514 yıllık Nasrullah Kadı Camii YENİDEN GÜNDEM OLDU

Kastamonu ve İstanbul'da müderrislik yapmış, Diyarbakır, Manisa ve Belgrad kadılıklarında bulunmuş Kadı Nasrullah tarafından 1506 yılında yaptırılan Nasrullah Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sosyal medyada yeniden gündem olarak tepkiye neden oldu.

 514 yıllık Nasrullah Kadı Camii  YENİDEN GÜNDEM OLDU

 

Kastamonu ve İstanbul'da müderrislik yapmış, Diyarbakır, Manisa ve Belgrad kadılıklarında bulunmuş Kadı Nasrullah tarafından 1506 yılında yaptırılan Nasrullah Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sosyal medyada yeniden gündem olarak tepkiye neden oldu.

“İSTİKLAL MARŞI'NIN İLK OKUNDUĞU YER”

Arkeofili'den Erman Ertuğrul'un haberine göre; İstiklal Marşı'nın TBMM'den önce Mehmet Akif Ersoy tarafından ilk kez okunduğu yer olarak bilinen Nasrullah Camii'nin restorasyon öncesi ve sonrası yayınlanan görüntüleri tepki çekti. İddialara göre birçok süslemenin kaybolduğu restorasyonda, Nasrullah Camii'nin bahçesinde bulunan tarihi şadırvanın da fanusunun kaldırılarak havuza dönüştüğü görüntüler paylaşıldı.

2016 YILINDA YENİDEN İBADETE AÇILMIŞTI

1506 yılında Kadı Yakupoğlu Nasrullah tarafından yaptırılan Nasrullah Camii, 2014 yılında onarım ve restorasyon şartıyla devri yapılarak özel bir firmaya kiraya verildi. İki yıl süren restorasyon çalışmaları sonucunda camii 2016 yılında yeniden ibadete açıldı. Ancak Kastamonu’nun önemli simgelerinden biri olan caminin eski ve yeni görüntüleri arasındaki fark, şaşırtmıştı. Sosyal medyada da birçok kişi restorasyon sonrası camideki farklılığa anlam veremedi.

Restorasyon çalışmalarından sonra ünlü hattat Ahmet Şevket Efendi tarafından yapılan süslemeler ve hatların birçoğunun kaybolduğu iddia edildi.

KASTAMONU’NUN EN BÜYÜK CAMİSİ

II. Beyazıd döneminde 1506 yılında Nasrullah Kadı tarafından köprü ve şadırvan içindeki su havuzları ile birlikte yaptırılan cami, Kastamonu’nun en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. 1746 yılında genişletilmesine kadar 6 kubbeli bir yapıya sahip olan cami, bu çalışmayla 9 kubbeli bir hale gelmişti. Cami içindeki hatlar ve süslemeler ise yine Kastamonulu ünlü hattat Ahmet Şevket Efendi tarafından yazılmıştı.

“KEŞKE ESKİ HALİ KALSAYMIŞ” YORUMLARI YAPILDI

Sosyal medyada da gündem olan restorasyon çalışmaları ile ilgili vatandaşlar, “Restorasyon değil, resmen badana yapılmış”, “Keşke eski hali kalsaymış” gibi yorumlar yapıldı.

Restorasyonu gerçekleştiren firma Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürsoy, daha sonra cami ve içinde bulunduğu külliyeyi kitaplaştırdı. Kastamonu Nasrullah Kadı Camii ve Külliyesi” adlı 430 sayfalık kitabın takdim yazısını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaleme aldı.

“ASLINI BOZMADAN ONARMAK”

Gürsoy Grup Restorasyon firmasının resmi web sitesinde söz konusu restorasyon ile ilgili şu bilgiler yer alıyor: “Caminin restorasyon çalışmaları kapsamında, çimento esaslı derz ve sıvalar temizlenmiştir. Cami içinde kubbe ve duvarların tamamında sıva raspaları sonucu, 19. yüzyıla tarihlenen kalem işlerine ulaşılmış, elde edilen bulguların konservasyonu yapılarak koruma altına alınmıştır. Kurşun çatı örtüsü özgün çatı kasnakları açığa çıkartılarak, kurşun kaplama yenilenmiştir. Özgün ahşap tavan ve kapı korkuluklarının temizlikleri yapılmış ve tamamlanarak korunmuştur. Son cemaat mahallinde bulunan muhdes demir doğramalar sökülerek cephe düzeni ile uyumlu şeffaf doğramalar ile kapatılmıştır. Daha önce geçirdiği onarımlar nedeniyle cephe estetiğini ve oranlarını kaybeden şadırvanda özgün detaylar ortaya çıkarılmıştır. Restorasyonu tamamlanan eser, 2016 yılında yeniden ibadete açılmıştır.”


Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER