banner38

banner39

banner46

banner47

22 Kasım 2019 Cuma

45 YIL SONRA, 135 GAZİYE DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Gazilerimizin Milli Mücadele Devlet Övünç Madalyaları dün Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Törene 135 Kıbrıs Gazisi katıldı.

26 Haziran 2019 Çarşamba 10:22
45 YIL SONRA, 135 GAZİYE  DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI
 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Gazilerimizin Milli Mücadele Devlet Övünç Madalyaları dün Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Törene 135 Kıbrıs Gazisi katıldı.

Törene Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ali Cesuroğlu,  kurum ve kuruluş temsilcileri, gaziler ile aileleri katıldı.

CESUROĞLU: ŞEHİT OLAN 498 ARKADAŞIMIZIN 8’İ KASTAMONULU

Milli Mücadele Devlet Övünç Madalyası töreninin açılış konuşmasını yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, “Kıbrıs Türk’ün can güvenliğini sağlayarak yok olmalarını önlemek ve Kıbrıs adasının megali-idea uğrunda Yunanistan’a bağlanmasına mani olmak maksadıyla 20 Temmuz 1974’de 3 bin 500 arkadaşımızla Kıbrıs Barış Harekatına katıldık. Bu harekatta bizlere verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirdik ve muzaffer birer gazi olarak vatanımıza geri döndük. Kıbrıs gazileri üstün cesareti ve kahramanlık örnekleri göstererek emsalsiz bir zafer kazanmışlardır. Paraşütle atlayan, helikopterle inen ve denize çıkarma yapan bu kahramanlar kısa bir süre içerisinde düşmanı hezimete uğratarak Kıbrıs Türk’ünü esaretten kurtarmış ve Kıbrıs’a her iki topluma barış getirmişlerdir. Kıbrıs Barış Harekatından 45 yıl sonra olsa da muhteşem destanın nişanesi olan Milli Mücadele Madalyası, nihayet kahramanların göğsünde şerefli yerini alacaktır. Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan 498 arkadaşımız ve Kastamonulu 8 şehidimizi, aramızdan ayrılan kahraman gazi arkadaşlarımızı ve Kıbrıslı mücahitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

SAVAŞ: MADALYALAR KKTC’NİN BAĞIMSIZLIĞININ İŞARETİDİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, ise: “Bugün, Kahraman Kıbrıs gazilerimize madalyalarını tevcih etmenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Geçmişten bugüne mazlum coğrafyaların umudu, barış ve adaletin savunucusu bir medeniyete sahibiz. Gazi milletimiz, 15 Temmuz'da sahip olduğu iman ve cesaretle hainlere karşı koydu. Kadını, genci, yaşlısı çıplak elleriyle tankları durdurdu. Kurşunlara göğsünü siper etti. Tüm dünyaya söz konusu vatan olduğunda neler yapabileceğimizi gösterdik. Yarın da, hangi coğrafyada ihtiyaç duyulursa, yine zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğimizden hiç şüphemiz yok. Gazilere baktığımızda yüce bir inancın ve şanlı bir tarihin yansımalarını görüyoruz. Gazilerimiz için büyük bir aşk ile çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Bugün, KKTC tarafından hazırlanan ve mücadelenin nişanesi olan Milli Mücadele Madalyalarını takdim için bir araya geldik. Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan ve Kastamonu'muzda ikamet eden toplam 227 gazimiz bulunmaktadır. Hayatta olan gazilerimizden madalyalarını almak için müracaatta bulunanların madalyaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlandı. Bugün, 135 Kıbrıs Gazimize madalyalarını tevdi edeceğiz. Geriye 94 Gazimiz kalıyor. Bu Gazilerimizden bir kısmı KKTC'ye gittiklerinde madalyalarını aldılar. Kastamonu'muzda ikamet eden ancak vefat eden gazilerimizin yakınları ile hayatta olan gazilerimiz, İl Müdürlüklerimize müracaat etmeleri halinde madalyaları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanarak kendilerine teslim edilecektir. Milli Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız, sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalyalar aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının işaretidir” ifadelerini kullandı. 

VİDİNLİOĞLU: TOPRAKLAR, ŞEHİT TOPRAĞI, GAZİLERİN OTAĞIDIR

Türk milletinin tarihi büyük zaferlerle dolu olduğunu hatırlatan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R.Galip Vidinlioğlu ise, “Büyük zaferleri şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakarlık, kahramanlıklarıyla kazandık. Kıbrıslı Türkler uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneğidir. Kıbrıs 1960-1974 yılları arasında Rumların Kıbrıslı Türklere yönelik gerçekleştirdikleri zulüm, kahraman gazilerimizin aralarında bulunduğu kahraman Türk ordusu sayesinde, Kıbrıs Barış Harekatı ile 1974’te sona erdirilmiştir. Türk askeri sadece Kıbrıslı Türklere değil adada yaşayan Rumlara da barış götürmüştür. Bunun neticesi olarak 1975’te Kıbrıs Federe Cumhuriyeti’nin ilanı ve 1983’te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla süreç bugünlere taşınmıştır. Biz canımızla, kanımızla Kıbrıs Türkünün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Kıbrıs, bizim milli davamızdır. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nın tüm evrelerinde, Kıbrıs Barış Harekatı’nda ete kemiğe bürünen bu ruh, bugün terörle mücadelenin tüm safhalarında, Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de ordumuzun yürüttüğü operasyonlarda kendini göstermektedir. Bilinmelidir ki, üzerinde yaşadığımız bu topraklar, şehit toprağı, gaziler otağıdır. Sonsuza kadar da böyle kalacaktır” dedi.

KARADENİZ: ULUSLARARASI ARENADA SIKINTILARA MARUZ KALABİLİRİZ

Belli zamanlarda şehitlere ve gazilere yönelik programlar tertip edildiğini ifade eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “Farklı cephelerde verilmiş mücadeleler sonucunda şehitlik ve gazilik unvanlarına kavuşuldu. Aslında bu mücadelelerin hiçbiri birbirinden ayrı, birbirinden kopuk değildir. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nde yaşanan sıkıntılar, nasıl Türkiye Cumhuriyeti’nin Orta Asya ile bağını koparmaya yönelik bir çaba ise, bugün Irak ve Suriye’de yaşananlar, ülkemizde yaşanan terör olayları, Türkiye’yi nasıl Orta Doğu coğrafyasından koparmaya yönelik bir çabaysa, Kıbrıs ve Ege Denizi’ndeki adalar, kayalıklarda bizim etrafımızın Helenist, emperyalist bir düşünceyle çevirme çabasının bir sonucudur. Kıbrıs’ta 1974’te verilmiş mücadeleyi bu çerçevede okumak ve anlamak gerekiyor. Oradaki soydaşlarımız büyük baskı altındaydılar. O gün o çıkarma yapılmasaydı, bugün Kıbrıs’ta Türk varlığından bahsedilmeyecekti. Bir Yunan adasına dönecekti. Uluslararası ilişkiler çok uzun soluklu satranç oyunu gibidir. Bir hamle bizim yararımıza gibi görünebilir ama o hamlenin 3-5 hamle sonrası bize ne getirip, ne götürdüğüne de bakmamız lazım. Zararımıza gibi görünen konular uzun soluklu baktığımızda bize milli konularda, ülkemize, milletimize faydalı sonuçlar doğurabilir. Kıbrıs Harekatına baktığımızda oradaki mücadelenin sadece bir siyasi mücadele değil, bir ekonomik mücadele olduğunu da bugün görüyoruz. Akdeniz’deki petrol aramalarında bunu görüyoruz. Oradaki doğal kaynakları tüm Avrupa ülkeleri almak istiyor. Bugün oradaki doğal kaynaklarda söz sahibi olduysak, orada verilen mücadele sayesindedir. Bugünde zaman zaman uluslararası arenada sıkıntılara maruz bırakılabiliriz ama biz ülkemizin geleceği için, çocuklarımız için bu zorlukları yaşarız ve bu zorluklarda tekrardan filizlenip, çiçeklenerek tarih sahnesinde yerimizi almayı başarırız.”

Yapılan konuşmaların ardından gazilere madalyaları takdim edildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV