450 YILLIK TARİHİ HAN YIKILIP YENİDEN YAPILACAK

Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantılarının ilk birleşimini Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi

Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantılarının ilk birleşimini Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda görüşülen gündem maddeleri arasında en dikkat çeken ise tarihi ve tescilli bir bina olan Acem Hanı’nın yıkım kararının oybirliğiyle kabul edilmesi oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, söz konusu yıkımın aslına uygun şartta yapılması koşuluyla yapılacağını belirtti.

OTOPARK TARİFE BEDELİ YENİNDEN BELİRLENECEK

Toplantının ilk maddesinde otopark yönetmeliği ve otopark bedeline dair hükümler görüşüldü. Gerekli görülmesi halinde yerleşim bölgeleri İl Genel Meclisi veya Belediye Meclisi tarafından 5 gruba ayrıldığı belirtilerek bu gruplar şöyle açıklandı; “Birinci grup için tarifedeki bedelin yüzde 100’ü. İkinci grup için tarifedeki bedelin yüzde 90’ı. Üçüncü grup için tarifedeki bedelin yüzde 80’i. Dördüncü grup için tarifedeki bedelin yüzde 70’i. Beşinci grup için tarifedeki bedelin yüzde 60’ı otopark bedeli olarak alınır.” Belediyeler, meclis kararı almak suretiyle bu maddede belirtilen grup sayısını azaltmaya ve bedel hesabına ilişkin oranları artırmaya yetkili olduğu belirtilerek, konunun belediye meclisince görüşülüp karara bağlanması istendi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu, söz konusu maddenin Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilmesini meclisin oylamasına sundu. Madde, oy birliğince kabul edilerek Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi. 

TAŞKÖPRÜ BELEDİYESİNE DOZER SATIŞI YAPILACAK

Gündemin 3’ncü maddesinde Taşköprü Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü ilgili yazısında, Kastamonu Belediyesine ait dozerin satışını talep etti. 1986 model dozerin, Kastamonu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün ilgili yazısında, eski model olması ve sık sık arıza yapması nedeniyle satışında herhangi bir sakınca bulunmadığı görüşü bildirildi. Söz konusu iş makinesi satışının ilgili kanunlar dâhilinde Taşköprü Belediye Başkanlığı’na satışı Belediye Meclisi’nde görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

SU TARİFESİNE EN AZ YÜZDE 50 ZAM İSTENDİ

Gündemin dördüncü maddesinde Belediyenin ana gelir kalemlerinden olan su ücretlerinin çok düşük olduğu ve gelirin gideri karşılamadığı ifade edildi. Su tariflerine en az yüzde 50 oranında zam yapılması gerektiği konusu görüşüldü. Maddenin Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilmesi meclisin oylamasına sunularak, oy çokluğu ile kabul edildi.

ACEM HANI YIKILACAK

Akmescit mahallesi mülkiyeti belediyeye ait olan Acem Hanı ile ilgili Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Koruma Müdürlüğünün ilgili kararında taşınmazın statik rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğu anlaşıldığından gerekli tedbirlerin ilgili idaresince alınmak suretiyle kaldırılmasında ilgili mevzuat kapsamında sakınca olmadığına karar verildiği belirtildi. Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nün, mülkiyeti Belediye’ye ait olan Acem hanının gastronomi merkezi olarak yapılması planlanmaktadır’ hükmünü içermektedir. Acem Hanı’nın yıkılması ve gastronomi merkezi olarak yapılması ile ilgili konunun belediye meclisince görüşülerek karara bağlanması istendi. Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, CHP’li Belediye Meclis üyesi Sibel Karakaş’ın söz alarak “Acem Hanı tescilli bir bina” ifadesi üzerine; “Yıkılıp aslına uygun olarak yapılacak” diyerek cevap verdi. Söz konusu Acem Hanı’nın yıkılıp yeninden yapılması hakkındaki gündem maddesi, oybirliğiyle kabule dilerek karara bağlandı. İmar plan tadilatlarının İmar Komisyonu’na havale edilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

OTOBÜSLERE YENİ TARİFE GELİYOR

Sınırlı Sorumlu Kastamonu Minibüsçüler Kooperatif Başkanlığı’nın ilgili dilekçesi de meclise sunuldu. Dilekçede elektronik kart sisteminin alt yapı çalışmalarının tamamlandığı ve yakın zamanda sisteme geçildiğinde uygulanacak olan fiyat tarifesinin dilekçe de yer alan tarifeye göre belirlenmesi talep edildi. Söz konusu dilekçe gündeme alınarak incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“MAĞDURİYET YAŞAMAMALARI İÇİN VALİLİKLE BİRLİKTE 6 AY KİRASINI BİZ KARŞILAYACAĞIZ”

Belediye Meclisi’nin son maddesinde Görme Engelliler Derneği ve Sakatlar Derneği’nin eski belediye binasının yıkılması nedeniyle mağduriyet yaşamamaları için uygun bir yer bulunması noktasında valilikle bir protokol imzalanması gerektiği aktarıldı. Başkan Vidinlioğlu konuyla ilgili açıklamasında, şu ifadeleri dile getirdi; “Görme Engelliler Derneği ile Sakatlar Derneği eski belediye binamızdaydı. Bu iki derneğimize de pozitif ayrımcılık yaptık. Uygun bir yer bulunmasıyla ilgili Vali Bey ile de görüştük. Çünkü o bina yıkılacak, yıkım ihalesi yapılacak. Dolayısıyla bu konuda mağduriyet yaşamamaları için Valilik ve Belediye olarak bu yılki kiralarını 6 ay biz karşılayacağız.” Söz konusu madde, meclis oylamasına sunularak oy birliğiyle kabul edildi.  (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER