5 İŞÇİNİN EYLEMİNE CHP’Lİ VEKİLLERDEN DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ve sendika üyeleri, Kastamonu TÜV-TÜRK Araç Muayene İstasyonunda çalışan ve DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkartıldıkları iddia edilen 5 işçinin eylemine destek verdi.

 5 İŞÇİNİN EYLEMİNE CHP’Lİ VEKİLLERDEN DESTEK

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri ve sendika üyeleri, Kastamonu TÜV-TÜRK Araç Muayene İstasyonunda çalışan ve DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkartıldıkları iddia edilen 5 işçinin eylemine destek verdi.

TÜV-TÜRK Araç Muayene İstasyonunun önünde, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman, DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

İşçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını iddia eden Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu; “Bugün, 17 günden beri anayasal haklarına sahip çıkmak için, işine, ekmeğine sahip çıkmak için mücadele eden, hak mücadelesi veren işçi kardeşlerimizle dayanışma amacıyla buradayız. TÜV-TÜRK Araç Muayene İstasyonlarındaki hak mücadelemiz, Muğla’da, Şanlıurfa'da, Kütahya’da, Eskişehir’de, Zonguldak’ta, Bartın’da, Karabük'te ve bağlı ilçelerinde devam ediyor. Türkiye'nin 4 bir tarafında araç muayene istasyonlarında çalışan ortalama 300 kişiden 90 tane işçi arkadaşımız, sendikaya üye oldukları için, anayasada güvence altına alınmış haklarını kullandıkları için, işinden, ekmeğinden edildi. Bu olayda yaklaşık 500 gündür işçi kardeşlerimiz hak mücadelesi veriyorlar. Kastamonu’da 17 günden beri bu hak mücadelesini veriyor. Türkiye’de sendikalaşmanın, örgütlü mücadele etmenin bedeli hemen işten atılmak oluyor. 22 Şubat 2018 tarihinde Bakanlığa başvuruda bulunduk ve Bakanlık bize toplu sözleşme yapabilme hakkı tanıdı. İşverenler buna itiraz etti. İş Mahkemesi bu itirazı ret etti. Buradaki işçi düşmanlığı mahkemelerce tescillenmiş durumda” ifadelerini kullandı.

BALTACI: DÜZEN SERMAYEDEN YANA BİR DÜZEN

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise şöyle konuştu; "Bu ülke anayasal bir düzenle yönetilmiyor, idare edilmiyor. Artık burası bir hukuk devleti değildir. Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun çok tartıştığı bir yasa meclisten geçmişti: Termik santrallerin bacalarına filtre takılıp takılmamasıyla ilgili bir yasaydı. Daha sonrasında kamuoyunun tepkilerine dayanamayınca AKP Genel Başkanı yasayı veto ederek tekrar meclise gönderdi. Orada ‘Bir tarafta sermaye bir tarafta halk var’ demişti. Şimdi kendisine çağrı yapıyorum, eğer bugün tam da benim bulunduğum yerde değilseniz ne işçiden yanasınız ne de halktan yanasınız, siz sermayeden yanasınız demektir. Buradan mahkemeleri uyarıyorum, mahkeme kararı var, TÜV-TÜRK patronu Reysaş patronu bu mahkemelerin kararlarını derhal uygulamak zorunda. Bu mahkeme kararlarına derhal uyulmuyorsa anayasal düzenin, hukuk düzeninin gereği yapılmalıdır. Burada anayasal haklarını kullandığı için, evrensel haklarını kullandığı için atılan işçiler derhal işlerine geri dönmelidir. Eğer döndürülmüyorsa, bu iktidarın bilerek ve isteyerek kurduğu düzen sermayeden yana bir düzendir halktan ve işçiden yana değildir. Örgütlü oldukları için işten atılan kardeşlerimize sahip çıkmak tüm işçi sınıfının boynunun borcudur. Hepsini burada olmaya davet ediyorum."

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER