6 gün boyunca her gün denetim yapılacak - Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu toplandı

İçişleri Bakanlığı’nın COVID-19 ile mücadele kapsamında yayınladığı yeni genelge kapsamında Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kastamonu Valisi Avni Çakır başkanlığında toplanarak bu hafta boyunca yapılacak olan denetimleri karara bağladı. Toplantıda ayrıca şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun bir an evvel sağlanmasına karar verildi.

 6 gün boyunca her gün denetim yapılacak  - Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu toplandı

 

İçişleri Bakanlığı’nın COVID-19 ile mücadele kapsamında yayınladığı yeni genelge kapsamında Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kastamonu Valisi Avni Çakır başkanlığında toplanarak bu hafta boyunca yapılacak olan denetimleri karara bağladı. Toplantıda ayrıca şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun bir an evvel sağlanmasına karar verildi.

Kastamonu Valiliği’nden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı: “Koronavirüs salgınının etkileri ve vaka artışları tüm Dünyada halen devam etmekte olup özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı, birçok Avrupa ülkesinde kişilerin toplu olarak bir araya gelmemelerine yönelik yeni tedbirlerin alındığı görülmektedir. Ülkemizde de koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçirilmektedir. Koronavirüs salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine aşağıdaki kararların alınması gerekmiştir. Bu çerçevede, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri kapsamında;

Buna göre: 1. İlimizde Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun toplanarak salgınla mücadele amacıyla alınan tedbirlerin uygulanmasına dair takip, denetim, uyarı ekseninde mevcut durum analiz edilmiş, alınan tedbirler ile yürütülen denetim faaliyetleri değerlendirilmiştir. Salgınla mücadelede kurumsal kapasitenin yükseltilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların (bilhassa belediyenin) takip, denetim ve uyarı sistemine daha fazla katkı sunmalarına yönelik hususlar görüşülmüş ve karara bağlanmıştır.

2. 19 Ekim Pazartesi gününden itibaren önümüzdeki 7 gün boyunca aşağıda belirtilen 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerimizde genel denetimlerin yapılmasına yönelik gerekli planlama ve uygulamanın eşgüdüm içerisinde en üst seviyede icra edilmesi kararlaştırılmıştır. Buna göre:

19 Ekim Pazartesi: Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başta olmak üzere kafe, restoran gibi yeme içme mekânları,

20 Ekim Salı: Şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dâhil) ile havalimanı/otogar gibi yerler,

21 Ekim Çarşamba: Organize sanayi bölgesi başta olmak üzere toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme vb. yerler ile personel servisleri,

22 Ekim Perşembe: Tanılı ya da temaslı olması nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler,

23 Ekim Cuma: AVM’ler, cami ve mescitler, halı sahalar/spor tesisleri,

24 Ekim Cumartesi: Vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bulunabildikleri kamuya açık alanlar (cadde, sokak, park ve bahçeler, piknik alanları, pazar yerleri vb.)

 25 Ekim Pazar: Berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark, denetlenecektir. Denetimlerde etkinlik ve görünürlük en üst seviyede olacak şekilde olacak ve uygulanacak denetim faaliyetlerinde, denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenmesi esastır.

3. Gerek belediyenin, il özel idaresinin, kolluk araçlarının sesli duyuru sistemleri ile camilerden yapılan anonslar, gerekse diğer iletişim vasıtalarıyla (radyo, gazete, ilan panosu, sosyal medya gibi) yapılan paylaşımlar sonucunda vatandaşlarımızın özellikle maske kullanma konusundaki telkin veya çağrılara önemli ölçüde riayet ettikleri değerlendirilmektedir. Maske kullanımı konusundaki hassasiyetin aynı şekilde korunmasının yanı sıra fiziki mesafe kuralı konusunda da duyarlılığın arttırılması gerekmektedir. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda yoğunlaşmaların artacağı öngörüldüğünde fiziki mesafe kuralının hayatın her alanında ve tüm mekânlarda uyulması gereken bir kural olduğu, kapalı alanlarda kalabalık şekilde toplanılmasının halk sağlığı açısından risk oluşturduğu ve kapalı yerlerin sık sık havalandırılması gerektiği hususlarının her türlü duyuru vasıtasıyla vatandaşlarımıza hatırlatılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla aşağıdaki duyuru metninin yukarıda belirtilen vasıtalarla anons edilecektir. “Kıymetli vatandaşlarımız; Salgınla mücadelede maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıyız. Saygıdeğer hemşerilerimiz, Sonbahara girdik, kış yaklaşıyor. Özellikle tüm kapalı yerlerde ve yoğunluğun arttığı alanlarda fiziki mesafe kuralı noktasında daha dikkatli olmalıyız. Salgında hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. İnşallah birlikte başaracağız.”

30.09.2020 tarihli ve 103 Nolu Umumi Hıfzıssıhha Kurul kararlarımızla, başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından yürütülen/yürütülecek her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanmasına, şehir içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılması durumunda elektronik/akıllı seyahat kart istemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara başlanılmasına, Kovid-19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait kişiselleştirilmiş seyahat kartları uygulamasına geçildiğinde izolasyon süresi boyunca bu kişilere ait kartların otomatik olarak askıya alınmasına, kararları alınmıştı. Buna rağmen bazı belediyelerce Sağlık Bakanlığı ile HES entegrasyonu sağlanmasına yönelik çalışmaların yeterince hızlı yürütülmediği, uygulamada bazı hususlarda tereddütler yaşandığı bilgisine ulaşılmıştır. Şehir içi toplu ulaşım sistemleri ile HES entegrasyonunun sağlanmasına ilişkin temel usul ve esaslara dair hükümler İçişleri Bakanlığının 18.10.2020 tarihli ve 17174 sayılı yazısı Ek-1’de gönderilen çerçevede yürütülmeli ve gerekli entegrasyonun bir an evvel sağlanmasına, karar verilmiştir.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER