banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

50 KİŞİ, CEVİZ AĞACINDAN DÜŞEREK YARALANDI

Ceviz hasadının başlamasıyla birlikte ‘Hasat Kazaları’da meydana geldi. Eylül ayı içerisinde Kastamonu’da 50 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Bir çok vatandaşın tedavisi devam ederken, Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, vatandaşları; cevizden düşmeleri durumunda felç tehlikesinin beklediğini söyledi. Ceviz ağacından düşenlerin yaş gruplarının 70-80 arası olduğuna dikkat çeken doktorlar; vatandaşların, güvenlik önlemleri alarak hasat yapmasını tavsiye etti.

02 Ekim 2019 Çarşamba 09:39
 50 KİŞİ, CEVİZ AĞACINDAN DÜŞEREK YARALANDI
 

Ceviz hasadının başlamasıyla birlikte ‘Hasat Kazaları’da meydana geldi. Eylül ayı içerisinde Kastamonu’da 50 kişi, ceviz ağacından düşerek yaralandı ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde tedavi gördü. Bir çok vatandaşın tedavisi devam ederken, Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, vatandaşları; cevizden düşmeleri durumunda felç tehlikesinin beklediğini söyledi. Ceviz ağacından düşenlerin yaş gruplarının 70-80 arası olduğuna dikkat çeken doktorlar;  vatandaşların, güvenlik önlemleri alarak hasat yapmasını tavsiye etti.

Konuyla ilgili bilgi veren Kastamonu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doktor Veysel Garani Soylu ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Tarık Yağcı, ceviz ve kestane hasadına katılacak vatandaşları felç riskine yönelik uyardı. Ceviz ağacından düşerek yaralanmalar sonucunda beyin travması; göğüs travması, akciğer travması, kalça ve bel kırıklarının meydana gelebileceğini söyleyen doktorlar, yaralanma vakalarındaki yaş gruplarının 70-80 arasında, hatta epilepsi hastalarının bile olduğunu belirterek, “Bu yaş gruplarındaki vatandaşlarımız ceviz ağaçlarına güvenlik önlemi almadan çıkmamalılar. Ceviz ağacı kaygan bir yüzeye sahip, bu nedenle güvenlik önlemi alınmadan yapılmaya çalışan hasat sonucunda ölümcül kazalar meydana gelebilir. Hastalarımızın, farklı servislerde tedavilerine devam ediliyor. Beş hastamız hala yoğun bakımda tedavi altında” ifadelerine yer verdiler.

Tansiyon, epilepsi hastalarının ve yaşı ilerleyen vatandaşların ceviz toplama hasadına katılmaması gerektiğini belirten Uzmanlar, “Eğer katılacaklarsa da mutlaka gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Ağaçtan düşme durumunda felç riski ve ölümle sonuçlanan vakalar olabilir” uyarısında bulundular.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV