7 İLDEN 150 ÖĞRENCİ KASTAMONU KAMPINDA

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK Tematik Kış Kampları kapsamında 15-19 Ocak tarihleri arasında düzenlenen “Kastamonu Edebiyat Kampı” KYK Kastamonu Yurdu Fahrettin Paşa Konferans Salonu’nda başladı.

7 İLDEN 150 ÖĞRENCİ KASTAMONU KAMPINDA

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK Tematik Kış Kampları kapsamında 15-19 Ocak tarihleri arasında düzenlenen “Kastamonu Edebiyat Kampı” KYK Kastamonu Yurdu Fahrettin Paşa Konferans Salonu’nda başladı.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Burdur, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Sakarya'dan 150 öğrencinin yer aldığı Edebiyat Kampı’nın 3’üncüsünün birinci gününde Rasim Özdenören, Sadık Yalsızuçanlar, Hayati İnanç ve Hicabi Kırlangıç öğrencilerin sorularını yanıtladı. Beşir Ayvazoğlu, Nurullah Çetin, Betül Nur Ata 2. gün edebiyat kampında öğrencilerle bir arada olurken, 3’üncü gün Bestami Yazgan ve Yavuz Bülent Bakiler, 4’üncü gün ise Mustafa Ruhi Şirin tarafından çocuk edebiyatı konusunda öğrencilerle bir araya geldi.

Yurtlarda barınan öğrencilerin ders dışında zamanları verimli değerlendirmek, milli manevi, sosyal kültürel, bedensel, ruhsal, zihinsel ve akademik yönden gelişimlerine katkı olan KYK Kastamonu İl Müdürlüğü, yapılan Edebiyat Kampı ile öğrencileri çok sayıda uzman ile bir araya getiriyor. Edebiyat Kampının açılış konuşmasını yapan KYK Kastamonu İl Müdürü Reşat Asrak, kampa ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadığını belirtti. KYK Tematik Kış Kamplarının önemine değinen Asrak, alanında uzman hocaların dersleri dışında kamp çerçevesince şehit aileleri ziyareti, şehitlik ziyareti, tematik il gezisi ve Ilgaz’da kayak ile öğrencilerin verimli vakit geçireceğinden bahsetti.

BABAŞ: GÖREVLİ KURULUŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Anadolu’nun birbirinden güzel 7 şehrinden gelen kardeşlerimize hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Edebiyat Kampının tarihi ve kültürel alışverişte etkin bir rol oynayacağını söyledi. Başkan Babaş, “Üniversitemize büyük görev düşüyor. Gençlerimiz de tanıtım konusunda önemli rol üstleniyor. Belediye olarak il bazında program dahilinde tanıtım yapıyoruz. 24 Ocak’ta Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Kastamonu’ya gelecek ve yapılacak toplantı ile Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin ilk toplantısını icra edeceğiz. İnanıyorum ki Kastamonu layıkıyla 2018 yılını geçirecektir. Görevli kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Her yerde bu işi benimsediler. Her toplantıda konferansta ve seminerde Türk Kültür Dünyası logosu var. Siyasilerimiz, vekillerimiz bu işe çok sarıldılar. Valimiz Yaşar Karadeniz’in başkanlığında bu işi sürdüreceğiz” dedi.

“MİSAFİRPERVER BİR İLİZ”

Yerel yönetimler olarak öğrencilerin ihtiyaçlarında yanlarında olduklarını bildiren Başkan Babaş, “Yerel yönetimler ihtiyaçlarınızda yanınızdayız. Misafirperver bir iliz. Türkiye’nin tüm illeri de misafirperverdir. Vatanseverliği ve Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren iller arasındayız. Hiç erkek kalmayıncaya kadar savaşan Ersizlerderemizle öğrencilerimize manevi kapılarımızı açıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇELİK: KYK 15YILDIR GELİŞTİ

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “KYK’nın 15 yıldır ortaya koyduğu performans önemlidir. Bizim öğrencilik yıllarımızda ve daha önceki dönemlerde şimdiki imkanlar yoktu. KYK, sayı, nicelik ve nitelik olarak çok büyük gelişmeler kaydetti. Bu yeterli değil. Yeterli olmadığı için sosyal, sportif ve kültürel noktada KYK’daki öğrencilerimizin gelişime katkıda bulunmak için faaliyetler yapılıyor” ifadelerini kulandı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER