoruz. Bununla ilgili vali yardımcımızı görevlendiriyoruz. İncelememizi ve soruşturmamızı yapacağız. Belki soruşturmada farklı bilgiler çıkarsa, yeni bilgileri paylaşırız” ifadelerini kullandı. 

“AFAD VE BİRKAÇ FARKLI FONDAN DESTEK ALMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Ankara’da bir sel felaketinden belki büyükşehir belediyesinden bir bütçe ayarlandı. Ancak ben belediyemizi kıyaslamak anlamında konuşmuyorum. Büyükşehirlerde belediyelerin çok farklı imkanları var. Buradaki belediyelerin sahip olmadığı imkanlar var. Hem AFAD hem de birkaç farklı fondan destek almaya çalışacağız. AFAD’da oluşacak bir komisyon ile hasar tespiti yapılacak. Araçlar plakasıyla beraber aracın fotoğrafını çekmesiyle onu da değerlendirmeye alabiliriz.”
Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV