'60 kilometre yol hasar gördü'

Ayancık'ta ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sel bölgelerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu

'60 kilometre yol hasar gördü'

Ayancık'ta ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sel bölgelerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kastamonu'da toplamda 553 kilometre uzunluğundaki 10 adet yolun 60 kilometrelik bölümünde hasar meydana geldiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlui ''Çatalzeytin ve Azdavay köprüleri yıkıldı. 9 ayrı köprüde de de hasarlar meydana geldi. Yıkılan Çatalzeytin Köprüsü’nün yerine prefabrik menfezlerle 48 saat gibi kısa bir sürede köprü ve bağlantı yolunu hizmete aldık. Kastamonu’da meydana gelen sel hasarlarının onarım çalışmaları 4 ekip, 237 iş makinesi ve 316 arkadaşımızla canla başla çalışma sonrası tamamladık'' dedi.

Sel afetinin yaşandığı diğer iller hakkında da konuşan Karaismailoğlu, şu ifadelere yer verdi; ''Bartın’da sel felaketiyle 111 kilometre uzunluğunda 3 adet yolun 41 kilometrelik kesiminde hasarlar oluştu. Bartın ilinde sel felaketi sebebiyle Kumluca 2, Boğazköy ve Kavlakdibi Köprüleri yıkıldı. Bartın’daki yol ve bakım onarım işlerinde 69 iş makinesi ve 117 personelimizle 7/24 esasına göre çaba harcadılar ve kısa sürede yollarımızı trafiğe açtık. Afet nedeniyle Sinop’ta 564 kilometre yol ağımızda toplam 54 kilometrelik kesiminde hasarlar oluştu. Ayancık Çayı üzerindeki Şevki Şentürk ve Otogar köprüleri yıkıldı ve 3 köprümüzde hasar meydana geldi. Hızlı bir şekilde 195 adet iş makinesi ve 214 personelimizle felaketin yaşandığı yere sevk ederek onarım çalışmalarını başlattık ve kısa sürede hizmete aldık. Ayancık şehir merkezinin ulaşımının sağlanması için Türk Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte tamamlanan askeri, prefabrik, çelik, portatif köprümüz 17 Ağustos’ta hizmete girdi. Aynı yerde geçişi kolaylaştırmak içinde 19 Ağustos’ta geçici köprüyü Karayolları Genel Müdürlüğümüz hizmete aldı. Otogar Köprüsü'nün yerine yapılacak yeni köprünün fore kazıkları devam ediyor. Yeni kurulacak pazar yeri içinde asfalt çalışmalarını tamamladı.''

  Tomrukların denizden toplanması ile tehlikenin önüne geçildiğini belirten Karaismailoğlu, “Denizlerden tomrukların toplanmasıyla ilgili de Orman Genel Müdürlüğümüzle oldukça katkı sağladı. Sel felaketi sonrasında Bakanlık olarak dünyada ilk defa gerçekleşen başarılı bir uygulamayı da hayata geçirmenin gururunu yaşadık. Bozkurt, Ayancık ve Türkeli ilçelerinin kereste fabrikaları depolarındaki yer alan tomrukların afet nedeniyle denize ulaşmasında ve denizde gemilere yapabileceği hasarların önüne geçmek üzere Denizcilik Genel Müdürlüğümüzün getirmiş olduğu römorkörler sayesinde denizdeki tomrukların oldukça büyük bir kısmını toplayarak denizdeki tehlikeyi de bertaraf ettik” sözlerine yer verdi.   (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER